Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

 1. sonuvacka

  sonuvacka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  31
  а само ги бели или и се губат влакната
  и јас го имам овој проблем но за депилација не можам постојано да правам
  а трајно не знам како да го решам проблемов
   
 2. marion

  marion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Imam mnogu jaki vlakna na nadusnicite i na bradata. So cupalica koga gi kubam stanuvaat uste pojaki. Otkako ke gi otstranam so cupalica, mi se poznava temno na toa mesto, isto kako da sum se bricela,, a ne kako da sum gi kubela od koren. A koga rastat se mnogu ostri. Ako znae nekoj, neka mi pomogne i kaze sto da pravam.
   
 3. katerina777

  katerina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  а зошто не ги депилираш???
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.704
  Истиот проблем го имав и јас со влакната на надусниците и откако почнав да ги депилирам (на козметичар) приметувам дека веќе не се толку остри и густи. И немам потреба од многу често депилирање.
   
 5. marion

  marion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Каква депилација е најдобра, топла или ладна?
   
 6. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Не знам друг поефикасен начин освен VЕЕТ лентичките ладен восок по цена од 160-180денари зависи во кој маркет по 2 се залепени навнатре мислам дека има 20 по пар ама не ме држете за збор и со нив има и нежни влажни мрсни марамчиња кои го отстрануваат восокот задолжително премачкување после секоја депилација а ако не можете да ја издржите болката измијте со ладна вода по депилацијата па потоа со марамчето и на крај за да го ублажите чувството ставете си крема или помада:))))) Најмногу се користат за влакненцата околу устата колку што знам јас но може и на кој било друг понежен дел од телото:)
   
 7. catty

  catty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  18
  на козметичар и само топла за надусници и тоа по можност со нов восок за една употреба,поради исфрлање :)
   
 8. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  За оние со осетлива кожа во никој случај не би препорачала Veet ленти
   
 9. adrijans

  adrijans Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Е да бе супер! И јас имам влакна на лицето на образите на јаболчниците за бркој и за веѓи да не збораме,сакав да се депилирам се праеле поткожни и мозолки,трајна не била ефикасна,избелување не вервам да ми помогни и многу ме збунивте! Знај некој професионалец дали треба да се напрат испитвања хормонски некој пошо јас не вервам дека имам такви пореметувања па да напрам трајна или џабе...О.о
   
 10. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  1.490

  Мајка ми имаше проблеми со несаканите влакна на лицето, поточно брадата и брковите, проблем што се појавил после пораѓањето.

  Отидена неколку третмани кај Др.Анчевски, цената на првите неколку беше околу 6-7000, а потоа како што опаѓаа влакната така опаѓаше и цената. На крајот дојде до цена од 3000 денари, но веќе не се чувствуваше толкава потреба за да оди и да ги гори таму, сега посетува исклучиво само козметичар. Морам да кажам дека навистина многу и помогнаа тие третмани, влакната воопшто не се познаваат како порано, арно ама имаше во неколку наврати случки кога после третманот доаѓаше дома со плачење, и излегуваа ненормални пликови и ранични на брадата посебно, среќа сега не и остана ниту една лузна. Финтата е тоа што таму ги горат, а после некое време паѓаат влакната сами и еднаш ако ти падне, трајно се губи, односно повеќе никогаш нема да излезе од тоа место.


  И ќе заборавев да кажам во врска со тестовите кои што се однесуваат на хормонските пореметувања, мајка ми уште пред да започне посериозно со третманите беше упатена од страна на докторката каде треба да ги направи тие испитувања, што значи дека беше МОРАЛНО. Резултатите покажаа дека има некој помешан машки хормон, не знам како се нарекува стручно тоа, па мислам дека и препишаа и одредени лекарства ама знам дека мајка ми не ги пиеше истите. Се` помина одлично и без нив.

  Друго што знам е дека од тие тестови може многу да се дознае, не би штетело и ти да одиш да се провериш. Сигурно не е од чиста мира таа влакнетост појавена. Има нешто и за тоа нешто сигурно има и лек.

  Со среќа. :)
   
  На avita му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.535
  Допаѓања:
  56.186
  Можеби само ги поткинуваш, затоа ти се прават такви ?? :^) Убав совет имаш во постот над мене. Јас би ти рекла и да ги депилираш, сакале нејќеле, ќе се изретчат по некое време. :)
   
 12. adrijans

  adrijans Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  не знам,мене влакнетоста ми е наследна и мајка ми беше со засилено излачување на машки хормон па се депилираше цел живот,затоа не знам дали и јас да се испитам пред да почнам да се депилирам... :tmi:
   
 13. Anaa900

  Anaa900 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  дали влакната на лицето се изретчуваат и омекнуваат доколку ги прајш со veet кремата?
   
 14. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  Со ВЕЕТ крема никако... Тоа ти е као Брич ...
  Со лента е најдоброоо .. ЕМ после 1 месец излагаат ем меки се... А со чупалица и Крема никакооо.... ;)
   
 15. Anaa900

  Anaa900 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  a се изретчуваат?
   
 16. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  Да да .... ;)
   
 17. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.128
  Со Веет лентите се изретчуваат ако знаеш како да ја извадиш лентата,зошто можеш и да ги поткинуваш влакненцата ако се плашиш да потегнеш како што треба ( мушки :devil: ).
  Јас надусниците ги депилирам со апаратче.Еве слика најдов од него.
  [​IMG]
  Горе прочитав никако со чупалица.
  Некогаш ако гледам некое влакно ќе си го извадам со чупалица.
  Зошто да не? Гледам со корен сум го откорнала,ништо страшно :D
   
 18. simonaspase

  simonaspase Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  10
  Имам приметено разлика од лента до пинцета... СО пинцета појаки се влакненцињата.... и Поцрни
   
 19. 5star

  5star Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  24
  Пробајте со кремата Андина, од лично искуство ви кажувам дека е стварно добра. Не се отстрануваат влакната, туку побелуваат и се посветли, а и потенки. Воопшто не се приметуваат. Може да се купи во секоја подобро снабдена парфимерија и е 430денари.
  Ова е еден предлог од мене, се недевам ќе ви помогне.
  Поздрав ;)
   
  На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
 20. At.ena

  At.ena Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  32
  Во која парфимерија може да се набави во две прашав ја немаа и ме интересира откога ќе се нанеси колку време влакната не се приметуваат т.е. на колку време треба да се мачкаш?