Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  Nie od strumica od zegin gi zemavme
   
 2. ivani30

  ivani30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2014
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Mojata maticna za podobruvanje na spermata kaj maz mi prepisa SEXOVIT FORTE i rece deka se dobri za podobruvanje na kvalitetot...i zvucat li poznato.Zemeni se od Zegin okolu 850 denari ima 30 tableti
   
 3. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Баш со таков спермограм би требало побрзо да ви одобрат, како што спомна @dunika наместо класично ИВФ кај вас ќе се прави со IXCI метода.
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lavica 344

  Lavica 344 Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  Nie denes gi zemavme spermokultura i urinokultura nema bakteriji
   
 5. Addicted❤️

  Addicted❤️ Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Zdravo, kako vi izgledaat ovie rez?? Mnogu sum zagrizena imav missed ab pred nekolku meseci dali moze da bide od anomalija na spremata toa

  Dali nwkoj imal iskustvo so anomalija i dali se sreduva toa


  image.jpg
   
 6. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  11.593
  Пол:
  Женски
  супер ви е морфологијата на спермата.
  неправилен сперматозоид потешко го оподува јајцето ама ако успее да го оплоди,неговата форма не влијае на никаков начин.
  6% е супер.
  а дијагнозата доле значи дека е нормална спермата, немате проблем со подвижност,количина и форма.
   
  На eta, Addicted❤️ и Anomis11 им се допаѓа ова.
 7. Addicted❤️

  Addicted❤️ Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски


  Falaa mnoooguu, mnogu mi olesnaaaa...


  Se plasaamm mnogu bidejki pred 3 meseci mi pravea kiretaza... a mazmi pravese spermokultura i izleze deka ima streptococcus facealis i neznam dali abortusot e od ovaa bakteria... a sega posle terapijata sto ja zemavme cekame rez od spermokultura

  Maticnata mi kaza deka mozam da pocnam da probam za bremenost no se plasam mnoguuu da ne se sluci pak istoto
   
  На eta и LunaGrey им се допаѓа ова.
 8. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Ве молам за помош во врска со спермограмот.сопругот го правеше денес заради собирање документи за фондот.ме загрижува дијагнозата, дали постојат некои лекови, витамини за подобрување и дали би ни правеле проблем во фондот.во болницата ни кажаа дека не е лош.
   

  Прикачени фајлови:

 9. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  Ако собираш документи за ин витро не се плаши ич.Не е страшен спермограмот.Ние сме со иста дијагноза,кај мене се е во ред,имав успешно ин витро.
  Не си давајте пари за витамини џабе,имате доволно материјал:)
   
  На eta и Маја Т им се допаѓа ова.
 10. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу, баш ме ослободи.и кај мене е со во ред.ме интерисира само дали ваквата дијагноза прави проблем при природно зачнување?
   
 11. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  Па не тврдам,ама ако се друго е во ред,би требало да прави.Иако може да се случи и природна бременост со ваква дијагноза,шансите се статистички помали.Прогресивно брзите сперматозоиди се оние кои оплодуваат ј.клетка,кај вас се 21%,што и не е страшно,но се смета дека се потребни дупло повеќе за да дојде до успешно зачнување.
   
 12. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Дали имаш испитано преку крв генетски мутации? Од тоа може да се случи missed (мене ми се случи пред две ипол години), а ако се открие генетска мутација лекот е пет пари и ќе се поштедиш од идни болки и нервози. Се испитува на трансфузиологија со упат и имаш резултати за 2-3 дена.
   
  На Addicted❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  Nema vrska I vitaminite pomagaat vo nekoi slucaevi barem kaj nas bese taka od 20 posto progresivno podvizni spermatozoidi stignavme do 55posto progresivno podvizni spermatozoidi bas so vitamini I nie ja imavme istata dijagnoza I od astenozoospermija stignavme do odlicen spermogram
   
  На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  Да,ама сепак остана бремена со ИФВ.За Икси се потребни неколку здрави сперматозоиди,а тие ги имаат.
  Ние имаме дадено 100тици евра за витамини,се подобри не дека не,ама сепак завршив со ифв.
   
  На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  Jas imam I neproodni jajcevodi ne bese problemot samo spermogramot zborot mi e oti kaj nekogo pomagat i vitaminite za pari pari site davame eheee
   
 16. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Те молам кажи ми какви витамини земавте? Што би било најдобро да земам за да го подобриме спермограмот?
   
 17. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  Lkarnitin, vitamini od ado z na centrum vitamin e koenzim q10 Omega 3 6i9od krilovo maslo bioastin jatki acerola
   
  На Anomis11 и Маја Т им се допаѓа ова.
 18. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Фала ти најмногу.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Маж ми имаше голем ефект и од Трибестан. Плус пиеше мега дози цинк, аргинин и вит Ц освен овие наведените погоре.
   
  На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Многу ти благодарам, ќе земам обавезно Трибестан, само те молам кажи ми во врска со цинкот, која доза би требало да земам ?