1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Еве убаво објаснување зошто бебињата се будат, зошто децата се будат, зошто и ние возрасните се будиме и дека општо ние луѓето не спиеме цела ноќ.
    Nobody ‘sleeps through the night’. Nobody ‘sleeps deeply all night’. Nobody ‘has long stretches of deep sleep’. Aiming for any of these is an impossible goal.

    We all sleep in cycles, for an average adult they’re around 90 to 120 minutes long. During that cycle our sleep gets deeper, our body temperature and respiration levels decrease and our brain activity increases. REM Sleep is known as paradoxical sleep because of the busy brain and still body. It’s the phase of sleep important for processing memories and cognitive processing. Towards the end of a cycle our sleep is much lighter and we are much more easily woken.

    One of 3 things can happen at the end of a cycle: 1. We go straight into a new one without becoming fully conscious in-between (this is when people believe they have ‘slept through’), 2. We wake, but nothing is wrong so we quickly start a new cycle (often we forget these wakings and believe we have ‘slept through’) or 3. We wake fully as something is wrong/inhibiting us from starting a new one (temperature, lighting, comfort, thirst, pain, fear, anxiety etc).

    Adults usually have 4-6 sleep cycles per night. Babies, whose sleep cycles are around half as long as ours, have on average 12-16 cycles per night. Can you see why they wake so much more than us? Because their sleep cycles are shorter and they can’t fix the problems that happen in between them! (this is why the idea of teaching babies to “self settle” or “self soothe” is so completely ridiculous and why most forms of sleep training are superficial at best and down right cruel at worst).

    So, “sleeping through the night” is a ridiculously naive term (and goal). Instead we need to change our goal to “connecting cycles independently”. How do we achieve that? Time and patience! It’s a purely developmental process, cycles lengthen naturally with age. We can also make sure everything is optimal in the sleep environment and in the child’s diet & sleep timings, plus provide emotional reassurance. Optimising as much as possible sleep wise gives us the best chance of removing those tricky problems between sleep cycles (because remember, they can’t fix them alone!).
    Накратко, сите спиеме во циклуси и кога доаѓа крајот на циклусот сонот ни е многу полесен. Можеме веднаш да преминеме во нов циклус, без сосема да се разбудиме, така си мислиме дека спиеме цела ноќ, може да се подразбудиме, ама се си е во ред и преминуваме во следниот циклус, или можеме да се разбудиме ако нешто не е во ред, температурата не ни е погодена, жедни сме итн.
    Циклусите на спиење на бебињата се многу пократки од нашите и затоа толку често се будат, плус и не можат сами да си ги решат проблемите и да си заспијат, не можат да се соблечат ако им е топло, не можат да се напијат ако се жедни... Затоа тренингот на бебињата не е ни воопшто логичен, ниту има смисла, а се граничи и со суровост.
    Наместо тоа треба да се обидуваме да им се поврзат циклусите на спиење, а за тоа е потребно време и трпение. Треба да се потрудиме да им е удобно во околината и да сме тука за емотивна поддршка.

    Ова е од Sarah Ockwell-Smith и нејзината книга за спиењето. Замислете вие да се будите ноќе, да сте жедни и од некоја причина да не можете да станете. И викате по некој да дојде да ви донесе вода, ама тој не доаѓа. И така ви се пие вода, а некој намерно не доаѓа и не ви носи. Кога сме родиле бебе треба да сме и тука за него, толку е едноставна работата.
     
    На marta993, ♡JLo♡, mal.ecka и 13 други им се допаѓа ова.
  2. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    1.668
    Пол:
    Женски
    Девојки кажвајте дали некој се соочил со ваков проблем, бебе е 10 месеци, 99% од времето спие супер, некогаш станува за цицање еднаш, некогаш ич.
    Овие три ноќи буквално месечари! :worried:
    Во првиот саат од кога ќе легне почнува со затворени очи да се исправа во креветчето, па се мести со главата во душекот а газето во воздух. Не знам дали точно објаснувам, значи се движи со затворени очи, и некогаш успевам да ја презаспијам, некогаш не. Заспива со ноџињата свиткани кон мешето нагоре, се некои чудни пози и немирно спие. Мене сосем ме игнорира.
    На сред скок сме ама ова ме плаши...
    Хелп!! :drunk:
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    https://ordinacija.tv/razvoj-bebe-po-nedeljama-u-prv
    Мислам дека во 35та недела пишува дека заради лазењето може да има промени во спиењето.
    Ова ти што го опишуваш личи на поза за лазење,ако го усовршува периодов можеби заради тоа го прави и несвесно во сон.
    Ѕирни го линков
     
    На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    На 8 месеци кoлку дневни дремки имаа бебињата? :)
     
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.958
    Мојот е скоро 8, од пред 1 недела спие два пати денски по 1 ипол саат.
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Истo и мojава пoчна па затoа прашувам. Фала :D
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Мајки во што спијат вашите бебиња од 5 дена ? Како ги облекувате?
     
  8. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.239
    Допаѓања:
    24.018
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека пишував за ова пред некое време.
    Нема зошто да се плашиш, исто беше и кај нас.
    Јас го наоѓав со нозете низ ограда а главата странично на креветче, или како седи, а мижи.
    Сега веќе помирно спие.
    Фаза е, ќе помине.
     
    На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    1.668
    Пол:
    Женски
    Баш интересно, фала за линкот!
    Таа одамна лази зато ме зачуди, ама ете нешто и се случува во главчето :)
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mia Fuentes

    Mia Fuentes Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    1.668
    Пол:
    Женски
    Оо да, заборавам кој пишал. Сега ми текна, само многу морбидно изгледа на сред ноќ :rofl:
    Јас од кога знам за себе зборувам во сон ама ова ме зачуди, воопшто не ме регистрира кога и зборувам :?:
    Добро е штом поминува, и вие со баткото убо да спиете:lol:
     
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.958
    Веќе пораснаа ;(:)
     
    На Larahappy и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  12. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Ние сме мали уште за лазење и седење сами,5 месеци сме денес точно ама сношти кај 12 почна да плаче,јас со трчање право в соба, гледам скроз од другата на страна на креветчето отодена,нозете на ограда (спуштена и е). Како ли успеала не знам.
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Боди на прерамчиња и шпикозни
    Собна температура 22-24
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mucenceto

    Mucenceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Мајки како спијат вашите 6 месечни бебиња на грб,на страна или на стомак ..ние од пред некој ден свативме дека сака да спие на стомак и сама се врти за да заспие така ..незнам колку е нормално
     
  15. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Spie na grb, ama znae da se zavrti i na strana i na stomak i da si prodolzhi. A nekogash i se budi. Koga go vidov na stomak prvpat, srce mi zastana. :D Mislam deka e normalno, kako mu odgovara na bebe, taka.

    (Izvinete za latinica, ne sum vo mozhnost da kucam na kirilica vo momentov)
     
    На Mucenceto му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Пред прва употреба ги перете ли перниците?
    Купив од Limes за малата, ама ми е страв да не ја уништам ако ја пикнам во машина.
    Или само навлака да ставам?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Види на етикета или прашај од кај што си ја купила.
    Овие од дормео на пример,не се перат,само навлаките.
     
  18. Flyfly90

    Flyfly90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Мајки,
    По колку време спијат вашите бебиња преку ден? Моето има 3 полни месеци преку ден се буди на 3 часа за АД и е будно околу 1 час и пак заспива. ДАали е нпрмално тплку многу да спие?
     
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    И ние сме полни три, кај нас пак обратно е, еден час спие, будно е 2-3 часа
     
  20. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    1.190
    Ние сме 3 недела веќе еве.. И овие денови не спие ич.. Таман го заспијам 5 мин и стани.. Има некој со овај проблем?
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.