1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Го потврдувам ова. Мои блиски пријатели мака мачеа со ова (а и јас околу 1 недела додека да го фатам штосот и дежурам по цела ноќ). Со помош на повеќе педијатри и нет го најдоа и лекот. Целата работа е да не дозволите да се испоти детето во главата и тилот. И покрај што му е топло тој се поти нели а сепак не ја пушта прекривката :) . КОга видите дека му е топло и почнува да се поти слободно откријте го, ништо не му е, нема да настине освен ако маичката или пижамката му е многу мокра па да се пресоблече.

    Тоа е фаза која брзо поминува ;)
     
    На LadyC и Annath им се допаѓа ова.
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Славице ма, ќерка ми скоро никогаш не се поти, и секогаш спие гола, непокриена, и пак истото :doh:
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Топло и ееееее. Еве прочитај по нет за овие ,,дечии ноќни мори,, ќе видиш. И јас читав и не ми беше јасно...
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    И кај мојов е ова присутно, ама не секоја вечер и не е многу изразено, барем досега. Се случува кога имал поисполнет ден, или пак бил на нови места, со нови лица. Ама не секогаш.
    Инаку, д-р Хартман вели дека треба да се остави да помине само - и најчесто се губи после 6 годишна возраст, а кога детето ќе се разбуди со плачење, а не е будно, не пробувајте да го разбудите, само прегрнете го и зборувајте му тивко, или пак пејте му песничка. Кај син ми ова успева, па си продолжува со спиење.

    Во овој линк http://www.articlesbase.com/health-arti ... 80114.html има доволно објаснување за ноќен терор кај деца и кај возрасни. Ако сакате да го преведам, кажете ;)
     
    На tamarce.j, LiliBoz, Mikako и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Топло а?
    А бе со отворена балконска врата спиеме, мажот ми се покрива со летен јорган, јас со фротирка, а таа е ГОЛА. Склеџика е од роџење, си ја знам и не ја покривам воопшто, не ни пробувам....
    Освен ова објаснување, има некое друго?

    п.с. Логично ми е објаснувањето, ако тргнам од себе, и мене кога ми е жешко на вратот и тилот не можам да спијам, нерви големи се тоа, ама па навистина ќерка ми ја оставам гола, не е дека преувеличувам, затоа и барам да не има некое друго алтернативно објаснување :?:
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Клучниот момент е дека нешто пречи во спиењето, дали на детето му е топло, ладно, дали нешто го боли или не и слично, и тоа придонесува за ова :?:
     
    На LiliBoz и AIT им се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да, јас сватив дека му е топло. А пази тоа се случуваше на сред зима и моментално исклучив парно и го покривав само со едно кебе. И навистина кобем момент беше од 1-3 по полноќ а непишано правило беше точно во 2 часот
    Еве и овдека http://www.babycenter.com/0_night-terrors_142.bc
    Најдолу на статијава си пишува некој член како му помогнал на своето дете - му било топло, па.... :)

    Едит - сега ми текна, не за џабе старите велат дека е подобро да се спие во ладна соба
     
    На LadyC, Moira и Annath им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Точно е дека треба детето да си има ред и да не е преморено. Мм често ме кара кога му велам дека не треба да го преморува малиот, за да спие поубаво. Ме вели дека многу читам по нет :wasntme: Изгледа треба ова да му го дадам да го прочита, па да се увери дека е така. Фала му на Бога, кај нас ова беше почесто кога син ми уште цицаше, сега ептен ретко се јавува (пу пу :wasntme: да не го подречам).
     
    На LadyC и slavica999 им се допаѓа ова.
  9. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Далеку сум од родител,ама имам едно блиско искуство со ноќни мори кај децата. Братучетка ми како мала постојано се будеше со плачење. Еден близок пријател,педијатар ги посоветува да и ги покријат нозете(макар само стапалата) додека спие. Затоа што тоа им давало чувство на сигурност во текот на ноќта.
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Оффф, на ќерка ми ако и` ги покријам стапалата нема никогаш да заспие :doh:

    Јас мислам дека во моментов и` растат заби, и таа е нелагодноста....ние отсекогаш сме спиеле во ладна соба, максимум 21 степен, цело лето клима не исклучивме 24/7 на истава температура за спиење, ама ете, изгледа не е само до Т, било каква нелагодност и создава ноќни мори.

    На крај, нема универзално решение, као и увек, се` зависи од дете до дете....

    Едит: Мислам дека не секогаш се работи за night terror. Еве, прочитав и други натписи за ова, ќерка ми дефинитивно нема ноќни „терори“. И` се случило само еднаш, и тоа сега на одмор, кога со отворени очи полни со страв викаше по мене, и иако бев до неа, не ме перцепираше и уште викаше исплашено. Успеав по неколку минути да ја смирам и да си легни, како ништо да не било.
    Сега не станува, не отвара очи, не се плаши (за да биде нешто како „мора“, „терор“), туку ќе си прокенка, ќе викни од време на време (сега најчесто Ње кажува, оти таа и` е фазата) и толку, заспива за 30на секунди најмногу...
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivance24

    ivance24 Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам ќерка 1 годинка, се е во ред се додека дојде моментот навечер да спие... некогаш заспива во 21 часот, а се буди во 23 часот... ама кога и да заспие цела вечер плаче ве молам дајте ми совет што да правам. Јадена е пиена е , бањата е се по ред и пак навечер плаче цело време.
     
  12. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    deteto mi spie 2 pati dnevno po saat ipol do 2.i togas mi legnuva i podocna nekade okolu 23h,no koga ke go legnam ednas mi e nervozno i kenkavo pa zaspiva porano.koga ke mi stane navecer da,mu davame sokce...ali sum mnogu protiv tie sokovi zosto znam deka sodrzat mnogu sekeri a voda mnogu cesto pie.mlekoto kako tecnost poveke ne go saka otkako go zamenivme aptamilot so bitolsko!!!a posle 18h ne go zaspivam!
     
  13. mamicko

    mamicko Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    ete fala sepak, nekoi od vas imaat iskustvo i mi kazaa nekoj sovet.
    sepak ova so potenjeto vo tilot jas go prifacam do negde, sepak ne go znaev ova i moze da e problemot tuka.
    kaj nas e toplo stvarno i cerka mi NE saka pokrivanje.jas znaev deka mozebi ne spie ubavo posto i e zesko ama ajde letovo ama ona ne smeni od novorodence go imame ovoj problem.i tuka se podzamisliv ona se rodi mnogu kosa sigurno od pocetok toa i pravelo broblem.
    sepak ja znam sigurno deka ima takvi periodi decata rastat i gi bolat koskite toa e period 1-2 nedeli.
    mozebi se i zabite i koga se toa ce se sobere nesonici.....
    tesko nama
    NIJE LAKO BITI MAMA... HHHEHHE

    [mod-kirilica:2msbmcd1][/mod-kirilica:2msbmcd1]
     
  14. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    И јас со син ми кој сега е 8 години го имам овој проблем на ноќни мори или терори или дури некаде се среќаваат и како вид на месечари.Него му започна некаде на 1,5 година и траеше до кај 3 ,па некој период се смири ,но еве последниве две години ги има повторно.Него му се јавуваат после половина до еден час откако ќе заспие и некогаш почнува да плаче,некогаш седнува на кревет и само седи,а некогаш зборува. Кога седи тој е со отворени очи,а всушност спие и кога ќе го прашам што прави ,тој легнува и заспива.Утрото нормално не се сеќава на ништо.Му се има случено едно 3-4 пати и да дојде до нашата соба и да прошета и пак да се врати да спие(јас секогаш сум будна 2-3 саати откако ќе заспие).Сум пробувала разноразни работи и покриен и откриен и со чорапи и без нив ,сум му давала и камилица пред спиење и топло млеко и веќе не знам што ,но чаре не најдов.Од оваа причина тој до 7 години спиеше и во нашата соба,се со цел да не му правиме стрес,но повторно се случуваше.Многу пати му се има случено и да се разбуди со плачење и да поврати.Јас во сите овие години не ја најдов причината,отпочеток мислев дека е замор или возбуда ,но кога се случуваше еден по друг ден,а тие и во активности и во возбуди различни почнав да верувам дека и тоа не е причинител.
    Скоро на Дискавери во една емисија имаше маж со истиот проблем и дијагнозата беше вид на месечар .Откако ги направија сите испитување(ЕЕГ,снимања на фазите на спиење) и сите беа во ред му препишаа некои апчиња со кои ќе ја скока првата фаза и директно ќе влезе во сон.Но и тоа не му помогна и на крај мажов сам открил дека лекот му биле чепчиња за уши,бидејќи и најмал шум му ги предизвикувал овие непријатности.
    Јас сеуште се мислам дали да му земам на син ми чепчиња и да пробам со нив,но некако ми е страв бидејќи е дете да не ги чепка па да не направи некој проблем со ушите :x Единствено што во моментов ме теши и на што се надевам е дека во оваа 8ма година ќе ги снема.
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Аит како што си го опишала син ти што се прави истото ама скроз истото го имам правено и јас, и ден денес ми се случува понекогаш да збоувам сама во сон, да станувам да одам да шетам...
    Кога сум била мала еднаш мајками ме има најдено на шоља во вц заспана.. многу пати под кревет ме наоѓале, едно време сум почнувала да станувам и да отклучувам врата, исто така ми се има случено и да повраќам, и ден денес не знам од што ми е така...
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    А дали можеш да ми објасниш што ти се случува во тие моменти,колку си свесна и дали ти текнува потоа на нешто??? Извини што те прашувам ,но можеби можеш нешто да ми појасниш.
     
  17. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    мајками порано ми има кажувано дека се што сум правела надвор на улица кога сум си играла тоа и сум го сонувала, некогаш сум се будела зошто ми било топло и сум плачела , сме пробувале разни работи , единствено ми помагаше со крстена вода кога се миев , некое време прекина и еве сега пак јас не знам значи не сум свесна што зборувам и што правам мм ми има кажувано , некогаш ке си направи муабет со мене а јас си спијам, и нормално ништо не се сеќавам кога ке станам..
    Ама добро е што сега не ми се случува така често како порано.. Се надевам дека кај син ти ке го снема :) :)
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Син ми веќе одреден период не спие мирно ноќе. Не во смисла да се буди и да вреска, да плаче силно, туку се превртува како да не може да најде положба, се бута во мене (кога е во нашиот кревет), рацете ми ги вовлекува под пижамите, во косата или ми ги става на вратот. Често кенка, мрмори нешто, некогаш разбирливо, некогаш нејасно. Што би можело да биде причина за ова? Има ли некоја мама со вакво искуство? Инаку, малиот има две години, досега веќе очекував помирно да спие како расте, ама не е така, обратно е. Дали не може доволно да се истрча преку ден (уште не е времево да биде по цел ден надвор), пред спиење е многу активен и немирен, место не го држи, заспива подоцна (околу 10 часот, што мене ми пречи). Можеби тоа има влијание?
     
  19. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ А со заби како стоите?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Петките фалат. Ама не верувам дека се забите... ова трае месец и пол веќе. А не му се забележува нешто особено на непцата како што беше случај со претходните заби.
    Инаку, зборувањето во сон му е од нешто што прави преку ден, нешто што се случува, и верувам дека сонува, дека го преживува тоа. Ме мачи тоа што е прилично активен пред спиење. Мислам дека тоа има улога во немирното ноќно спиење. Читаме сликовници и раскажуваме приказни откако ќе го средам за спиење, ама кога ќе му досади станува, ќе се растрча низ куќа, ќе фати и префати се што може и после ќе дојде до мене и заспива во секунда. Сакам тоа да го прекинам.