Спермограм

Дискусија во 'Бременост' започната од stevemila, 15 септември 2011.

 1. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.798
  Допаѓања:
  75.335
  Најточен во авицена. Само јави се да ти објаснат процедура ( за колку време да го однесеш).
   
 2. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.971
  Пол:
  Женски
  Маж ми почна да ги пие , сега почна скоро со нив и задоволен е.
  Порано немаше спермата никаков мирис, сега се враќа мирисот ( го осекам и јас мирисот) би требало да се добри, ги имаат скоро сите потребни витамини
   
 3. flowergirl*

  flowergirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2016
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Девојки , повторно за совет се обраќам кај вас.Правевме спермограм и излезе astenoteratozoospermiia, па да сугерирате што би можел да пие, витамини или лекарства кои би ја подобриле состојбата додека чекам за ваучер.
   
 4. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.209
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  Ако не сте направиле до сега, направете си спермокултура, со нагласено и за миколазма уреоплазма и кламидија. Исто и генитални брисеви (за мажот) и урино култура.
  Често пати вакава состојба може да биде предизвикана од некој бактерија или паразит.
  И ако не сте посетиле уролог, треба да посетите... можеби има уште нешто

  Кај сопругот мој ја имаше истава дијагноза пред неколку години, а еве веќе една година има нормален спермограм... имавме бактерии, па паразити, па кандида...:) се излечивме, па витамини, исхрана, вежбање и еве после околу3 години се нормализира .... долго е...ама успеавме :)

  А инаку за ИВФ сите ни викаа дека е ОК и со таа дијагноза, не дека некој доктор се потресе нешто мнопогу, ние све самоиницијативно сме испитувале ...
   
  На mac82, Nadja_22, flowergirl* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Недопирлива5

  Недопирлива5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2017
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  3.773
  Пол:
  Женски
  Не се секирај мила, со таа дијагноза имате доволно материјал за ивф, а што се однесува до суплементи, препорачливо е да зема по препорака на доктор, а колку ќе има ефект зависи од самиот организам и причината за таквата дијагноза. Најчесто ги препорачуваат следните: Кондензил, Трибестан и Проксид, сега има еден нов препарат М-Џет, уште не знам дали и колку е ефикасен. У секој случај треба да се пие подолго, барем 3 месеци, толку било потребно за сперматогенеза. Не се грижи, за ивф не смета оваа дијагноза.
   
 6. Nadja_22

  Nadja_22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2015
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  @flowergirl* не се секирај, не е престрашно. Со таков спермограм останав природно бремена (за жал завршив со спонтан), а за ивф не е воопшто проблем.
  Сопругот ги земаше следните суплементи: Q10, фолна, Б-комплекс, вит. Ц, цинк, селен, аспирин, омега-3, L-карнитин и спермотренд, и имаше подобрување.
   
  Последна измена: 18 септември 2017
  На flowergirl* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Spermotrendot bile slabi lekovi mene taka mi kaža dr Trajkovski i mm gi piese a zasto aspirin za spermogramot dali vi bese daden od lekar ili ne oti aspirin ne e preporacuva na svoja raka oti može da predizvika krvarenje od zeludnikot jas imav blago krvarenje i na vreme go primetiv imav temna stolica i povrakavi nie imame dijagnoza astenozoospermia i mm pie vit e on e najdobar za podviznosta na spermatozoidite vit c cink l karnitin oligovit qoenzim q 10 folna kiselina i omega 3 6 i9 koga se pie omega treba komplet ne samo omega 3 i astaksantin jatki jade sekoj den pie maticen mlec polen so acerola ako sakas veke da mu davas aspirin za cirkulacija najdobar priroden aspirin se visnite i cresite
   
  Последна измена од модератор: 18 септември 2017
 8. Nadja_22

  Nadja_22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2015
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  Не пие веќе аспирин, само витамините. :)
   
 9. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Ne ne aspirin bez preporaka na lekar nikako nie so ovie vitamini drastično go podobrivme spermogramot a i domatite se dobri za spermogramot ama onie neprskanite bez pesticidi sto se i indiskite orevi se najdobri za spermogramot
   
  На Nadja_22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  Zdravo , ke moze li ds postavam slika od spermogram pa ako moze da si kazete vase mislenje bidejki jas ne go razbiram mn a dobiv 2 razlicni mislenja i sega sum zbuneta :)fala mn
   
 11. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.242
  Допаѓања:
  116.264
  Пол:
  Женски
  стави
   
 12. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  koj znae neka kazuva mislenje ,jas niso ne razbiram :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.279
  Пол:
  Женски
  Гледано под резултатите и оние вредности кои имат референтни вредности:
  Брзи треба да имате повеќе од 25% а имате 12%. Ова е релативно Ок.
  Но морфолошки треба да имате барем 30% нормални или повеќе од 30%, а вие имате 8%. Овде бројот е значително помал.
  + имате леукоцити. Вредноста на леукоцитите треба да биде помалку од 1 а кај вас е 3. Станува збор за бактерија. Можно е таа бактерија да прави проблем.
  Ќе треба да направите спремокултура да видете зошто има леукоцити.

  + @Sandra456* по правењето на спермокултура, би било пожелно да го повторите спермограмот, но овој пат гледајте со апстиненција од 3 до 4 дена.
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.814
  Допаѓања:
  97.528
  ова ми се чини од систина е. Што пишува најдоле кај конечна дијагноза. Тоа ти е интерпретација на цел спермограм.
   
 15. Sandra456*

  Sandra456* Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  NORMOZOOSPERMIA pisuva . Da od sistina e
   
 16. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  6.214
  Пол:
  Женски
  Los spermogram ot nasiot e so 20 posto progresivni spermatozoidi pa mm prima terapija isega treba kontrolen spermogram da naprave ovie denovi
   
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.814
  Допаѓања:
  97.528
  Значи нормален наод има. Не се оптеретувај, споредувај. Систина имаат прилично строги реф.вредности, така да добро е ова.
   
 18. SummerGirl12

  SummerGirl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2016
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Девојки што значи аглутинација-присутна ,ликвефкција-завршена и вискозност-0 .
   
 19. *Sara*

  *Sara* Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2017
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Женски
  Добро утро, која е процедурата за спермограм во приватните болници, дали треба да се закаже или не?
   
 20. Lina2031

  Lina2031 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  Ние пред неколку дена прашавме во Авицена. Цената е 1200 денари може да се однесе од дома примерок не подоцна од 20 минути или може да се даде примерок таму. Нема потреба од закажување.
   
  На irenna, Lara 27 и *Sara* им се допаѓа ова.