Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

 1. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.374
  Допаѓања:
  24.351
  Мене ми е најслатко :lol: Дури и тоа што секое сабајле сме укочени со тате оти синко спие попреку. Само ми е страв да не ми настине оти само се открива, а јас по цела ноќ покривам.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 2. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  7.522
  Пол:
  Женски
  Првиот месец ја ставав да спие во креветче и убаво си спиеше. Е сеа некогаш покасно, некогаш порано, ама врзуваше до 5 часа сон.
  После кога не фатија грчеви се сменија 100 пози на спиење (во раце, кај мама на стомак, во релаксатор) и многу кратки интервали на спиење.
  И јас одлучив да ја легнам да спие на спална со мене.
  И си заспиваше и сеуште заспива цицајќи.
  Едно време дури по 40 минути се успивавме.
  Сега брзо заспива и има ред на спиење, два пати преку ден и навечер до 10:30 најкасно е заспана.
  Ама многу често се буди за цицање. Максимум 3 часа сврзува и тоа е најчесто од 2 до 5.
  Обавезно се буди половина час одкако ќе заспие, цица и продолжува. Па повторно по час истата приказна. Па по два часа, па потоа по три. Ова сега кога го пишувам ми личи како некоја строго зацртана агенда на која цуцкава се придржува :)
  Значи се буди 7-10 пати во текот на ноќта, цица и си продолжува.
  А јас сум ваква :yawn::drunk:
   
  На anina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  So spienjeto sme nemale problemi kako novorodence nacicaj go 2 saati budno dva spie kako rastese kratese. Do 1 godina veke prespivase dvapati preku den i navecer se budese pocesto 2_3 pati za cicanje. Na godina i nekoj mesec Pocna da spie po ednas na den stanuva vo 9:20 legnuvam vo 13do 15-16 i posle vo 22:30-23 zavisno koga kako zaspiva. I nekogas se budi za mleko nekoga s ne si ja prespiva nokta slatko :) inaku mn nemirno spie koga ke se razbudam neznam kade ke go najdam i vo koja poza :) od bebe e takvo samo sto sega Saka samo vo krevetve da spie i vika keve keve koga ke go legnuvam nejke na spalna
   
  Последна измена: 28 јануари 2015
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.658
  Допаѓања:
  19.695
  Пол:
  Женски
  Majki kako pravite so malive,mojava spke nemirno jas pokri taa otkri na sekoi 10min od nokta.
  Plus toa mnogu se prevrtuva,ja najduvam so glavata na strana ili mnogu gore do krevetceto ili zavrtena najak resetkite :| mi e strav da ne nastine bidejki se uspivam nekogas :| nezn dali dobro ja prekrivam ili?..
   
 5. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.374
  Допаѓања:
  24.351
  И кај мене е така, само јас навечер си го земам со нас си спие. Многу се врти и се открива, сал ги вади нозете надвор. Вреќичка не трпи. Ако на твојата не ѝ смета вреќа пробај така. Не знам друго што да те советувам, истиот проблем го имам и јас.
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 6. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  7.522
  Пол:
  Женски
  Со нас спие, а нонстоп е откриена, а ја покријам мрда и се разбудува. Ноќеска ја покрив само со тенко ќебенце. Неможе убаво да се врти од јорганчето и смета и одма се буди.
  А за шетање низ кревет да не зборувам. Наопаку ја наоѓам некогаш. И сега почесто ја гледам се пика со главата скроз горе и само ја удира главата во спалната. Јас повлечи ја, таа пак ќе се пикне.
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  21.804
  Пол:
  Женски
  Vrekjicka e spas za da ne im se grizite dali se otkkrivaat ili i ne .
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 8. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.180
  Допаѓања:
  6.668
  Пол:
  Женски
  Мојата спие на стомак, како ке ја ставам така ја наогам. Само главчето го врти... За сега :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.422
  Допаѓања:
  2.585
  Пол:
  Женски
  Ние веќе почнавме да се превртуваме на стомак на грб во спиење да се откриваме, го ставам право да спие го наоѓам цел во обратна положба извртен смешки е :)
   
 10. Devojka100

  Devojka100 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  jas moeto go stavam na strana go pokrivam mu davam cucla lazalka i toa zaspiva za 2 minuti ja pluka cuclata i spie
   
 11. newmami

  newmami Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  23
  Мајки гледам одамна темава не била активна, а се надевам што поскоро ќе добијам ваши совети и ќе споделете искуства бидејќи ОЧАЈНА СУМ и тоа многу.
  Син ми има скоро 15 месеци, и од бебе не спие баш најдобро, често се будеше, па многу проблеми со забите и слично...значи до сега само 3-4 пати како преспал цела ноќ.
  Моменталниот проблем е што мноооогу тешко се успива. и уморен е и не наспан и пак не се предава, едвај го заспивам и на денското спиење а и навечер.
  Другиот голем проблем е што кога ноќе ќе се разбуди и исто неможе никако да се успие и така сме буди и до 4 часа. навистина незнам како да му помогнам и него и себе си...како да го научам лесно да се успива и како ноќе да не се буди, или ако веќе се буди како да го научам дека треба да продолжи да спие.
  инаку не се доиме, а му нудам и млеко кравјо ако ептен се разбди ноќе, ама кога сака кога не...знам дека не се буди поради глад. До пред скоро барем успивањето ни беше лесно а сега ни тоа...аххххх мајки помагајте ве молааам
   
  На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Мајки, кога почнавте да создавате навики за легнување во толку и толку часот навечер?
  Или го оставате бебуш додека е мал за заспие кога сака?

  Во каква положба спие вашето бебе?
  Ние со 10 дена сакаме да спиеме на страна или на грб со главчето на страна.
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.186
  Допаѓања:
  65.436
  Пол:
  Женски
  Nie na pocetok go banjavme nakaj 10 zatoa sto posle banjanje svrzuvase najdolg son i pocna da mi spie uste odma ceka nokj, bez stanuvanje za cicanje i si go ostavav taka ne go budev :) Sega i da go banjam preku den nokjeska si spie, valjda deka e tivko pa zatoa svrzuva taka dolgo spienje :)
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.723
  Допаѓања:
  13.330
  Пол:
  Женски
  Многу е важно подојот пред спиење да го направиш различен од подои што се преку ден. Мало дете не знае ден и ноќ уште.

  Треба по нешто да биде специфичен за да може детето да препознае дека ова е време за спиење. Како што вика Мариз, и ние ја бањавме малата пред спиење, и обавезно ја доев легната во спална во тишина и темница.

  Дневните подои се во дневна со музика и галама.

  До ден денес после бањање си ја знае рутината - спална и спиење.


  Така еднаш ја бањавме во 4 попладне, цицаше и заспа. Спиеше до следното сабајле! :D
   
  На galapce, pilenka, menelele и 4 други им се допаѓа ова.
 15. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  105.371
  Пол:
  Женски
  Posle da ne ne spiese dva dena so red?:D

  Lele nie se polosi stanuvame za spienje.Samo se otkrivame,pokrivame,pretkame.
  Skoro sedum meseci imame i najcesto nna tri saati za jadenje stanuva.
  Jade pomalku od porano a pocesto.
  Znae da se opuli dali sum do nego,da se osiguri pa da prodolzi.Cesto pravi vaka.
  Dali deka po ceeeeli denovi sme sami dvajcata pa epten se povrzuva.
  Veke ne se znae ni vo kolku zaspiva.De vo 23 de vo 01 kako zavcera.:worried:
  Neznam so ke se pravi.Mi se cini so posledni sili sum
  Nautro stanuvame megu 08 i 09 bez razlika koga sme legnale.
  Preku den spie dva pati po polovina cas i ednas podolgo ama ako suum do nego.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.723
  Допаѓања:
  13.330
  Пол:
  Женски
  Многу беше малечка, шута, не сфати што и се задесило! :)
  Ние... радости. :party:

  Во однос на спиењето, мојава никогаш не била расположена да отспие преку ден многу.
  Откако почна да јаде, еднаш спие после овошната кашичка сабајле - ќе ја изеде, ќе си поигра, и ќе заспие. Спие 40 минути максимум, а саат и пол - два, ако ја нишка некој како принцеза (релаксаторот ни рикна, сега е на manual mode или такозвано јас / маж ми робуваме и рачно ја нишкаме во него).

  После тоа, нема спиење до вечерта. А за тоа што викаш до тебе... аххх... како што растат, се поневозможни се. Ќе се заигра некое време, ама после кога ќе сфати дека е сама, одма по мене. Јас одам во кујна да и направам ручек, таа во кујна по мене со ќенкање и протестирање. Јас готвам со дете во задникот пикнато, згора на тоа ќенка и мрчи. Ама тоа е.
   
  На zuto, Miss.Sweet, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
 17. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  21.972
  Пол:
  Женски
  Prvata kerka so mene na spalna spiese do 3 god koga sama resi deka ke spie vo krevetce.krevetceto i e lepenka do bracniot krevet i navecer bara samo raka da i dadam i si zasliva( sega ima 5.5 god)
  Ima svoja soba, letovo spiese vo nejzinata ama so tato bidejki se rodi bebusot, i malku od ljubomora a i jas nesakav da navaluvam sama da spie da ne se pocuvstvuva otfrleno zarafi noviot clen.zaradi greenjeto sega e pak vo spalna so nas.
  Malovo isto spie so nas u bracniot i ne mi preci.ima malo krevetce ama ete zaradi doenjeto pozgodno mi e do mene da e a i vadime zapcinja sega pa cesto se budi.
  Okolu ritualite vekje vospostavivme red.se znae oblakame pizami namaluvame svetlo i pustam edna igracka so prispivna pesna, muzikata trae 10 min .cica i vo rok od tie 10 min taa e vekje koma
   
  На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.880
  Мојот син спие или по цицање (си се врти на другата страна и заспива), или во количка. Морам некако да го научам да заспива и без количка, сега кога одам на работа сакам и во кревет/че да си спие...
   
 19. M&M

  M&M Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  2.717
  Допаѓања:
  86.598
  Пол:
  Женски
  Maloto mi e 3,5 m. Bese mn mirno bebce prviye mesec dena recisi non stop spiese i ne placese boopsto. Kako raste normalno i se menuva spienjeto. I ponataka preku den dosta spiese i vo poveketo slucai znaese da se zaspie sama so cucla ili bez nekogas. So ogled na toa i deka vremeto bese ibabo mn cesto bevme nadvor i znaese da spie vo kolicka i do 5saati so yoa sto si prodplzuvase da spie koga ke ja donesev doma. Megutoa pocnuva da stanuva mn teska so dnevnoto spienje. Ne saka da de zaspie veke samo (retko uspeva) zaspiva normalno na cicanje ama se budi koga ke ja lwgnam mnogu brzo. Tesko mo e da i fatam nekoj red recisi sekoj den e razlicen. Najtesko mi e koga i golemiot e dona a pogotovo koga sme sami bez maz mi zatoa sto on nonstop odi po mene i nemozam na raat da ja uspijam syo mislam i deka i napravi potesko da se uspiva i koga sm3 sami. So golemiot go imav ovoj problem so toa sto on bese i od start takov i loso spiese i noke. Se nadevav deka so vtorovo nem da se macime so istiot problem bidejki stvarno e uzas cel den da go pominuvas bo zaspivanje i cel muabet da se vrti okolu toa ne e dobro naspana :(. A posebno e potesko koga imas uste edno dete koe e mnogu vrzano so tebe. Eve skoro saat vreme se macev da ja zaspijam so placenje sto retko bese slucaj fo pred nekoja nedela. Neznam kako moze taka lesno da de menuvaat bebinjava. A nemozam da ja ostavam nenaspana mnogu e nervozna. Znam deka site deca se razlicna cisto me interesiraat drugi iskustva da se utesam malku :)
   
 20. espana

  espana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  1.863
  Пол:
  Женски
  Jas vakva maka imav na pocetok,prvite 3 meseci,zaspivase samo vo race,stom ja legneme se budi kako naspana,pa kenka,place,dopolnitelno ne fatija problemi so grcevi,pa i navecer setavme da spie vo race,na smeni so maz mi,a preku den vo race ja ostavav da pospie..race bolea,kicma,noze,vreme za jadenje,cistenje,sto e toa ? :) Promena imase otkako zemavme relaksator,zaspivase vo nego preku den za cudo,i taka potoa kako raste menuva ama pocetokot bese uzas....