Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  862
  Пол:
  Женски
  Штом си имала непрооден канал мислсм дека следен чекор е лапароскопија . Или пак ти давале стимулација за да пробаат со проодниот канал да успеете .. Колку што јас знам ,поради тоа што не сум имала фала Богу лично искуство , со непроодни канали се оди со лапароскопија или со ивф . Каде правеше хсг ?
   
 2. Luana88

  Luana88 Нов член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Hsg pravev vo Sistina isto i spermogramot vo sistina malku mi se mati glavata so spermogramot ima 10% podvizni toa neli e malku?
   
 3. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  11.593
  Пол:
  Женски
  доле во дијагноза ти пишува нормозооспермиа.
  тоа значи дека спермата е во параметрите на нормалата.
  прашувајте ги докторите да ви ги објаснат дијагнозите.
  плаќаш спермограм во приватна болница и само така ти го дадоа наодот без да ти кажат ништо?
  брзи подвижни има 22% а бавни има 15%

  каде виде само 10% подвижност?
   
 4. Luana88

  Luana88 Нов член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Doktorot mi rece se e vo red so spermogramot. Kaj mene imase folikuli I na dvete strani baska maticnata mi kaza deka sum imala nekoja tecnost pozadi tubata i toa ne petstavuva problem za bremenost. Maticnata mi naglasi ako odam za cistenje na kanali moze da si napravam poloso da ostanam vonmatericno i da treba posle da ja vadam tubata
   
 5. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  11.593
  Пол:
  Женски
  епа штом ти рекол се е во ред тогаш се е во ред,нема потреба да се грижиш.
   
 6. Luana88

  Luana88 Нов член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Dve godini probuvame i nisto. Sega mislam dali da odam na laparoskopija ili uste da cekam?
   
  На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  11.593
  Пол:
  Женски
  тоа најдобро ќе ти каже специјалист за неплодност.
  закажи си преглед со доктор специјалист ќе му го објасниш случајот и докторот ќе ти каже мислење.
   
 8. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  862
  Пол:
  Женски
  Две години се доволно време поминато . На твое место не би чекала повеќе би го превземала следниот чекор .
   
 9. Luana88

  Luana88 Нов член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Jas nemam trpenie ke napravam uste eden mesec stimulacija a ako pak nebiva odam na laparoskopija pa so gospod napred
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. matilda258

  matilda258 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  188
  Пол:
  Женски
  Девојки за каде треба да земеме упат за спермограм
  Директно упат за спермограм или
  Уролог па тој ќе не препрати понатака?
   
 11. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.504
  Пол:
  Женски
  Директно упат за спермограм од општиот матичен на маж ти.
   
  На matilda258 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. matilda258

  matilda258 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  188
  Пол:
  Женски
  А ако треба терапија да пие кој му препишува?
   
 13. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.504
  Пол:
  Женски
  тогаш матичниот ќе ве прати на уролог
   
  На matilda258 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. matilda258

  matilda258 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  188
  Пол:
  Женски
  Фала многу
   
 15. Lavica 344

  Lavica 344 Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  Zdravo sakam da ve prasam koj ima problem so nepodvizni spermatozoidi??? Ve molam da mi kazete so sto go sredivte toa fala vi mnoguuu ????
   
 16. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  Тотално неподвижни или?!?
  Зависи од параметрите,ние сме со дијагноза Астено,брзи околу 9% бавни 27%,значи А+В 36%.
  Каква е состојбата кај вас?
  Ова варираше во тек на една год активно пиење суплементи,но не дојде до нагло подобрување.

  Направете и спермокултура и ехо на тестиси за да се види дали има причина за состојбата.Менување на животен стил исто помага,здрава храна,нормална тежина и никако цигари,ако може се разбира.
   
 17. Lavica 344

  Lavica 344 Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  100 % nepodvizni
   
 18. anitka-fifa

  anitka-fifa Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  169
  Кај ги има овие омега 3 6 9 со крилово масло? Во зегин ко прв пат да слушаат
   
 19. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  На уролог ке закажете и таму ке добие терапија после спроведениот преглед.
  Ке треба трпение,3 месеци мин за втор контролен спермограм бидејќи сперматогенезата трае 90 дена.
  Во случај да не ви се чека,ИФВ со икси метода,би требало да ви помогне.Без грижа,не е ништо фатално.
   
 20. Lavica 344

  Lavica 344 Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  Fala ti mnoguuuuu !!!! Jas site sokumenti gi sobrav uste eden spermogram i site otidoa u voda