Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.463
  Допаѓања:
  13.366
  Пол:
  Женски
  Да. Само таму и го има мислам. Можеби за ИФВ има некое значење не знам, ама мене ми требаше обичен спермограм, а не цела студија. Сега треба да правиме нов. Се ребрам дали да правам таму или во авицена. Ако не направам во плодност не знам како ќе изреагира докторов...(facepalm)
   
 2. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  995
  Допаѓања:
  2.569
  Aко се спремаш за инвитро што има врска кај ќе правиш,јас планирам да направам нов спермограм таму ама ми е втор,ехо 4 Д,а брисеви кај нас за хормони уште се мислам па кога ќе го добијам ваучерот право кај него.Поентата ми е нешто бар да испитам таму колку да обрнат повеќе внимание да не се запознаваме на денот на инвитрото.А веќе ако ти е за инсеминација и јас би се замислила
   
 3. *Cloudy Girl*

  *Cloudy Girl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  407
  Здраво , некое искуство од спремограм каде сте правеле во Битола , и колку ве чинело

  поздрав
   
 4. MilaRoma

  MilaRoma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  Феминки денес мм правеше спермограм

  Волумен - 2.5
  Концентрација - 16м во мл
  Прог.подв - 35
  Подв.во место - 10
  Неподвижни - 55

  Има зголемено присуство на леукоцити 3.7
   
 5. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.122
  Допаѓања:
  12.482
  Пол:
  Женски
  Ви дaдoa нештo?мм пиеше тaблети Трибестaн.a и дoмa прaвеше теглo мед сo јaдки внaтре мелени,фстaк,индиски oреви,лешници прoбaјте.Цигaри,aлкoхoл,и нoење теснa дoлнa oблекa некa избегнувa
   
 6. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  3.149
  Ајде еден апдејт од мене женски. Денес добив :( Направивме нов спермограм по 75 дена од терапија со трибестан, вит Е, селен, б комплекс, мед со јаткасти плодови, матичен млеч.

  Дијагнозата од Олигоастенозооспермија се промени во Астенозооспермија,
  Во првиот спермограм имаше 8 милиони во ml, овој пат 72 милиони во ml.
  Бројот во ејакулат бо првиот спермограм беше 17,6 милиони, во овој дури 180 милиони :o
  Значи тука има големо подобрување, ама во подвижноста нема подобрување дури и малку полошо е:
  Во двата спермограми прогресивно подвижни брзи 12% од најмалку 25%
  Во првиот 25% прогресивно подвижни бавни од 25%, а сега во втоиот 17%.
  Во првиот на место подвижни 13%,, неподвижни 50%
  Во вториот на место подвижни 16%, неподвижни 55%

  Значи подвижноста не ја попрајвме дури и нешто полоша е. Е сега совет ќе ми треба за оваа проблематика ако некој можи да ме посоветува.

  @orhideea еве прочитај ние како го подобривме колку толку спермограмот
   
  На 0ли, BirMelek, babyhope и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. babyhope

  babyhope Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2015
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  986
  Пол:
  Женски
  Нашиот проблем... и ние сме сега со астенозооспермија, секако препорака е инсеминација.И јас молам за совет, како да се подобри подвижноста.:?:
   
 8. Sparkles27

  Sparkles27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2017
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  874
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, сакав да ве прашам една информација. Каде е најдобро да направи маж ми спермограм? Прашував во систина мн скапо е,во Авицена е 2100ден Ваше искуство? :hug:
   
 9. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.397
  Пол:
  Женски
  Од Скопје си? На ГАК можите
   
  На Mira1980 и Sparkles27 им се допаѓа ова.
 10. babyhope

  babyhope Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2015
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  986
  Пол:
  Женски
  1200 e vo avicena, zaedno so spermokultura e 2100...
   
  На Sparkles27 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Maz mi pravese spermogram vo Bukurest a spermokultura na Gak..sevkupno dali 300 ne fati
   
  На Sparkles27 и babyhope им се допаѓа ова.
 12. tazna

  tazna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Девојки денес пак испитав хормни и мм правесе спермограм кај др.Органџиски.Резултаите од спермограмот се разочарувачки. Само 14% од сперматозоидите се брзи(подвижни) а неподвижни има дури 49%. Му дадоа да пие таблети конденсил и му рекоа за два месеци не се подобрат резултатите да се спремаме за инсеминација.Би ве замолила доколку знаете некој природен лек или храна со која се одобрува подвижноста на сперматозоидите да ја споделите. Ви благодарам:(:(:(
   
  Последна измена од модератор: 19 јуни 2017
 13. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  880
  Здраво девојки,
  имавме лош спермограм и денес бевме ма уролог и установи варикочела и на двата тестиса.
  Препорака негова е да пие 6 месеци проксид и доколку нема подобрување да се прави операција.
  Прашањето ми доколку се одлучиме за инвитро дали е потребно да се оперира или има шанси и вака да успееме?
  Инаку имаме лоша морфологија др параметри горе долу се добри..
  Благодарам :*
   
 14. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.601
  Пол:
  Женски
  Девoјки дaли знaе некoј дo кoлку сaт се прoверувa спермoгрaм дaли мoжи oд пoручек или кaкo oди зa нa привaтнo
   
 15. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Маже и вака да успеете само проксидот моментално ја подобрува состојбата не го решава проблемот. Најдобро е паралено ivf и операција на направи зошто е на двете страни а битен е и степенот и неговите години. Најдобар уролог за операции е Живко Попов сега е кај Жан Митрев.
   
  На mici-22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  880
  Фала срцка, ќе почнам со собирање на документи за инвитро,па здравје септември да го направиме и после тоа да се оперира,да бидеме спремни и за второ бебушко :) :*
  А што се однесува за год млад е 30 има :(
   
  На Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.279
  Пол:
  Женски
  Доколку имате клиника во близина, може дома да остави примерок, па за 10-14 минути да однесете во болница.
  Дури можеш и ти да го однесеш ако му е незгодно @PeachGirl .
  Набави си само кутијка за мокрача.
   
  На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  745
  Допаѓања:
  1.718
  Пол:
  Женски
  @Momichka фала на одговорот, инаку лабараторијата ми е на пола саат возење, па ме интересира дали за толку време ќе се намали квалитетот на примерокот, со оглед на тоа дека е жешко..инаку, со клима сме во кола. Друго прашање ми е начинот на кој треба примерокот да се даде...дали сам да врши работа, дали може преку обичен секс, и сл...тнх
   
 19. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.279
  Пол:
  Женски
  @PeachGirl мислам дека рачно е подобро. Треба цело количество на сперма да биде во кутијката.
  Не сум сигурна за 30те минути. Имам заборавено кое беше оптимално време за носење на примерок.
  Дека кај мене е на 5 минути и немавме проблем.
  Ти препорачувам да се јавиш телефонски во лабараторија и да прашаш.
  + не го жали да го помава барем еднаш рачно. Нема да го боли :$
  Мислам дека посигурно е така.
   
  На PeachGirl и Meckicja им се допаѓа ова.
 20. tazna

  tazna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  @Momichka може ли да те прашам нешто во лп
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.