1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од lolyta777, 18 јануари 2011.

  1. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    Мислам дека овој период од 2 год до 2.5 год има регресија во спиење и ноќните терори се поизразени,прочитај повеќе,ако не спие преку ден се преморува и тешко заспива ноќе,може го мачат и заби.Кај нас секоја регресија сме ја поминале со бунт и касно легнување,издржи мајка,се е период.
     
    На Ivanaahhh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tanjaaa

    tanjaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Не сум стручњак на оваа тема, обично пишувам од лично искуство. Нити па ги пратам регресиите или скоковите. Секое дете си е своја приказна. Ако до сега си било се нормално, најверојатно е минлива фаза или ете како што претпоставувате запчиња. Обично вака децата даваат отпор поради некоја промена. Пример почнува во градинка, мајката почнува на работа или нешто друго кое ја менува досегашната рутина. И јас лично не би дала блокмакс на дете кое вади заби, а притоа нема висока температура. Не давајте на своја рака лекарства без консултација со педијатар
     
    На dromka и Ivanaahhh им се допаѓа ова.
  3. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.112
    Пол:
    Женски
    Совети за самозаспивање дете 3 и пол години? Дали успевате дете само да ви заспие?
     
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Не, ретко сама заспива.
    Обично ме чека или мене или татко и да раскажиме приказни, да се гушниме и заспива
     
    На Mother of 2boys, Malesia и mal.ecka им се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Заспива само од 1 и пол година. Кај нас беше финта да кажам остави ме да спијам тебе ако ти се спие спиј ако не глас да не чујам и вртев грб. Не му попуштав ама ич. Еве денеска има 3 години и 4 месеци сам заспива кога ќе му дојде време најкасно е 23 часот али тоа ептен ако има станато во 9 сабајле па да му се пролонгира дневната дремка. Јас му викам легни спиј сабајле си во градинка и ќе те будам на почеток се смееше ама сфати дека е така како што сум кажала па си подвитка опашката плус и дека бебе имаме не може да не дочека да го заспиеме. И не прави галама дека е сам зошто знае ако збесне од гаќи ќе го истресам. :)
     
    На Spidy и Malesia им се допаѓа ова.
  6. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.795
    Допаѓања:
    4.980
    Пол:
    Женски
    Што подразбираш под само заспивање? Да отиде само да си легне или да не нишкаш, пееш, читаш?
    Мојава е 2 ипол, од 2 години само лежиме до нејзе и си заспива. Ќе се погушкаме кога ќе легнеме, после тоа ќе се врти навака натака и ќе заспие.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.112
    Пол:
    Женски
    Само да отиде и да си легне. И ние така ама сакам да го префрлам во своја соба. Па прашувам за искуства.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    15.410
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми е 2 години, не е во друга соба ама сама си легнува кога и зборам дека играчките сакаат да спијат со неа и ја чекаат во креветче. Е кога успевам да ја убедам дека играчките нема да заспијат без нејзе, станува со трчање накај спална и одма ги гушка, јас веќе не сум битна. Легнува и заспива.

    Ама ова се ретки моменти кај шо можеме да се убедиме, види може твоето поразбрано е :D
     
    На Tiny Love, Malesia и le.soleil им се допаѓа ова.
  9. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.112
    Пол:
    Женски
    Одлична идеја. Ќе пробам.
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    15.410
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ќе упали :hug:
     
  11. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    Ајде малку помош. Кај мене ќерката(6 и пол години) неколку дена со ред навечер или не може да заспие до 11-12, или пак станува кај 10 30 и почнува да плаче дека не може да заспие. Се случува веќе една недела, пробано со разговор, да се врти да се намести како и одговара, со играчка, со мене или татко и да заспие и пак ништо. Обично не преспива денски, еднаш само се случи. Се мислам да и давам чај за добра нок од биби и боби имаме. Секој совет е добредојден
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Можеби е преактивна во текот на денот или не доволно активна. Обично ова доведува до нарушен сон треба некој баланс да се има. Не само дете и возрасен да е кога работи премногу и презаморен и малце спие и тоа доведува до пад на имунитет и кога ќе се разболи не знае колку му е доста од спиење.
     
    На Peperutka-bt му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    856
    Допаѓања:
    645
    Малку помош малава има 1 год и до 9 месеци цели ноќи си преспиваше но од 9 и пол месеци до сега се буди по неколку пати ја земам ја нишкам ја ставам во креветче и пак се буди и истото ова е секој ден, некогаш скроз ќе се разбуди и по 2 сати е будна, прво беше заби со скок заедно но и поминаа и забите и скокот 7ми заврши ево и 8 заврши пак истото значи не сум спиена 3 месеци хорор ми е значи не сакам вечер да дојди, па плачи во сон, шета во сон, се качви по креветче на штрек сум по цели вечери па ја нишкам си викав период е ќе помини ама не поминува веќе незнам што да правам.
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Она не може да презаспие самата зошто ти на нишкаш. Она сега има сфатено дека треба ти да ја нишкаш за да заспие т.е. циклусите не ги врзува за да има добар и здрав сон. Ако оди во градинка да не има нешто што ја иритира па да си го преживува во сон истото па да се буди и да е возНемирена.
     
    На ija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    856
    Допаѓања:
    645
    Не оди во градинка, првите неколку сати 2-3 најчесто топ ги спија после почнува да се буди и така тераме цела ноќ.
     
  16. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    15.410
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми последните неколку ноќи се буди сред ноќ плаче "мама , мама" и ме држи ко да ќе се иселам во Мексико ако се мрднам од неа. Едвај се убедуваме да облечам пижами за да легнам. 2 год и месец е. Шо може да е причината или се дешава?
     
    Последна измена: 3 февруари 2024
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Период кој ќе помине. Еве го мојов 3 год и 4 месеци е па пак знае сцени некогаш да прави. Или пак сабајле ако стане порано а сам е во кревет доаѓа во спална и ми вика надвор е циганот или надвор се бубачките и легнува до мене :)
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.795
    Допаѓања:
    4.980
    Пол:
    Женски
    Мислам тој период учат што е страв, па ради тоа така реагира.
    Мојава се фрлаше на глава од наслон на гарнитура до пред 5 мес, сега од се се плаши.
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    Ете ист период, исто однесување. Сред спиење ќе почне да вика, а случајно ако татко му отиде кај него уште полошо е.
    Јас мислам ноќни терори се, бидејќи и често станува некогаш вика патката патката.. еве вчера стана и викаше жабата жабата...
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    ^Исто 3г и 4 м е ќерка ми.
    Еден период недела-две вриштеше во сон и не се смируваше.
    Спомнуваше бубачки и се плашеше.
    Потоа се среди тоа, синоќа си легна во 20ч спиеше убаво, и утрово во 9ч кога стана, вриштеше и плачеше на цел глас мава по нас ни мене ни маж ми не не сакаше. Се смири за 5мин, потоа насмеана, ништо не и е. Ја прашуваме ни вика се исплашила во сон но не памти дека плачела:(
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.