1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

  1. januari19

    januari19 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.743
    Пол:
    Женски
    Тоа ми беше поентата. Да не чекаш години за да одиш да провериш. А дополнително што сите лекари различни работи кажуваат. Незнаш ни
    Тоа ми беше поентата. Со време да одиш и да се провериш се. Да не чекаш зошто сите доктори различно ти кажуваат. На крај слушаја својата интиција, нема да згрешиш.
    @Nade-sunrise најдобро е кога си позитивен за сите работи во животот. Никогаш не мислев дека јас ќе бидам дел од групата на жени кои ќе се помачат за да собијат дете. Верувам дека на крај ќе се исплати целата мака низ која што помибаме. За да се утешам си направив натална карта, 2021 е моја година :) оваа ако може побрзо да помине :)
     
    На Meckicja и Nade-sunrise им се допаѓа ова.
  2. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Велес каде може да се направи спермограм??
     
  3. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    и што викаат сега они? можат ли да кажат колку би траело ова лечење односно колку би траело до здраво зачнување?
     
  4. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на природно зачнување, тоа кај нас е невозможно. Нема сперматозиоди во ејакулатот. Ниту еден.

    Опцијата е само хируршка тестикуларна екстракција на сперматозоиди (Микротесе метода), односно се отвараат тестисите и се земаат делчиња каде што ќе се бараат сперматозоиди.

    Ако се најдат, се замрзнуваат и после тој материјал се користи за инвитро.
    Постои веројатност и да не се најде ништо, но јас на тоа воопшто не размислувам. Едноставно верувам дека ќе најдат.
     
    На thelittle17, tina2018, Norah Jones и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    браво! навистина ви посакувам среќа што поскоро!!!
     
    На thelittle17 и Nade-sunrise им се допаѓа ова.
  6. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира за ваучер преку ФЗО дали спермограмот мора да е од некоја од клиниките што изведуваат ИФВ или можи и од други лаборатории поздрав
     
  7. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.156
    Пол:
    Женски
    20200707_235408.jpg
     
  8. _baby_girl_

    _baby_girl_ Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja od vas na spermogramot od mm ima patoloski spermatozoidi i kako gi podobrivte( ako gi podobrivte) i dali bi vliaele vrz plodot? Eden ginek mi veli ke ima deformacii eden nema da ima
    Vase mislenje ?
     
  9. _baby_girl_

    _baby_girl_ Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ova e rezultatot
    Inace bev ostanata bremena po priroden pat zavrsi missed abortus patoloski sperm i podvizni vo rok od 3 meseci se pokacija za 10% po preporaka na ginek nareden mesec da bidam stimulirana so klomifen. Mislenje za rezultati i za stimulacijata?
     

    Прикачени фајлови:

  10. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.156
    Пол:
    Женски
    Ај сеа вака...за подобрување на спермограмот ќе си земе витамини (серматроп алфе, профертил или некои слични што ќе ги пие бар 3месеџи за да се подобри и подвижноста и морфологијата)
    Дека неправилен сперматозоид може да ја оплоди ј.к Може ко што вели докторот (но немора да значи) За кломифен нема потреба да те стимулира за повеќе фоликули кога кај вас проблемот е спермограмот... и само дали ти имаш проверено Мутации ? За да не случајно треба да земаш метилирана фолна (бидејки недостатокот може да предизвика спонтан) ... се надевам помогнав Но сепак консултирај се со гинеколог ако треба и специјалист за неплодност
    Пс.кломифен без претходно направено хсг не се прима
     
    На _baby_girl_ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. _baby_girl_

    _baby_girl_ Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    spermatrop alfa ni gi imaat prepisano za sledna terapija ne mozma da gi najdam nikade. Ispitano mi e se se e vo red so mene spontaniot mislat deka mi e od ureoplazma. Doktorkata mi zabeani zabremenuvanje minatite 3 meseci. Posle ovoj spermogram mi rece klomifen so stop injekcija a toj da si ja pija vtorava terapija
    Dadeno e
    Spermatrop afla imunocink i condensyl.
    Dali nesto plus da zeme za podobruvanje na patoloskite ? Preporaka ?
     
  12. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.156
    Пол:
    Женски
    Серматроп ги има во 2аптеки во Ск (едната е на бети под државна во близина на толовски и во Ивита или така некако во Драчево карши зегин) треба да се пијат 3мес за да има подобрување
    Ако си ја излечила уреоплазмата засега подобро е са се опуштиш и по терапијата да си пробате без некакви стимулации и сл... позз и наскоро да се израдувате
     
    На _baby_girl_ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. _baby_girl_

    _baby_girl_ Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Здраво, дали некој од вашите партнери правел спермограм во Систина или Ремедика во скоро време?За што друго треба освен спермограм да се направат анализи? И колку е цената ако знаете во некоја од овие 2 клиники?
     
  15. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Во систина не бараат ништо, спермограм е 3500 ден. Си закажуваш и одиш само. Во њуборн е 2000 ден, ама бараат инфективен скрининг да им прикажеш ( хив, хепатит б,ц)
    За ремедика не знам
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Дали освен спермограм треба да се испитаат и спермокултура и нешто друго или првично само спермограм па според резултатите кажува докторот што понатаму? И дали имате контакт од Систина каде може да се закаже?
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Па може и спермокултура ако се сомневате на инфекција. спермокултурата во њуборн е 1000 ден
    Во систина не знам колку е
    Вртев на броевите што се на веб страната
     
  18. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Благодарам на одговорите
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.387
    Допаѓања:
    2.466
    Пол:
    Женски
    Девојки за испитување на спермограм во ремедика ни бараат хив, хепатит (б и ц )и корона тест плус, ама доста скапичко е. Каде може овие испитувања да ги направиме освен корона тест?
    Фалаа ❤️
     
  20. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Хепатит и хив во железничар до беко во центар. Иди во 8:00 наутро ќе ти земат крв и после три часа имаш резултати. 300 денари чини и не ти треба упат носи си само лична карта и книшка