Спас од несакани влакна на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

 1. 5star

  5star Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  24
  Јас ја купив од Бисер. Ми рекоа во Ким парфимеријата дека ја имале, ама јас кога барав уште не им беше стигната. Па побарав во една друга исто во Бисер, само не знам да ти казам како се вика парфимеријата. Во редот кај што се Полина(за чорапи продавница), Пеко, има една оптика мислам до неа. Ќе се снајдеш во секој случај, Бисер не е многу голем :D Иначе мене ми трае од прилика една недела до десет дена. Таа во парфимеријата ми рече дека ќе треба од прилика два пати неделно да се нанесува, ама јас немам потреба од толку често нанесување, зошто не се приметуваат.
  Поздрав и се надевам ќе се снајдеш, па ако ја користиш кажи како си задоволна :)
   
 2. FlameFairy

  FlameFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  192
  Само трајна депилација, јас почнав за влакната на брадата, не е со ласер мислам дека е со струја. Боли, ама вреди. Иначе 10 денари влакното е.
   
 3. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301
  јас го депилирам со депилатор на филипс кој го користам претежно само за лице, добро ги вади и малечките и поголемите .. боли но не многу .. и најважно е што ми се изретчија
   
 4. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Имам јас некои ситни влакненца по лицето и ги отстранувам со ленти на силк првиот пат ме болеше а сега веќе не навикнав
   
 5. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.062
  Допаѓања:
  28.061
  Пол:
  Женски
  Колку го имаш купено депилаторов и од кај? :)
   
 6. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  85.514
 7. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  А што е ова?молам за одговор?Благодарам.
   
 8. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301
  Јас сум од прилеп .. го има во сите продавници каде што продаваат бела техника ( миксери, шпориња.. )
  го зедов 1600 денари, и за тело и глава можеш да го користиш :)
   
 9. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Пилинг, ленти со восок и после едно ситно врискање се мачкам со крема од невен. :)
  Ништо посебно, може и на козметичар да се среди тоа ама преферирам дома. :)
   
  На StefiNikola му/ѝ се допаѓа ова.
 10. milca

  milca Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  и јас имам полицистични јајници и имам влакна на брадата и над устат и бев 7 пати на ласерско отсранување кое е скапо а всушност воопшто не ми помогна туку и кај немав влакна каде сто ме имасе допрено со ласерот почнаа да ми излагаат темни влакна ,не фрлајте пари за џабе,пробајте со шекерната депилација смао запамтете дека треба да влечете во насока на растот на влакната така многу поспоро растат и не се прават црни точки и лицето ке ви биде многу мазно
   
 11. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.980
  Допаѓања:
  3.750
  Пол:
  Женски
  ^^^ а си го направила најбитниот и прв чекор,во таканаречената борба со несакани влакна на лицето,а тоа е ХОРМОНАЛНО ИСПИТУВАЊЕ и ЕХО НА ЈАЈНИЦИ???
   
 12. milca

  milca Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Да имам направено хормонален статус, хормоните ми се во ред ама имам цисти на јајниците, па најверојанто од нив ги имам овие несакни влакненца.
   
 13. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.980
  Допаѓања:
  3.750
  Пол:
  Женски
  Ааа така,епа и за јајниците има некои таблети,кои предизвкикувале пукање на цистите и нивно исчезнување.Мојот проблем се хормоните,не сум мн компетентна за јајниците,но дека постојат таблети за терапија,постојат со сигурност,моја пријателка ги земаше.
   
 14. milca

  milca Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Знам дека постојат апчиња, но мојот гинеколог ми вика дека сами ќе пукнат цистите ама како сто гледам дека не пукаат веке долго време, а тие таблети најверојатно антибебји, па незнам колку е добро да се користат, колку што читам по форумов некои од девојки велат дека се дебелееат од нив, некои дека додека ги користат им се намалуваат влакната бубулиците и сл. но кога ќе престанат да ги користат се повторуваат и влакната и акните, ќе може да ја прашаш другарка ти како се викаат тие таблети, па да се распрашам дали се ок.
   
  На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
 15. hrizantema007

  hrizantema007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  24
  Никако павловичева маст после депилирање..тоа уште повеќе ќе ја иритира кожата,е дури тогаш спас нема..после депилирање на лице најдобро никаков крем да не се става...депилацијата најубаво да биде пред спиење...се депилираш легнуваш да спиеш и готово,другиот ден нема ништо од депилирањето...никаква трага...а мозолки се прават на почеток кога почнуваш со депилација,додека навикне кожата...а потоа после неколку пати и мозолките се откажуваат,не излегуваат повеќе,освен по некое.
   
 16. At.ena

  At.ena Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  32

  Девојки ако го има некој купено кремов во брзо време,ако може помош точно каде го има :)
   
 17. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301

  И цена ако можи :)
   
 18. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  182.353
  Пол:
  Женски
  ^Цената беше околу 350 ден ама проблем е што подолго време го нема никаде :(
   
 19. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  убаво тоас што успеваш да ги извадиш влакната..но не сметаш дека една недела да уживаше премногу малку?,
   
 20. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека најубаво е да си купиш депилатор ем ке ти се изретчат ем кога сакаш можиш да ги депилираш без да се замараш дали ќе ти се зацрвени местото или ќе ти се појави мозолче. Јас порано ги депилирав со ленти ама после обавезно ми се вцрвенуваше местото и многу се нервирав а сега со депилаторов немам гајле 1 мин и терам :D