Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

 1. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.758
  Допаѓања:
  48.392
  Пол:
  Женски
  Дани од кога не предремуваат твоите? Матео не може без спиење и реално не ми е возможно пошто оди во градинка а кај нас во градинка МОРА да се спие нели.
   
 2. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.504
  Допаѓања:
  231.667
  Не се сеќавам веќе кај најголемата:)rofl:) околу 1.5 мислам беше. Денски ако дремнеше навечер до 23.00 фестивали. Одкако прекрати со дневното преспивање немаше драми.
  Средната околу 2. Не ја легнуваат и сега во градинка, таму не ни има класични креветчиња, по перници/душевни на подот спие тој што сака. Некогаш во кола на пат накај дома ако дремне пола час но освен раздразливоста кога ја будиме не и влијае на вечерно заспивање.
  Најмалото спие еднаш на ден по 1-1.5 час.
  Стануваат 07.15. Во 19.30 се повлекуваме за миење заби, облекување пижами и читаме првен книги. Околу 20.15 најкасно 20.30 сите три се заспани.
   
  На Espadrila, mal.ecka, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  7.229
  Пол:
  Женски
  Летен период исто така рано заспиваат или покасно? Кај нас тоа рано заспивање се измести летото зошто до доста касно е ден и еве сега никако пред 9 ипол -10 да заспие, а и денска дремка да му скратам неможам станува баш плачлив кога му е време за денска дремка (саат до саат ипол спие).
   
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.504
  Допаѓања:
  231.667
  Беше поместени за околу пола час. Сега спонтано пак се врати назад.
   
  На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  6.441
  Пол:
  Женски
  И кај нас летото се помести заспивањето и сега пред 10 не е заспан. А исто денски ако не преспие цело време е нервозен, бара секакви глупости и плаче рика ако не добие.
  Планирам после Нова година да го пуштам во градинка, а таму обавезно има дремка околу 12, па се чудам како ќе се одвива сето тоа, се надевам барем тогаш ќе се одвикне од заспивање во раце.
   
  На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  7.229
  Пол:
  Женски
  Ќе станува порано за градинка, а и ќе се уморува повеќе во градинка. Инаку и мојот уште го носам во раце да заспие Ама полека го приметувам како му е неудобно па сам бара на кревет, а не знае сам да заспие па ни галење ни зборење помага и на крај пак во раце. Пар пати заспа од досада кога не му обрнувам внимание си читам нешто или само лежам до него, па сега таа тактика ја форсирам па ќе видиме дали ќе се одвикне од нишкање во раце. 22 месеци е и мојот не е мал воопшто.
   
 7. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  6.441
  Пол:
  Женски
  Значи на иста мака сме. Абе и со игнорирање сме пробале и тогаш плаче за да го кренам. Ајде се надеваме да се средиме шо побрзо.
   
  На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.002
  Нашиве исти спијачи беа. Јас ја одвикнав од раце. Лежам до неа и она се превртува, ме јава, се ушушкива и заспива.
   
  На snegulkata, eli25, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  7.229
  Пол:
  Женски
  Памтам, ама мојот до скоро и ноќе се будеше за млеко ептен го размазив :D
  Најголем проблем ми е што различна рутина има зошто мм работи во смени па кога он е втора и сам успева да заспие без носкање или кратко ептен го носкам во раце, сама си го фаќам редот повеќе. Кога е мм дома навечер тешко му го фаќаме редот.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  2.845
  Јас сум жива ненаспана. Бебе имав спиев како топ,сега се будам 5пати во ноќта. Или се отскрива вика кебе не, или збори во сон, или ќе стане седи во креветче се кара со некој во сон,или цуцлата ја бара низ креветче. Абе раат не сум. Искрено еве 2год е и не знам како да ја откачиме и цуцлата.
   
 11. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  7.229
  Пол:
  Женски
  Каква цуцла користите? Од тие 18 +?
  Син ми сам се одвикна кога му купив 18+ не му беа погодени како помалите ќе ја стави во уста гледа дека не иде и ја фрла така 2 дена и толку беше. Ноќите се будеше да ја бара може недела до две. А за откривањето зашто не му ставиш вреќичка? Јас имам купено фатирани пижами од h&m ( и лани цело зимо со такви поминав) нешто како тенка вреќичка се во зависност од колку е ладно го дооблакам одоздола боди и тенки пижами плус кога е поладно и не го покривам зошто не трпи да е покриен.
   
 12. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  2.845
  Да, од тие цуцли, сега веќе каква ке и дадам таква пика во уста, мислев 5ки вади дека ја мачат ама абер нема да се откачиме од цуцлава. И со сенф ја мачкав и една и ја исеков, џабе. А за вреќа нема шанси да спие во неа,а доколку и облечам подебели пижами првите 3саати дека сме со парно ке се цеди од потење. Абе никако не сум...
   
  На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.758
  Допаѓања:
  48.392
  Пол:
  Женски
  Вреќичка за спиење, ем нема да се открива ем топло ќе и е. Моето ако нема вреќичка мрда, прета, се открива, ако е во вреќичка како го оставам така го наоѓам. Цуцлата еднаш отидовме кај мајка ми и ја заборавивме и толку беше.
   
  На Dadusicka и eli.karameli им се допаѓа ова.
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.002
  Од каде имате вреќа?
   
 15. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.500
  Допаѓања:
  34.362
  Едноставно нема да даваш и готово. Мачето ја изеде или било која друга приказна. Ќе поплаче и ќе се помири. Син ми ја откачи на 1г ама ја цуцаше само за ноќно заспивање. Ќерка ми како растеше се повеќе ја цуцаше ако и е на видно место за на крај сама да почне да ја бара. По тоа заклучив дека нема веќе цуцла. Ја изеде мачето и по 3 4 дена пррстана да ја бара. Сега има веќе 22м
   
  На eli.karameli, Coco31, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.758
  Допаѓања:
  48.392
  Пол:
  Женски
  Од Стружанка, има едни по 850ден, со ракави ама ги вадам ракавите дека е дебело. Го вадам топол сабајле, многу му е убаво.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Od koga pocnaa da prespivaat cela nok vasite deca?
  30 meseci sme uste cela nok nemame prespieno.Cicavme do pred nekoj mesec no sega se budime za sok,voda..
  Isto nsmirno spie,kinka,se vrti..
  I dali vi spijat denski decata na ovaa vozrast?
   
  На ane.bella и mal.ecka им се допаѓа ова.
 18. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.343
  Пол:
  Женски
  Оваа техника и јас ја пробувам, се миеме облакаме пижами, затемнувам.
  2 пати побара да читаме и 2 пати да и раскажам приказна.
  Обично само ќе си легневме и ммижев, заспиваше до 8 макс.
  Сега буквално се бркаме. Се е супер до гасењето светло. После почнува, не сакам нанаааам. Па ај се лажеме не бе, само се гушкаме, па ќе ја совлада сон.
  Имаш некој совет како да со олеснам.
  Обично кога ќе ја гушнам и негодува и кажувам и се договараме за наредниот ден. Што и како ќе правиме. Слуша внимателно, одобрува и после пак, не сакам нанам.
  А само треба да се препушти и замижи, одма се успива.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  64.771
  Пол:
  Женски
  Исто скроз. 2г и опседната е со цуцето. До 12м спиеше цела ноќ, од тогаш навака ретко да преспие цела ноќ... Ке се случи еднаш на 8,9 дена да преспие цела ноќ и јас од навика се будам и одам да ја проверам дали е ок (дека спие не се буди) (facepalm)
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  2.845
  Еве 3 ден нема цуцла :clap: мачето ја лапна, само првата вечер како навиена цуцее цуцее и толку. Да знаев дека вака лесно ќе пројдам многу порано ќе и ја откачев. Фала на совет:)
   
  На Sexybaby86, Coco31, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.