Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

 1. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.500
  Допаѓања:
  34.362
  Баш ми е мило :*
   
 2. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.768
  Пол:
  Женски
  мојот е 2г и 7м и почна да спие по цела ноќ отприлика од 20 месеци. претходно се будеше ама мислам повеќе затоа што му беше тесно креветчето. откако го ставив на спална почна да преспива по цела ноќ. не знам дали беше до тоа или му дојде времето да не се буди. Среќа во текот на ноќта никогаш не барал сок/вода ништо буквално. Преку ден обавезно спие по 2-2.5 саати.
   
  На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.344
  Пол:
  Женски
  Има ли некоја мајка која се соочила со премногу изразени ноќни терори да прашам нешто? Во приватна порака?
   
 4. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.090
  Допаѓања:
  16.734
  Пол:
  Женски
  Луѓе живи не наспани сме ;(
  Малава е 16м. и никако да фати ред со спиењето, нај лошо е што на вечер околу 8ч добива не видена енергија и до кај 11, 12ч па и 1 по некогаш не фаќа и не заспива.
  Околу 9:30 и давам млеко и одиме на спална во тивко да пробам да ја заспијам, скоро секогаш заспива но штом го заврши млекото се разбудува со пиштење.
  Сок пие еднаш во ден и тоа пред ручек, така да не е од шеќер.
  А тек од ко ќе заспие почнува интересното се буди на секои 2 часа (facepalm) и морам да ја земам на спална со нас, и се случуава така полу заспана станува шета по креветот се качува на нас, слегува од кревет абе тортура не видена.

  Имам пробано да не преспие преку ден но ни тоа не функционира, во 9 заспива и во 3 станата е и ништо не ја потиснува да пре заспие.
  Еднаш до 2 пати месечно се случуава да не се разбуди преку ноќ ама јас пак во сон се штрекнувам и морам да појдам да ја проверам дали е ОК (facepalm) ( прочитав и друга мајка го прави истото)
  И така ...
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  3.741
  @ane.bella колку пати преспива преку ден и од кога до кога?
   
 6. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.090
  Допаѓања:
  16.734
  Пол:
  Женски
  Само еднаш преспива, нај касно гледам до 1и 30 да е заспана и спие различно по час час и половина не ја оставам повеќе од 2 часа, но многу ретко спие 2 часа.

  Сум пишала дека е 16 м. А уствари има 18 месеци.
   
  На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.004
  Пробај во 12- 12.30 да ја легнеш.
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.090
  Допаѓања:
  16.734
  Пол:
  Женски
  Заспива и во тоа време и пак иста ситуација на вечер
   
 9. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  И мојата така правеше кога беше помала. Преташе, квичеше во сон. Ама и помина после некое време. А за тоа што тешко заспива, не знам што да кажам. Колку време е така?
   
 10. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  Малку да те утешам.....на слична “мака” сме. И моето девојче е 18м и заспива околу 23:30-24:00, без разлика кога заспива преку ден, а спие околу 1,5 час. Околу 23ч почнува да трча, сака да се бркаме. :D
  Јас не се грижам многу за ова, иако е доцна и преку недела ми е напорно. Мислам дека е таков период кога се’ им е поинтересно од спиењето. Не заспиваат за да не пропуштат нешто.
  Ќе смени, не се секирај. :)
   
  На Espadrila, ane.bella и WildMk им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Леле... ме потсети на мојава кога беше малечка :inlove:
  Баш тоа си мислев: Не легнува да спие, оти и е 'страв', дека нема доволно време за играње :lol:
   
  На Espadrila, Ano и Mimmi39 им се допаѓа ова.
 12. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.090
  Допаѓања:
  16.734
  Пол:
  Женски
  Од ко е родена единствено убаво спиеше од 3 до 7 месеци, значи повеќе од година и се збира да не спија.
  Јас многу се нервирам оти навистина немам повеќе енергија, де ме видиш ко зомби сум, прво и јас мислев дека е период и ќе помине но очигледно ова веќе премина во навика.
   
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.004
  Мојава е неспијач од раѓање.
  Значи јас во 8 гасам тв, светло во дневна, кујна, детска. Одиме во спална. Пуштам тв и лампа и ја средувам. Нема излегување од таму, газе миеме во вц во спална. Легнувам до неа и за 10тина мин гасам тв. Она се врти, на лревет и ќе заспие. Ако реши да стане гледа темно и се враќа назад. Сите дома ќутат :)
   
  На duffi, fana и Mimmi39 им се допаѓа ова.
 14. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.063
  Допаѓања:
  10.839
  Пол:
  Женски
  Ај и јас да се пожалам
  Пред 00-01ч не заспива, проблем со малиот големата не ми прави проблеми штом и се приспие сама си легнува ама јас често од малиот неможам нејзе да и обратам повеке внимание бидејки често сака пред спиење да полежам до неа да се погушкаме и да заспие, но таа среќа ја нема бидејки тој доаѓа по мене и ја закача цело време и таа плаче
  Не сака со никого ни баба, деде, тато ама баш никој пишти вришти сака по мене
  Во градинка спијат и двајцата после градинка дома не седнува се е во движење и пак не спие
  Сабота и Недела пак исто со стануваат 7ч понекогаш 8ч преку ден не преспиваат и пак во 23-00ч ке заспие
  Јас незнам како да ставам ред на спиењето бидејки навистина немам време за ништо а и неможам да издржам до толку касно да седам со оглед на тоа што станувам во 5ч
  Вд молам секој совет е добредојден
  3г и 3месеци е
   
 15. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  2.192
  Пол:
  Женски
  Iskrajno imam sreka za spienje to golemoto koa e prva smena (8)doaga spie edno 1saat stanuva pisuva, i legnuva pak u 8-8ipol najkasno... 2to e celo dnevna on u 7sabajle stanuva od 7.30 e (6)god doaga doma 3ipol rucca i veke 5saat na pladne on Sam legnuva ama preku nedela...
  A naj maleckoto toj mi e 2ipol god... Stanuva negde 9ipol... Ama cim dojde 13:00on ko navien sokce se ostavam i legnuva... Spie do 4 obavezno.. I legnuva navecer negde 9-9.30
  Ja ne sum uspivala ni kako mali iskrajno za ovoj del neam problem.. Duri koa imam gosti na ednas tisina ke pogledna oni se sredile i legnale na spienje :inlove:]:):inlove:
   
  На Ostaveniot му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Барајте на фб др. Гуд најт мислам така се викаше
   
 17. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  2.192
  Пол:
  Женски
  Lili uste ova da im go dadam na mojve nema da gi vidam cel den:rofl::rofl::rofl:
   
 18. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Не бе маќе мислев на тие погоре што имаат фрка.

  Ова е тим што раб со деца што не спијат по цела ноќ. Методата им е баеги фалена
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  2.192
  Пол:
  Женски
  Zar i toa izmislile.. Ccc
  Abe porano kaj imalo vakvo nesto :).
  Da ti kazam kolku pomoderni metodi, tolku po zanigde deca ama aj (facepalm)
   
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.535
  Допаѓања:
  140.978
  Пол:
  Женски
  Абе види. Ко шо кажа, си немала мака, а ни јас немав
  Така да.. Не знаеме
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.