Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.470
  Допаѓања:
  6.223
  Пол:
  Женски
  da
   
  Последна измена од модератор: 3 август 2017
 2. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.491
  Допаѓања:
  34.347
  A e resliv problem, no retko koj znae deka go ima :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tazna

  tazna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Ние немаме направено сеуште преглед кај уролог.Кој треба да закаже термин кај уролог може матичниот лекар или гинеколог.Извинете на мојата неинформираност.
   
 4. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  @tazna, на мм му закажа неговата матична докторка.
   
  На tazna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.563
  Допаѓања:
  247.926
  Пол:
  Женски
  матичниот на сопругот ке му закаже преглед
   
  На tazna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  Имаме закажано во понеделник мм да прави спермограм. Од оправдани причини не можевме тоа да го направиме во рок од 3 до 5 дена пред закажаното, и го направи сам тоа вчера околу 19h.
  Се плашам поради релевантноста на резултатот?! Меѓутоа никако не можеше порано..
  Ваше мислење дали ќе влијае на резултатот??
   
 7. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  @em4e_baby самите ќе видете.
  Понекогаш мислам дека кога мм прави пауза пократко време, подобри резултати има.
  Ако резултатите ви излезат слаби, нареден пат пробајте со 3-4 дена паузирање.
  Ако резултатите се добри - почесто водење љубов :smirk:
   
  На em4e_baby му/ѝ се допаѓа ова.
 8. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  Стигнаа резултатите.. Повторно истата дијагноза (тератозооспермија). И покрај тоа што примаше спермотренд и евитол, како и мешавина од јатки со поленов прав и матичен млеч, има минимално подобрување после 3 ипол месеци терапија. Уште по првиот спермограм направи преглед кај уролог и нема варикоцела, сѐ беше уредно.
  Наместо спермотренд, мм треба да пие конденсил, па ме интересира дали некој има искуство со овој лек, и зошто докторот му препиша да пие 2 x 1, а на упатството пишува 1 x 1...
  Искуства?
   
 9. tazna

  tazna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Мојот маж пиеше конденсил и немаше никакво подобрување во поглед на подвижноста .Му се подобри само моргологијата нормалните се зголемија на 77% а му беа под 40%.Може кај вас на има подобрување.
   
  На em4e_baby му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.868
  Допаѓања:
  97.688
  тератозооспермија е баш проблем со мофрологија. @em4e_baby овој пост е баш охрабрувачки за твојот случај.
   
  На fana и em4e_baby им се допаѓа ова.
 11. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.470
  Допаѓања:
  6.223
  Пол:
  Женски
  imate li napraveno spermokultura jas imam pisano nanazad nekoja strana sto pie mm seto toa sto go ima vo profertil apcinjata
   
 12. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  После првиот спермограм направи и спермокултура којашто беше уредна, без никакви бактерии, квасни габи, уреоплазма и микоплазма.
  По препорака на докторот кој нѐ води бевме и на уролог и ехо доплер, и таму беше сѐ уредно..
  Останува времето да покаже и конденсилот да делува..
   
 13. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.470
  Допаѓања:
  6.223
  Пол:
  Женски
  Na nas mnogu ni pomognaa profertil ama za zal vo mk gi nema na nas od avstrija ni gi donesoa I bea okolu 100 I kusur evra za tri meseci sega ja napravivme istata kombinacija na vitamini sto gi ima vo profertilot oti posle prekinuvanjeto na profertil pak se vlosi spermogramot ne trebalo voopsto da gi prekinuva

  A inače mnogu dobri rezultati vo podobruvanjeto na spermogramot daval i bioastinot mm pie zaedno so omega 3 6 i 9 i bioastin od krilovo maslo zaradi trigliceridite mu bea na gorna granica ama dobri se i za spermogramot
   
  Последна измена од модератор: 20 август 2017
 14. Anexy

  Anexy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2017
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали ако тестестеронот е на долна граница може да влијае за лош спермограм?
   
 15. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  Мислам да.
  Ако е на граница е сепак ок. ама ако е под, постои можност со екстернално примање хормони да се накачи. Можеби не за секогаш, ама периодично.
  Консултирајте се со уролог или ендокринолог за хормони.
   
  На Anexy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Anexy

  Anexy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2017
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Дали некој има искуство со д-р Дејан Сарчевски за подобрување на спермограм? За тие што не знаат тој се занимава со квантна медицина. Гарантира дека со 7-10 третмани има подобрување за 50%, а гарантира 100% успех.
  Исконтактирав со него и некако многу беше позитивен и убедлив дека со третманите и витамини ќе има огромно подобрување на спермограмот и покрај тоа што сопругот има варикоцела на граница на лев тестис.
   
 17. em4e_baby

  em4e_baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  839
  Пол:
  Женски
  Девојки би сакала да споделам информација во врска со Конденсил.. Доколу вашиот партнер ги пие овие витамини, да знаете истите ги имате во Грција по цена од 30€ (1800 денари). Колку за споредба, кај нас, во аптеката на Систина се 2800 денари едно пакетче..
  Која е заинтересирана, нека ми пише во ЛП, ќе ви ја пратам визит картата од аптека во којашто ги порачав бидејќи ги нема во секоја. За 3 часа ги донесоа од главниот магацин.. Во повеќето аптеки во коишто прашавме, велеа дека ги немаат воопшто, но, бевме поупорни :)
  Поздрав.
   
  На PeachGirl, lalapo, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Адрија

  Адрија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Женски
  zenski dali ke moze da mi kazete za spermogram dali vo biohemiska labaratorija se pravi ili?
   
 19. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.438
  Пол:
  Женски
  Не се прави во секоја лабараторија

  на државно само овде можеш
  Screenshot_2.png

  и по приватните клиники
   
  На lalapo и fina erika им се допаѓа ова.
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.147
  Допаѓања:
  21.884
  Пол:
  Женски
  Адриa лaб прaвaт. Амa требa дa се јaвиш нa телефoн дa ти oбјaснaт. Прaшувaв јaс вo јaнуaри aмa не се сеќaвaм штo ми рекoa, мислaм декa вo oдреден ден сaмo се нoси примерoкoт oти сaмo тoј ден се прaви aнaлизaтa. Прaшaј пo телефoн нaјдoбрo.