Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  Значи мора да е со упат?
   
 2. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  На државно, да. На приватно, не
   
  На Anomis11 и IRBBB им се допаѓа ова.
 3. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.419
  Допаѓања:
  6.105
  На државно да на приватно не но мора хив тест претходно да иМа
   
  На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
 4. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам многу.
   
 5. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Женски
  Како може на спермограмот да покаже присуство на бактерија, а по неколку дена спермокултурата и уринокултура уредни, без бактерија? Спермограмот правен приватно, спермокултурата државно. Еден резултат по логика не е точен, јас се надевам дека спермограмот не е точен, зошто баш ни беше лош :)
   
 6. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  Вчера мм правеше спермограм и спермокултура. на спермограмот испадна олигозооспермија. Резултат за спермокултурата в понеделник и тогаш ќе одиме на консултација.
  Дотогаш ве молам за мислење.
  Нормален е волуменот 3мл, 18м сперматозоиди на 1 мл сперма, вкупно 54м.
  85% живи сперматозоиди, од кои 15% подвижни, 20% лесно подвижни и 65% неподвижни.
   
 7. Mi_napatenka.

  Mi_napatenka. Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2019
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  31
  Ne e los spermogramot ne se sekirajte
   
 8. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  A дијагнозата?
  Според референтните вредности намален е бројот на сперматозоиди во мл и многу мал процент на подвижни сперматозоиди има.
   
 9. Macido

  Macido Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  29
  Женски,добивме резултат: oligoasthenoteratozoospermia.Дали има надеж за резултатов бидејќи иако не си разбирам баш ,ми стои многу лош.Во Германија сме и тука не ни објаснија баш ништо,ќе прикачам и слика ако можете да разберете.Незнам ни што ни како понатака...
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 30 октомври 2019
 10. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Женски
  И ние сме со иста дијагноза.Препишана ни е терапија околу 3 месеци, која кошта одприлика по 200 евра за месец. Но овде во вашиов спермограм единствено шо гледам е дека имаат проценти напишано за подвижноста, за морфологијата изостануваат бројките, и на другите рсботи немаат напишано резултат само празни црти, незнам зошто. А за подвижноста кај вас спрема процентите е лоша, 95%неподвижни,5%подвижни во место, а подвижни сперматозоиди во правец пишува 0%. Обавезно прашајте доктор, на спермограмов јас не гледам резултати, само празни црти
   
 11. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Здраво. Имам пишано во темата поддршка за спермограмот на маж ми. Но,мислев можеби тука некој има слично искуство.
  Правевме спермограм и испадна дека има тератозооспермија со 1% нормални сперматозоиди.
  Двапати имам останато бремена и завршено со спонтан. Докторката вели дури со оваа дијагноза тешко по природен пат се останува бремена. Да напоменам дека и јас имам генетски мутации, терапија ми е препишана исто и на маж ми витамини PROfertil.
  Ни рекоа да почнеме пак со обиди, за мојата ситуација знам дека може да предизивика спонтани ама се тешам дека ќе бидам покриена со терапиј. А оваа ситуација на маж ми дали може пак да доведе до спонтан!? Сега баш неможеме да го повториме спермограмот надвор од државата сме. Искрено ммогу сум збунета и исплашена.
   
 12. Macido

  Macido Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  29
  Да и мене тоа не ми е јасно,докторот ми кажа само дека не давал он ни терапија и за се друго да се обратиме во клиника за инфертилитет.Ние на своја рака зедовме orthomol plus,maca, zink и мед со семки итн.После 3 месеци пак ќе повториме спермограм и се надевам дека ќе е подобар.Каква терапија примате вие ако не е тајна?Фала ти на одговорот
   
 13. Macido

  Macido Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  29
  Исто и јас имав два спонтани во рана бременост но ги препишував на мојот проблем со тироидната.Сега маж ми има баш лош спермограм и не знам дали е можно да е исто причина за спонтаните...
   
 14. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Женски
  Јас исто имав спонтан. Гинекологот ми рече дека се сомнева во спермата, со оглед дека јас редовно правам пап, брисеви и секогаш сум чиста. Ми забрани да останувам бремена пак, се додека не се провери спермата.Се сомневаше дека е можно да сум останата бремена од неправилен сперматоид. И навистина спермограмот ни беше тератозооспермија, со 90% неправилна морфологија. Јас лично мислам дека спонтаниот е поради тоа, ако јајце клетката е оплодена од ненормален сперматозоид, тоа логично не би се развил плодот.
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lady..M

  Lady..M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  406
  Пол:
  Женски
  Зошто да е тајна, камо да помогне :) Ние не сме почнати уште со терапија, пред неколку дена ни е препишана.
   

  Прикачени фајлови:

  На tina2018 и Macido им се допаѓа ова.
 16. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  И ние имаме иста дијагноза. Здравје другата недела ќе поднесеме документи за ин витро.. (fingers)
  Ако сте во можност повторете го спермограмот за месец два.. :hug:
   
  На Macido и Anomis11 им се допаѓа ова.
 17. matilda258

  matilda258 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  188
  Пол:
  Женски
  Ќе сака некој да ми го пише рецептот со мед и имдиски ореви што се става?
   
 18. Macido

  Macido Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  29
  Фала ти, и јас ќе му воведам вит. Д и вит.Е па после два месеци ќе пишам резултати...се надевам подобри :):)
   
 19. Macido

  Macido Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  29
  Па да ја заврши терапијата и ќе го повториме спермограмот детално.Во овој ама баш ништо не е испитано,освен подвижноста и морфологијата.Нема други информации. Ви посакувам се најдобро и полно меше уште пред инвитро :):hug:
   
 20. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  Ајдее ќе биде кај сите еве @0ли повлече нога се наполнија есенски мешиња, ќе не влечат и нас накај труднички :$ :inlove::inlove:
   
  На Thallia и 0ли им се допаѓа ова.