Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Da moras I ti da pies citeral nie so mm pievme zinnat pred 4 godI fala bogu so edna doza se sredi
   
 2. Lady Leona

  Lady Leona Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2017
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  Во случајот џабе сме се обидувале., е.colli била.присутна и затоа ли сме немале резултат? Неквалитетни сперматозоиди?
   
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  97.529
  Не верувам дека е тоа причината. Сигурно има влијание врз бројот на сперматозоиди и квалитетот..
  А ти кога имаш правено брисеви и уринокултура?
   
 4. Lady Leona

  Lady Leona Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2017
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  Епа тоа ми е мислачката. Последно кога правев и уринокултура и брисеви во јуни беа негативни . И пап тестот во.систина го испратив и тој беше со сѐ ок . Кај него излезе бактерија.
   
 5. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  880
  Женски,дали некој од вашите мажиња правел спермограм во ГАК?
  Ме интересира дали треба материјал од дома или таму треба да остави и каде точно на ГАК?
  Тханкс :*
   
 6. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.339
  Ako sakas ti da ne pies antibiotik ke treba povtorno da pravis brisevi a odnoso da imase samo so kondom i mnogu pazenje. Pravilo e koga edniot ima bakterija i drugiot da pie antibiotik, no ne znaci deka i drigiot ja ima.
   
 7. Lady Leona

  Lady Leona Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2017
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  Ќе пијам немам многу избор
   
 8. pokahontas83

  pokahontas83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  33
  ve molam za mislenje da mi kazete
   

  Прикачени фајлови:

  • 000000.jpg
   000000.jpg
   Големина на фајлот:
   63,3 KB
   Прегледи:
   100
 9. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.972
  Допаѓања:
  19.357
  Пол:
  Женски
  Спермокултура направивте?
  Покачени леукоцити укажуваат на бактерија, треба да се види која бактерија е и според тоа да се даде соодветен антибиотик.
  По терапијата со антибиотик препишан од доктор, ќе направите пак спермограм и мислам дека ќе се подобри. Кај мм на првиот спермограм имаше многу неподвижни и покачени леукоцити, од спермокултурата се виде која бактерија е, докторот му препиша антибиотик за таа бактерија, па после терапијата се потсреди спермограмот.
  Во меѓувреме нека земе да јаде мед и јаткасти, нека пие витамин ц и витамини. Исхраната нека ја подобри, физичка активност и би требало да има подобрување.
   
  Последна измена: 20 јули 2017
  На lalapo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. pokahontas83

  pokahontas83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  33
  Ne napravivme spermokultura, lele ako ima bakterija moze da mi ja prenese mene? Dali i ti piese antibiotik?
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  97.529
  Ако има, двајцата ќе пиете антибиотик.
   
 12. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.972
  Допаѓања:
  19.357
  Пол:
  Женски
  Мислам дека пиевме и двајцата, не можам да се сетам сега, одамна беше.
  Не се грижи, но што поскоро направете спермокултура.
   
 13. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Nemora da znaci oti ke ima sigurno bakterija vo spermokulturata ako se pokaceni leukocitite vo spermogramot I kaj nas bea pokaceni leukocitite pa nemase bakterii uredna bese spermokulturata leukocitite moze da se pokaceni I od rasipani zabi I od nastinka
   
 14. tazna

  tazna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Ве молам за совет.Денес повторно направивме спермограм но резултатот е крајно разочарувачки.Само 1% подвижни сперматозоиди.Наместо по приманата терапија да се поправи Спермограмот се влоши многу повеке
  20623514_1595569830488275_202562982_o.jpg
   
 15. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  34.339
  Каде е правен?
  На мои многу блиски во воена им покажал страшно лош резултат и се испостави дека е грешен.
   
 16. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Mnogu e los ovoj spermogram jas imam Pisano sto pie mm za podviznosta probate so niv no ne si go gubete vremeto spremajte se I za IVF nasiot spermogram e so 20 otsto progresivno podvizni pa se spremam e za treto ivf
   
 17. tazna

  tazna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Во струмица во медика.

  Мојот маж пиесе конденсил таблети ,витамин ц и цинк.Се изненадивме од резултатите.очекувавме подобри резултати.На првиот спермограм подвижноста беше 14%
   
  Последна измена од модератор: 1 август 2017
 18. meckicka

  meckicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2016
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  1.317
  Пол:
  Женски
  i nie tamu go pravevme nasiot spermogram sega i so 14 posto e malku i ne samo vit c i cink treba i selen treba i omega tri treba i koenzim q 10 treba i vit e treba i larginin treba i jatki so maticen mlec polen iacerola i cist med da jade plus domati neprskani da jade i indiski orevi od 30 do 50 grama dnevno isto i folna kiselina ne samo za zenite dobra e i za mazite mojot pie i oligovit so 10 minerali i vitamini ima vo nego kaj nas i prethodno bese los spermogramot no so ovie vitamini se sredi ama mm prekina da gi pie i pak se vlosi
   
  Последна измена: 1 август 2017
 19. EmilijaEmilija

  EmilijaEmilija Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Здраво женички. Случајно на фв налетав на овие апчиња , па сакав да прашам дали некој од вашите мажи има ги користено и каков е резултатот. 20170802_160000.png
   
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.553
  Допаѓања:
  247.424
  Пол:
  Женски
  освен спермограм ,дали партнерите имаат направено општ преглед кај уролог?
  често пати варикоцела кај мажите е причина за лош спермограм.Тоа се лечи исклучително оперативно и влијае на плодноста кај мажот
   
  На Momichka и kukla21 им се допаѓа ова.