1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Му смета денската дремка, затоа толку доцна заспива. Да ја исфрлите ќе си заспива и порано од девет. Многу му е доцна дремката. Кога веќе ќе видиш дека се уморува тој период забавете, легнете читајте, пушти му малку цртани да одмори, било што што не бара никаква активност од негова страна, баш да си се одмори и да собере сила за докај седум ипол, па потоа можеш да почнеш со ритуали за легнување.
     
    На mal.ecka, eli25 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Кај синко е обратно. Јаде добра порција, станува од маса и бара титем. Нудам вода и пак бара титем. Деновиве не јаде, ама претходна недела имаше по 3 големи оброци и цицаше дупло. Пример, појадок попара, јаде кришка леб, па бара титем. Јаде лазањи, станува од јадење и бара титем.
    Веќе два месеци јаде од нашиот ручек.
    Кај синко нема. Јаден ли е, не бара титем.
     
  3. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека дневната дремка му пречи. Си пробала ли 1 час да спие?
    Исто, сметам дека прозорец на будност од утро до дремката е голем. Пробај да го заспиваш барем околу 1, тогаш ке заспива во 9.
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Не, не , не се жалам јас. Таман си е:) Не планирам да го будам , он си знае колку му треба .
    Инаку пред некој месец заспиваше околу 12-13 но сега саради убавото време тој период е надвор , се враќа и одма заспива.
    Голем батко е , во август 4 :)
     
    На kukla21, Autumn_, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Не дека се жалиш, туку доцна му е ноќното заспивање, треба да си заспива накај осум, осум ипол на пример и да си го тера денот, бап дека веќе си е голем.
     
  6. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Знам, прочитав дека е 3 г 8 м, кажувам мое лично мислење.
    Сметам дека децата треба да заспиваат најдоцна до 9, а може и порано. Секако има и истражувања кои го потврдуваат ова.
    Синко наутро сака да спие ама јас го будам. Ако тера по негово ке се буди во 11 а до тогаш денот поминал.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Ок, ама јас не мислам така.
    Не се водам оддамна по правила и литература, бидејќи гледам дека на детето сеуште му треба денски сон. До 3 години заспиваше во 21 ч , ама денските дремки сега заради топлото време сам си ги помести( тој период од 11-12 h , е надвор,кога се враќа и си заспива) . Дома е , не е во градинка, не мислам да му го скратам времето надвор заради дремката.
    Ако не спие, не се трпи. Нервозен е , баш бидејќи е активен и незнае да седне или сачувај боже да се шетаме за рака. Он мора да трча ( сам си кажува, пушти ме да трчам , не сакам за раче) :)
     
    На kukla21, Chanell*, Sexybaby86 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    И мене ич не ми се тера тоа рано легнување сега. 4г е малата топло време иде , иде и лето надвор е игра и ја во 8 да ја легнам :x до кај 3г заспиваше 8.30-9 , сега 21.30- 22:00 заспана е , ретко 22:30 а фаќа , наутро спие до 08/09. Преку ден нема дремка одамна , не застанува освен кога јаде :rock:
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Нервозен е зашто му фали сон легнува десет, до седум има девет саати, тоа се малку и затоа е нервозен, па надокнадува со дремката уште два саати да му се соберат единаесет и таман му се. А да ги спие цела ноќ тие саати одеднаш нема ни да има потреба од дневна дремка зашто доволно саати ќе си ги има отспиено преку текот на ноќта. :) На децата им треба рано легнување и рано станување, не како ни одговара нам, едноставно тоа си е така. Па сега, си останува на секој родител да си одлучи.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Не се сложува дека е така.
    Тоа по книга, можеби :)
     
    На kukla21, Chanell* и mimiiiii им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    А зошто не мислиш дека е така? На таа возрат толку саати им се потребни сон. Тоа е факт, не е нешто измислено. Твоето не ги добива преку ноќ и си ги надокнадува со дремката, затоа е нервозен ако не преспие. Нема ништо чудно тука. Не знам што не би мислела дека е така.
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    До пред три години заспиваше 21ч некогаш па и 20.
    Знаеш кога стануваше?
    Во 06ч.
    Така да тврдењето ти паѓа во вода.
    Пробав да нема дремки, зошто мислев дека е голем да преспива преку ден, ( глупост моја де) , и опет исто. И сега? Такво си е детето.
    2+2 не се секогаш 4 :)

    Потребните часа сон си го добива.
    Те молам немој да тврдиш дека е нервозен зоштп не спие, зошто спие. Троши премногу енергија, не знае да седне и седи.
     
    На kukla21, Chanell*, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Друго е пред три години, помали се, и мојата исто така спиеше и си имаше денски дремки. Исто за надокнадување на саатите.
    Кога си пробала да нема денски дремки?
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    27.221
    Пол:
    Женски
    @RainBow, @eli25 деца треба да ја избацат дневната дремка помеѓу 3 и 5 години (вака по книга). Така што дете на 4 години може сеуште да има дневни дремки. Само што работата е да се помери ноќното заспивање. Ама тоа може да се среди кога ќе ја снема дневната дремка.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Оф , не сакам да се објаснувам.
    Супер ни е вака и супер тераме
     
    На kukla21, mal.ecka и mimiiiii им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Океј, ништо страшно, ќе се среди кога ќе му дојде време. :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Не сакам да се среди :rofl: ако има што:D
    Не се жалев јас , си пишав апдејт само :wasntme:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Океј, не мислев и јас ништо лошо, посебно кога ние родителите сме во вакво време. Ама ќе видиш колку ќе ти биде после полесно кога ќе спие цела ноќ без дремка. Легнува, спие цела ноќ, си тера денот и си заспива. Мноооогу е полесно. Јас на почеток си викав леле, како сега без дремка, ама после откритие ми беше. :D
     
    На eli25 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мојата исто Ели, 3 години и 3 месеци, си спие преку ден по 2 саати минимум, и тоа сама си бара да спие. Не планирам, не ни помислувам да и’ кратам дневна дремка додека сама не си ја скрати. Што подолго ја имаат, тоа подобро. До 5 години се препорачува да ја има секако :)
    Инаку мојата станува околу 7, а заспива секоја вечер во 9. Дремката и’ е (во градинка) од 12.30/13.00-14.30 часот. Дома подолго спие, во просек по 2-2,5 саати. И пак навечер во 9 е заспана. Ако и’ треба сон, која сум јас да и’ го кратам и зошто побогу? Не се сите деца исти и тоа е факт, секоја мајка си го знае своето дете. Ако сака да си спие баткото, нека си спие :)
    Имам блиски примери на врсници на големава, едното не спие дење уште пред да направи 2 години и нема жива сила што ќе го заспие. Така да до детето е, нема правила. Јас сум пресреќна што мојата има дневна дремка и што сака да ја има :)
     
    На kukla21, Skorpija25, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.707
    Обично сите околу 2 год. престануваат со дремка па мене ми солеа памет, ауу голем ти е за денско спиење, а ја будала па се замислив , викам дај ќе му кратам дремки, среќа недела дена ми траеше екскурзијата:)

    П.с маж ми е ден денес со дневни дремки :D Од мал, немало ден да не поспие макар пола саат. Синко на него ќе е .
    Јас , незнам што треба да се случи за да поспијам денски :shake:
     
    На kukla21, Coco31 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.