Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  A I maticen mlec I propolis I polen piese mm
   
  На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Addicted❤️

  Addicted❤️ Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2019
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски


  Genetski mutacii nemama napraveno, no eden doktor mi dade da napravam Genetski za trombofilija vo Institut za imunologija i humana genetika, neznam dali ova e toa istoto |(

  A isto sakam gi napravam site ispituvanja i ne znam sto da baram od maticnata (facepalm)
   
 3. Angie94

  Angie94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Женски ве молам за помош. Мм правеше спермограм, се е во ред, освен ова..кај живи сперматозоиди 0.72, нормални се 0.40, а патолошки 0.60. Докторката ни даде тројна терапија само заради тоа. Ве молам за Ваше мислење или сличен проблем, да ми објасните подетално.
   

  Прикачени фајлови:

 4. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  3.644
  Пол:
  Женски
  Ваквата дијагноза не прави проблем при природно забременување.
  Мажот ми имаше 9% прогресивни, јас два пати забременив природно.
  Имавме спонтани, но тоа се случи од други причини.
   
  На LunaGrey и Маја Т им се допаѓа ова.
 5. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Buca24

  Buca24 Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2019
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Женско здраво, веќе извесен период од 10 месеци пробуваме со мм да имаме бебче. Кај мене направив испитувања се е во ред, но пред една недела направивме спермограм на мм и беше навистина лош дури 9% подвижни сперматозоиди,со дијагноза олигоастхенотератозооспермија, дали има некоја да сподели иакуатво, нарачавме од бугарија лекарства да ни донесат , бета имуне земавме,цинк,омега 3,спеман форте,андроситол и му направив тој рецептот што е со мед,индиски ореви лешноци бадеми суво грозје суви слови суви смокви кокос сусам. Бевме и завчера на уролог не го виде на ехо но се сомнева на варикоцела. Во вторник ке го гледа. Дали има некој со слично или исто искуство да сподели секој совет е добредојден во ова моја депресија од спомнување инвитро, па операции и триста работо. :(
   
 7. Buca24

  Buca24 Активен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2019
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Еве го и спермограмот,во систина правен
   

  Прикачени фајлови:

 8. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  862
  Пол:
  Женски
  Да те надополнам за суплиментите - селен , б12 , Q10 и мака во вид на таблети не правот (полесни се за пиење ) .
   
 9. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  5.379
  Девојки напправи мм нов спермограм и да неречам полпш од тој од лани... да одиме на уролог или да пие од витаминиве што му ги препорача докт?
   
 10. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  Одете на уролог,и спермокултура испитајте,можеби е присутна некоја бактерија.
   
 11. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  5.379
  Спермокултурата е во ред но се слабо подвижни и има и видоизменети Олиго...кој уролог го препорачуваш?
   
 12. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.356
  Пол:
  Женски
  Уф,не знам мила,не живеам во Мк,прашај ги женските во Вештачко,имаат искуство мислам.
  Се спомнуваше некој добар уролог во Воена и Систина,и Ставридис,има приватна ординација во Ск.
   
  На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hijabigurll

  Hijabigurll Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки упатени сме со мм на поликлиника Букурешт за спермограм . Читав низ форумов дека од дома се носи примерок и да не биде постар од 30-40 мин.. споделете ваши искуства и колку ве чинеше? Фала ви однапред :)
   
  На Simonss2 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lavica 344

  Lavica 344 Активен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  Да од дома се носи,150 денари плативме
   
 15. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  404
  Пол:
  Женски
  IMG_20190928_160253.jpg IMG_20190928_160321.jpg
  Некако сум загрижена...
  После missed abortion гинекологот ми рече дека можно е да е до спермата, поради неправилни сперматозоиди, морфологија
  Направивме спермограм.
  Има леукоцити, бактерии плус беше болен мм кога го правевме. Можно е да влијае тоа на ваков разочарувачки резултат?
  Јас колку шо читам, пола се мртви, а од живите 90%се неправилни, шо значи само 10%се како ш0 треба. Шо значи ризично е забременување по природен пат поради морфологијата.
  Добро сум го протумачила резултатот или не?
  Ќе скренам до понеделник додека не го однесам кај доктор :(
   
 16. Hijabigurll

  Hijabigurll Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  20191010_102813.jpg
  Мислење за спермограмов?
   
 17. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  532
  Пол:
  Женски
 18. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  353
  Пол:
  Женски
  Веќе неколку месеци со мм се обидуваме да имаме бебуш. Релативно сме млади и не би сакале веднаш да паничиме, но искрено ме мачи. Разговаравме и одлучивме да направиме основни прегледи. Кај мене ехо, пап, брис е се океј. Е сега, решивме да направи спермограм, мислејќи дека може во било која лабораторија на приватно да се испита, без претходно упатување.
  Се јави во неколку и секаде му рекоа дека веќе не работат спермограм, поради некој закон ззз, не го разбрав баш добро тој дел.
  Е сега, ме интересира дали по приватните клиники Систина, Ремедика, Њуборн, Санте... може да се плати приватно само за спермограм или потребен е претходен преглед, советување?
  Треба претходно закажување?
  Ви благодарам.
   
 19. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  5.379
  Javi se vo klinikite ke vi kazat termin vazno e da imate hiv sida test napraeno a moze i so upat od negoviot opst maticen da si zakazete drzavno za 150denari i 2do5dena apstinencija pred testot
   
  На Slonce91 и IRBBB им се допаѓа ова.
 20. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  За Ремедика и Систина ви требаат само испитани сида, хив и хепатит (б и ц) не треба ни упат ниту преглед претходно.
   
  На Anomis11 и IRBBB им се допаѓа ова.