1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.544
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Дани од кога не предремуваат твоите? Матео не може без спиење и реално не ми е возможно пошто оди во градинка а кај нас во градинка МОРА да се спие нели.
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Не се сеќавам веќе кај најголемата:)rofl:) околу 1.5 мислам беше. Денски ако дремнеше навечер до 23.00 фестивали. Одкако прекрати со дневното преспивање немаше драми.
    Средната околу 2. Не ја легнуваат и сега во градинка, таму не ни има класични креветчиња, по перници/душевни на подот спие тој што сака. Некогаш во кола на пат накај дома ако дремне пола час но освен раздразливоста кога ја будиме не и влијае на вечерно заспивање.
    Најмалото спие еднаш на ден по 1-1.5 час.
    Стануваат 07.15. Во 19.30 се повлекуваме за миење заби, облекување пижами и читаме првен книги. Околу 20.15 најкасно 20.30 сите три се заспани.
     
    На Espadrila, mal.ecka, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Летен период исто така рано заспиваат или покасно? Кај нас тоа рано заспивање се измести летото зошто до доста касно е ден и еве сега никако пред 9 ипол -10 да заспие, а и денска дремка да му скратам неможам станува баш плачлив кога му е време за денска дремка (саат до саат ипол спие).
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Беше поместени за околу пола час. Сега спонтано пак се врати назад.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    12.733
    Пол:
    Женски
    И кај нас летото се помести заспивањето и сега пред 10 не е заспан. А исто денски ако не преспие цело време е нервозен, бара секакви глупости и плаче рика ако не добие.
    Планирам после Нова година да го пуштам во градинка, а таму обавезно има дремка околу 12, па се чудам како ќе се одвива сето тоа, се надевам барем тогаш ќе се одвикне од заспивање во раце.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Ќе станува порано за градинка, а и ќе се уморува повеќе во градинка. Инаку и мојот уште го носам во раце да заспие Ама полека го приметувам како му е неудобно па сам бара на кревет, а не знае сам да заспие па ни галење ни зборење помага и на крај пак во раце. Пар пати заспа од досада кога не му обрнувам внимание си читам нешто или само лежам до него, па сега таа тактика ја форсирам па ќе видиме дали ќе се одвикне од нишкање во раце. 22 месеци е и мојот не е мал воопшто.
     
  7. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    12.733
    Пол:
    Женски
    Значи на иста мака сме. Абе и со игнорирање сме пробале и тогаш плаче за да го кренам. Ајде се надеваме да се средиме шо побрзо.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Нашиве исти спијачи беа. Јас ја одвикнав од раце. Лежам до неа и она се превртува, ме јава, се ушушкива и заспива.
     
    На snegulkata, eli25, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Памтам, ама мојот до скоро и ноќе се будеше за млеко ептен го размазив :D
    Најголем проблем ми е што различна рутина има зошто мм работи во смени па кога он е втора и сам успева да заспие без носкање или кратко ептен го носкам во раце, сама си го фаќам редот повеќе. Кога е мм дома навечер тешко му го фаќаме редот.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас сум жива ненаспана. Бебе имав спиев како топ,сега се будам 5пати во ноќта. Или се отскрива вика кебе не, или збори во сон, или ќе стане седи во креветче се кара со некој во сон,или цуцлата ја бара низ креветче. Абе раат не сум. Искрено еве 2год е и не знам како да ја откачиме и цуцлата.
     
  11. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Каква цуцла користите? Од тие 18 +?
    Син ми сам се одвикна кога му купив 18+ не му беа погодени како помалите ќе ја стави во уста гледа дека не иде и ја фрла така 2 дена и толку беше. Ноќите се будеше да ја бара може недела до две. А за откривањето зашто не му ставиш вреќичка? Јас имам купено фатирани пижами од h&m ( и лани цело зимо со такви поминав) нешто како тенка вреќичка се во зависност од колку е ладно го дооблакам одоздола боди и тенки пижами плус кога е поладно и не го покривам зошто не трпи да е покриен.
     
  12. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Да, од тие цуцли, сега веќе каква ке и дадам таква пика во уста, мислев 5ки вади дека ја мачат ама абер нема да се откачиме од цуцлава. И со сенф ја мачкав и една и ја исеков, џабе. А за вреќа нема шанси да спие во неа,а доколку и облечам подебели пижами првите 3саати дека сме со парно ке се цеди од потење. Абе никако не сум...
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.544
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Вреќичка за спиење, ем нема да се открива ем топло ќе и е. Моето ако нема вреќичка мрда, прета, се открива, ако е во вреќичка како го оставам така го наоѓам. Цуцлата еднаш отидовме кај мајка ми и ја заборавивме и толку беше.
     
    На Dadusicka и eli.karameli им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Од каде имате вреќа?
     
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Едноставно нема да даваш и готово. Мачето ја изеде или било која друга приказна. Ќе поплаче и ќе се помири. Син ми ја откачи на 1г ама ја цуцаше само за ноќно заспивање. Ќерка ми како растеше се повеќе ја цуцаше ако и е на видно место за на крај сама да почне да ја бара. По тоа заклучив дека нема веќе цуцла. Ја изеде мачето и по 3 4 дена пррстана да ја бара. Сега има веќе 22м
     
    На eli.karameli, Coco31, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.544
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Од Стружанка, има едни по 850ден, со ракави ама ги вадам ракавите дека е дебело. Го вадам топол сабајле, многу му е убаво.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    1.453
    Пол:
    Женски
    Od koga pocnaa da prespivaat cela nok vasite deca?
    30 meseci sme uste cela nok nemame prespieno.Cicavme do pred nekoj mesec no sega se budime za sok,voda..
    Isto nsmirno spie,kinka,se vrti..
    I dali vi spijat denski decata na ovaa vozrast?
     
    На ane.bella и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Оваа техника и јас ја пробувам, се миеме облакаме пижами, затемнувам.
    2 пати побара да читаме и 2 пати да и раскажам приказна.
    Обично само ќе си легневме и ммижев, заспиваше до 8 макс.
    Сега буквално се бркаме. Се е супер до гасењето светло. После почнува, не сакам нанаааам. Па ај се лажеме не бе, само се гушкаме, па ќе ја совлада сон.
    Имаш некој совет како да со олеснам.
    Обично кога ќе ја гушнам и негодува и кажувам и се договараме за наредниот ден. Што и како ќе правиме. Слуша внимателно, одобрува и после пак, не сакам нанам.
    А само треба да се препушти и замижи, одма се успива.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Исто скроз. 2г и опседната е со цуцето. До 12м спиеше цела ноќ, од тогаш навака ретко да преспие цела ноќ... Ке се случи еднаш на 8,9 дена да преспие цела ноќ и јас од навика се будам и одам да ја проверам дали е ок (дека спие не се буди) (facepalm)
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Еве 3 ден нема цуцла :clap: мачето ја лапна, само првата вечер како навиена цуцее цуцее и толку. Да знаев дека вака лесно ќе пројдам многу порано ќе и ја откачев. Фала на совет:)
     
    На Sexybaby86, Coco31, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.