1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

  1. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Nie sme 25 meseci I veke 5'meswci ne.spieme.kako so treba noke... se budi, place , vriska... se brojat na.prsri mirnite noki.. spie.so. tatko.my.posto imame 2'meswcno.bebe... kazetw.nekoe care za dobar son
     
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Мајка ти уште со проблемов а? Знам кога почна пред да се породиш зборевме...
    А да се изигра убави надвор па да го избањаш и дадеш чај од нане со мед пред спиење и да го легнеш до тебе?
     
  3. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Ako preziveam ovaa godina ke vi raskazuvam :))) ne pie caevi... neznaes kolku igra, ne zastanuva.. eve snosti mirno spiel.. neznam.zosto taka.stanuva. kako bebe mirno spiese.. eve sega 3 meseci wme vaka
     
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    ни засладен чај подоладен како сок? ај пробај еднаш. И бањање
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Син ми првата година заспиваше пред 8 секоја вечер. 7-7.30 бањање, цицање и спиење. До сабајле до 7. Втората година некаде до кај 9 тераше, ама не покасно. Кога се роди малата се ни се испоремети. Заспивање, будење среде ноќ, стравови, плачки...
    Помина и тој период и децата некако се навикнаа да заспиваат кај 11-12.

    Јас навечер капната за спиење, многу пати пред нив заспивам, нив најголемата забава им беше тогаш. Скокање по кревети, бркање, борба со перници, фискултура... Што не пробав да ги заспивам порано.

    Сега заспиваат некаде околу 10-11 што за мене е напредок, еден саат порано. Наместо скокање-читање книга и право во кревет. Сега прифаќаат. Дури се случува да ми речат: Мамо мене ми се спие.

    Инаку син ми одамна не преспива преку ден и не ни го фаќа криза. Сабајле обично станува кај 8-9 најкасно.
    Малата обично станува кај 7.30 и најчесто преспива преку ден. Се случува и да не преспие, ама нејзе ја фаќаат кризи после тоа.

    И за двајцата не важи правилото дека ако не преспијат ќе легнат порано. И за двајцата мислам дека малку спијат за нивна возраст, особено за син ми.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Majkicki sovet
    13+ sme posle napolnuvanjeto na godinka preku den prespivase po ednas 2 h
    Navecer zaspiva vo 21:00 a nasabajle vo 7:30 ili 8:00 krajno se budi.
    Preku nok se budi desetina pati za cicanje kako sto stanuva pogolema se poveke se budi cudno neznam kako ke go resam ova a sakam da cica uste nesakam da ja odbijam ibavo si jade I cica uste koga saka kolku saka.
    Sakav da prasam poslednive denovi deteto nasabajle saka da prespie okolu 1h ili saat ipol no I popladne po saat ipol.Da ne mu e mnogu spienje nekako se izmori I nekogas navecer mi e sonliva uste vo 19_20h edvaj ja dodrzuvam do 21h.
    Pokolku spijat denski vasite mali po napolnuvanje godinka.
    A I navecer kako ste so spienjeto, nekoe care za vakvo zajace po cela nok sto skoka na po saat vreme
     
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.235
    Пол:
    Женски
    Леле исто, посебно малово. Му го изремети и на брат и спиењето, он кога ќе го убедиш да легне става глава на перница за 5м готов. Во работно денови гледам докај 9:30 најкасно да се во кревет, се бркаат се глупираат малава скока по кревети го закача брат и се кикотат, а цел ден си ги молел да поиграат заедно тогаш им текнува. Он ќе заспие она продолжува, збори, пее, игра, често се случува да заспијам пред неа. Некогаш морам да и подвикнам за да се смири, лута ќе ми сврти газе ќе ме избутка па ќе заспие. Ова зверчево ќе биде ноќна птица. Големион знаел уште 7:30, 8 да заспие посебно зиме кога беше сам.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Мајки, имаме година и три месеци. Е сега проблемот е што денски тешко ми заспива, нишкам по 45 мин. Тоа трае два дена. Да не не сака денски да спие или само период е?
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    шетате доволно? да не не е изморен ?
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.844
    Пол:
    Женски
    Колку дремки има? Каков е распоредот? Синко е 14 месеци и имаше период кога беше само со една дремка. Ама сега фативме некој убав ред и има две дремки. Станува најдоцна до 7:30. Едната дремка околу 10-10:30 и е два часа(освен ако се успие наутро па се измести), другата околу 17 и е околу еден час. Навечер легнува меѓу 20:30 и 21:30 зависи како ќе покаже знаци иако сега како почна да се стемнува порано веќе во 20:30 сме со млекото во спална пие и заспива.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Кога станува? Пр од пон до петок мојата има по две дремки затоа што ја будам накај 7.30 утрото за да ја однесам кај мајками, предпива потоа од кај 10 до 11, па потоа уште една дремка од кај 14 до 16.
    Сабота и недела има по една дремка затоа што станува покасно дома накај 8.30-9 па преспива од кај 13 до кај 15-16.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Ќере од дете што од 2 месеци ја преспиваше скоро цела ноќ, стигна до дете кое едвај спие. Од почеток на август па наваму дали само 2 пати се случило да врзе повеќе од два саати.
    Ќе заспие кај 21-22 и максимално до 24, е после до 05:30 е превртување пиштење, будење. Еден период и на 15 мин. Има ноќи и кога станува и седи будна.
    Не знам веќе што да правам.
    Има ред на се, спиење јадење шетање... Се е то во ред. Дење не спие многу, и последна дремка и е максимум до 17:00. Истрчана изиграна.
    Ај прво мислевме заби, извади 7 одеднаш и нишо, не се смири, ај со бактерија, нишо, ај помина и тоа викаме ќе биде, пак почна на 15 мин да станува. Еве ја пак кашла. Живци искорнав. Стварно ми треба сон. А неќе кај никој во раце, мм ќе ја земе ама му се тегне и вришти, ќе ја земам и одма се смирува.
    Некој совет. Ни б-комплекс не ја смирува.
     
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Совет немам освен повеќе надвор да се уморува на воздух.Мене малиот почна да ми преспива цела ноќ тек сега после цели 2 години.А беше ист како твојата па станал шетај го во раце по милион пати па презаспивај го а некогаш си седевме од две до шест будни и во осум пак на нозе.
     
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Абе и прошетана истрчана и со деца, на нога е цел ден. Не и не...
    Башка што ништо не ја интересира... Ни играчки, ни сликовници, ни тв ништо. Ме полуде тотално.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  15. marijaaa20

    marijaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Тотално те разбирам. Имам посветено многу време во обид да најдам решение на овој проблем зошто како што велиш и самата не се издржува. Книги, форуми, совети од специјалисти... Секогаш имало "некоја причина" зошто не спие. На крај испаѓа дека треба да чекаме и да се надеваме дека побрзо ќе дојде денот кога ќе спијат мирно. Ние имавме некој период од кога малку се смири, се будеше ама лесно презаспиваше. У последно време пак се вративме на нишкање и врескање и што уште не. Сега причината е градинка :))))
     
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    И некој ќе ти дојде од страна и ќе ти каже детето ти е злато... Ама само ти си знаеш како ти е.
    Најчесто такви совети добивам од родители чии деца се мирни и си спијат и дење и ноќе.
    Криво ми е зошто стварно си има ред, ок во последно време забушава и со јадење, ама таа фаза секое ја поминува.
    Проблем е голем, зошто и таа е нервозна зошто и се спие, а никако да се успие па е претежно и дење кенкава.
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.378
    Пол:
    Женски
    Оставаш кај тато и си излегуваш на саат време да излуфтираш глава :smoke: Најдобар совет што јас можам да ти го дадам е тој, затоа што потполно те разбирам. А со б-комплексот нема да решиш ништо, освен апетитот. Имаше на една емисија доктор, чинам детски невролог беше :?: , ама не ме држете за збор. И една мајка се јави со слични проблеми и праша што да дава за смирување на детето. И докторот после тоа вика: на мајката ѝ треба нешто за смирување :rofl: Не дека не е во право :!:
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Не знам што да ти кажам. Исто и мојата. Мојата па тешко заспива. Еве ноќеска дури во 1 и пол заспа. Значи полудев. И тоа до мене. Во креветче не сака. Надвор сме денски, а навечер не можам, залади веќе. Ама имаме салон дома и трча нонстоп.. Не знам што да се прави. Дали дека втората дремка и трае повеќе. Порано барем одма заспиваше, сега и тоа е тешко. Некој совет?
     
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Абе она преку ден си седи си татко, баба, се со ред... Ама ноќе е хоророт. Кај да акам ноќе у 3 мртва ненспана хахаххха
    Иначе да, за смирување повеќе за мајката ја редовно пијам релаксан.
    Ма ни до мене нр спие. И цел ден да не е спиена ноќе е пак иста прича. Не знам, све пробав. И со јадење и со бањање и со шетање, играње, се различни тајминзи и ништо. Еве ноќеска што дека спиеше и не ја држев, кога ја шшкав на пола саат... Џабе, пак не спијам.
     
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Ќути. Место после годинка да се подобруваат, они се влошуваат со спиењето. А колку убаво си спиеше, на шишето заспиваше. А во последно време по еден саат успивам и пак на крај со мене ја легнувам. Твојата направи годинка?
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.