1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

  1. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Малава неколку дена спие од 20:00 до 07-08...
    Спие и во градинка ама зависи кога се успала, ако е порано пред ручекот ја заспивам пак дома максимум да дремне еден саат.
    И одма се осеќа, поодморна сум.
    Е сеа, се надевам ќе трае овој режим :)
     
    На kiki_riki и emkaemka им се допаѓа ова.
  2. bumbaroska

    bumbaroska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Imam bliznacinja od godina dena noke ke zaspijat vo 22 ili 23 casot ke pospijat dva saatibi posle se budat baraat mleko samo se prevrtuvaat ziva ne naspana sum
     
  3. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Година и 8 месеци е помалото..спиење крш.."(
    Сега е фазата поспиј саат два и плаче за во дневна да си играме,да гледаме тв..
    Хорор сум..:( не знам како ќе ја надмине
     
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки незнам како да воспоставам ред како расте се потешко стснува
    Кога беше помал дремнуваше и преку ден и пак ке заспиеше навечер околу 22ч. Сега пред полноќ не заспива ај тој што не спие и големата гледа од него и таа несака да спие
    Ке заспијат околу 00- 01ч и спијат стануваат преку вечер по 1 и двајцата за млеко малиот може да стане околу 4 и до 6-7буден и пак заспива спие до 11-12ч
    Сум се обидела да ги будам 7-8 станува и околу 12-13заспива спие саат ипол и навечер пак исто пред полноќ не заспива
    Незнам како да сменам
     
  5. blanco117

    blanco117 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Mislam deka vekje poluduvam, najiskreno..ne postoi ziva sila shto moze da mu vovede red na mojot sin za spienje! Ima 3god i 1 mesec. Lugje, toa e strashno, ma kakvi rutini pred spienje, kakvi prikazni, magii da pocnam da pravam mislam deka ne vredi, eve 3ipol saatot po polnokj e, toj e ushte buden i nema aber da zaspie. Imam i malo bebe, taa e mirna dushice ovie 3 dena samo se macime so grcevi pa i taa e so spienjeto za nigde, inaku so nea nemam maka. Mi velat da go izmoruvam da ne zaspiva rano, vo 8ipol-9 ako zaspie, spie do kaj 23-00h i posle e buden i svez za igra..ili ako ne prespie cel den a vecerta vaka do docna e buden, utredenta spie do kaj 12-13h. Nemam sila, ednostavno nemam sila togash da stanam vo 8 i da go budam. PO-LU-DU-VAM
     
  6. 123baby

    123baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Оди ли во градинка? Ако не оди запишете го, ќе си добие дневен ритам во се, па и во спиење.
     
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.238
    Те разбирам тешко ти е, плус и бебе ама за да стекне ред не може да спие до 12-13 часот. Премногу е тоа. Децата се полни енергија, за да легне порано мораш и да го разбудиш рано.
    Почни со пола час порано, да стигнете до 8 часот. Стисни заби недела две. После ќе ти биде полесно.
     
    На blanco117 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Imame 19 meseci I dve nedeli sme katastrofa so spienjeto. I denski ne spie mnogu, saat vreme samo, ama nokjta e horor. Aj sto zaspiva nakaj 23 casot, problemot e sto place vo son, preta, se vrti, taman sum zadremala ete ti ja. Koga ke ja zemam do mene ko podobro da spie, ama vo krevetce e haos, a sto ubavo si se navikna vo krevetceto I si spiese super, ama otkako go preleza stomacniot virus e vaka. Ke se mrdnam mislam. Sovet? Ke bide li pak po staro ili tesko?
     
  9. blanco117

    blanco117 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Odi da, momentalno e doma zoshto ne e vakciniran, inaku tocno, eden den vo gradinka i se e poinaku nema zbor
     
  10. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    За навечер да спијат лек ни е што ги бањам секогаш пред спиење и спијат како јагниња цела ноќ.
    Пробајте вака може и кај вас ќе успее.
     
  11. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Мајки еве 6 ти ден ни е ова без цуцла, добро поднесе да е без неа, преку ден не ја бара само проблемот ни е заспивањето навечер и напладне по еден час се бориме да заспие некогаш и повеќе. Ќе помина ли ова или не? Искуства од вас?
    И во кола многу почна да ни плаче од како е без цуцла.
     
  12. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    и ние скоро а фрливме цуцата 21м е , кај мене само се заспиваше со неа и после а плукаше и у тек на спање кога како сум и а давала при плачки , може и затоа немав компликации
    кај нас смешно почна се одложував и една ден иде време за дремка она а фрлила некаде и неможев да а најдам , и почнав да и зборам дека а нема , на кучето сме а дале ( имаме мало кутре ) па татко и нова ќе купел после и така се лажеме , па она др ќе зборне додаде ,премрчка се подлажува и а заборави имаше периоди малце ќе закенка при заспивање ама мн малку и одма а прелажуваме дека ќе и дадиме нешто или кутето е мало ќе плаче а она е дада голема :D мн ми е плус што она разбира мн да не а подречам и веќе си комуницираме па може затоа полесно е ..

    Пробај и ти така со зборување , нешто нуди му што сака , во кола пуштај му песнички цртани нешто сликовници нека гледа што и дае да му одвлече внимание малку треба , а штом една недела издржавте уште некоа ден и ќе се смири , не попуштај сега само пази да не почне прсте да шмука , кај мене имаше и такви обиди малку
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  13. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Мојов е помал, за 10 дена ќе прави година ипол и да му зборувам не разбира многу :) се надевам барем ова со возењево во кола да го решиме некако Оти тешко нас, а песни не помагаат многу кога ќе писни :worried: си велам ќе се навикна за брзо.
     
  14. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    ќе почни сега полека поубаво да разбира ќе видиш :) мојата околу година ипол наеднаш отвори секоа ден се повеќе , и полесно ќе е се , исто бесна е кај мене у кола некоаш и само со прелажување да и свртам внимание се справуваме само така , или залашки , храна нешто , последно и земавме некои лижавки од аптека демек ок се за нив со витамини и а има плачки одма се дава и мир у светот :D
    Само така да правиш и ти да му одвлечиш внимание со нешто др , ново , или што сака мн , да си носиш со себе и вадиш у криза , краток период е , брзо забораваат цуци сега ти е баш момент за тоа
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Итно. :P
    Дали е моја грешка или едноставно некое дете може да спие помалку.
    Јас се навикнав и не ми се спие, се организирав според неспиењето ама доле напишаа на лист после 20:00 тишина да е и мислам дека на нас се однесува тоа за што и во право се.
    Сега зборев со една мајка од зградава децата на иста возраст ни се вика се будело во 6 па спиело од 13 до 16 и легнувало во 21 спиело цела ноќ. Моево вчера во 23 заспа сабајле во 7 стана и спиеше дента од 12 до 1.
    Како да заспива во 21:00. Па и во 20:00.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Да не преспива денски и со лесно :worried:
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Може ме читаше со нашето не спиење. Живци искорнав. Дење 1 саат. Ноќе константно урлање. Нормален сон од 5 до 7.
    Првиот пат кога тргна у градинка сама од себе почна да заспива у 8. И после со паузата пак по старо. Почна се повеќе и повеќе да станува ноќе.
    Пред 3 недели пак тргна у градинка. Првата беше исто, втората беше болна.
    Еве ја цела недела спие по 12 саати скоро. Знае да се јави у текот на ноќта ама само ќе и кажам мама е тука и продолжува. Еве вечерва и сама се успа на кревет. Се надевам ќе потрае оваа фаза.
    Искрено кога беше дома многу се трудев да е активна, ама не било исто.
    Каков ред им ставаат у градинка алал да им е. Чудо, моето дете, што до скоро бев на раб на нервен слом. Што ја држев цела ноќ у раце, преку ноќ се смени.
     
    На Sexybaby86, gjoker4e, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.388
    Вечерва сите три беа заспани во 20.00.

    Најголемата не преспива, средното еднаш со будење после еден час(оти ако не ја разбудам навечер ќе имаме мака, нема да сака да легнува) најмалото две дремки од час.
    Стануваат во 07 за во градинка, скоро секој ден ги изнесуваат надвор, дома играме 1-2 часа кога ќе се вратат. Ако не се изнесени надвор или ако не ја разбудиле средната после час осеќам навечер, пола саат покасно не фаќа заспивањето.

    Околу 19.00 беше бањање, веднаш потоа, 19.30 кревет, 15 минути читавме книга и изгасив ламба. 20.00 беа заспани.

    Е ова е кога никој не вади заби и не се болни. Кога не им е погодено има и кај нас фестивали.
    Инаку. Мислам дека до 22.00 смее да сте бучни. Провери куќниот ред.
    Скрати и ја дремката. Големата е таква. Макар пола час да дремне на пладне навечер ќе биде до полноќ ококорена.
     
    На Sexybaby86, Lolipop23, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Ми одговора да не преспива бидејќи пред да заспие не се трпи и откако ќе се разбуди. Тој период ме истоштува многу. Подобро да е будна.

    На 1ви мај почнува. Фала ти на утеха.

    Само куќен неред во зградава има како да не сме во Германија. Само Курди живеат и хаос е буквално се и не не сакаат нас. Дури и газдата рече дека можеби нема да не сакаат да си знаеме на време.
    Ти завидувам. Женава има четири деца и вика најкасно во 21:00 сите спиеле отсекогаш. Ама не ми е јасно како детето спие три саати преку ден, станувало во 16:00 и заспивало во 21:00. Моето ако стане во 16:00 кај 2-3 ноќта ќе заспие.

    Од мало не спие ама се навикнав.
     
    На Sexybaby86 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас поради ова прекинав да форсирам спиење. Преспиваше до кај 2ипол години. Штом дојдеше време за спиење затемнувавме и легнувавме и повеќе беше навика но спиеше 3-4 саати и беше многу плачлив и раздразлив после будење што се скренував скрос и реков веќе нема преспивање. И многу поубаво испадна. После на околу 4 год летото ради што не се трпеше жештината денски преспивавме а станувавме рано и легнувавме касно но немавме тогаш проблем како претходно
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.