1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. Family girl

    Family girl Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ние синоќа лошо поминавме за заспивање. Немавме време за рутина освен бањање, доење па во кревет и плачеше (читај вриштеше) 30 минути. Го земав со мене, заспа за 3 минути и се будеше 3-4 пати ама не на секој саат како порано. Нејкев да го малтретирам зошто уште неколку дена му трае скокот, после тоа ќе мора да ги издржам плачките, нема друго решение.
     
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Знам затоа и почнувам полека од сега постепено, до 9месеци имаме време
     
  3. Family girl

    Family girl Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Колку месеци има сега бебе?
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    4
     
  5. Family girl

    Family girl Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Имаш време ама паметно што си ја фатила работата со време
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  6. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    исто така
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Update мама
    5то спиење во креветче (денес 4та дремка сега заспа) со минимално кенкање само 1 за меше го фатив се смири заспа. Морам да кажам дека денски дремки подолго од 20мин сме немале пааа, мислам од раѓање. Сега 2 по 1ч и една 30мин ама беше баш наспан, сега баш ќе видам.

    Сакам да кажам, секое бебе си диктира свое темпо и не универзалните методи успеваат кај сите. Јас не сметам дека лек за сè е да се изнаплака за да заспие, не си го замислувам мајчинството на породилно така и затоа му давав време. Прво спиеше исклучиво на рака кај мене, па почна да се нервира да му е тесно го заспивав во количка со нишкање. Па почна и така премногу да плаче и затоа пробав вака од вчера. Следи си го бебето, сакај го гушкај го ниедна фаза не е вечна. Колку и да сме уморни и да сакаме да не зависат од нас после ни е мака и ни фалат. Ене цела куќа ја исчистив дур спиеше и цупкав да стане дека ми фали :D

    Edit истиов начин пред 3 недели не палеше. Плачеше до зајдување да не можам ни во раце да го смирам така што бебчиња менуваат, пробај со мали промени кога ќе бидете и двајцата спремни
     
    Последна измена: 14 мај 2024
    На Dpokahontas, Bella.alleB, Nataliii и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Family girl

    Family girl Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Многу ми е мило што имате таков прогрес…се надевам дека и ние ќе имаме подобрување во спиењето следејки ги пред се потребите на бебчо како што кажа .
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски

    Bravo za vas.. kakov trening pravite? kako izgledase prvata nokj zaspivanje vo krevetce? i mojot e 4 i pol meseci, planiram od vikendov da pocnime da se ucime da zaspivame sami vo krevetce :inlove:
     
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Мила онака балансирам пробувам нежно. Погоре и наназад цело време кажувам дека сум против cry it out методи од повеќе причини и затоа оставам да ме води бебе. Вчера откако го избањав отидовме во спална темно, цицаше го бацнав му прозборев тивко го симнав вп креветче и полека јас на спална до него гални го, врати цуцла удрема. Нас проблем ни се дневни дремки. Пример 4 дремки беа одлични, пред тоа го изморував до максимум и на 1ч45мин будност го носам во спална му читам приказна па во креветче и маалце кенка ама заспива. Арно ама во 18ч се премори, го чекавме мм од работа да го видел, пробивме 2ч будност и само што допре кревет почна да плаче и да се тресе. Си го земав го галев гушкав смирував за да си заспие така на мене (не одам по секоја цена -уморен е ќе се изнаплаче ќе заспие)
    Така што немам јас пишано како мора и нема друг начин следам бебко да ми е среќно макар ова траело уште 5месеци. Една што следам викаше за почеток барем 1 2 дремки да му се во креветче ако не повеќе, а dr.goodnight баш денес објави некоја рутина за ноќно заспивање, па пробај ја таа прво.
    И најважно, не си прави притисок мора викендов мора да успее! Ќе успее, ќе биде ќе се научат :hug:
     
    На Kikikikiri0405 и n0Limits им се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мајка едно ќе ти кажам бебињата можат да се тренираат но имаат и карактери некои преферираат да се наспани некои најадени некои да се спуштени на земја, но некои и да не пропуштат нешто па се будни и да не ги заборавиме плачковците тие се хит. Ти колку и да го тренираш и ред да му ставаш ако фати да плаче секако ќе плаче. Бебе треба да има нормален сон без помош. Бидејќи повеќе ќе биде наспано, ти ќе бидеш повеќе одморена колкава и да ти е љубовта према детето кога си заморен се ти е рутина. Среќна мајка среќно бебе. :)
     
    На Family girl, LiquidLuna, Kikikikiri0405 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски

    Fala mnogu :hug: pisuvaj update :inlove:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bile245

    Bile245 Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2024
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, bebceto ima mesec ipol strasni grcevi ima sega ne tolku cesti kako na pocetokot blagodarenie na infacolic od grcija kapkite, jas ne sum vodela evidencija do sega kolku dremki ima samo edno znam navecer vo 23:30h zaspiva na sekoj 2ipol-3h dobiva mleko koga ke pobara a preku den si e aktivno dreme sigurno . Citam deka imalo nekoj si skokovi vo spienjeto treba li da bidam zagrizena ili da si butkam ko do sega ?
     
    На MиЛаѓ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Цела ноќ будно бебе око да не склопиме 40 ден (5 недели )нормално ли е, скок ли е ? Не плаче ќе полета со раце нозе кога го оставам(само во раце да е )
     
  15. Viveki

    Viveki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.345
    Допаѓања:
    8.985
    Пол:
    Женски
    Моето беше такво бебе, до 2 месеца се случуваше да има такви денови. Не е нормално, но не се секирај не е до тебе, поминува. Уште е премало и се навикнува на севетот :)
    Пробај да го ставаш врз тебе бебето на меше додека лежиш, или од страна до тебе да те осеќа. Како и да е ќе помине и ќе фатите ред :hug:
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    До месец и пол малава спиеше на мене али и од мака касно увидовме дека млекото и прави проблеми од кога сменивме се стабилизира и почна сама да си заспива. Не е дека кај вас е ѕој проблем али имај си во предвид.
     
  17. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Колку денски ви спијат бебињата на 6-7 месеци возраст? Дали е можно да се буди навечер почесто ако денски спие повеќе?
     
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    @Fenix05 Да станува само 3 пати навечер ќе частам ама стaнува многу повеќе, 7-8 пати последниве недедела дена. Со ноќното спиење сме многу за никаде. Преку ден има 4 дремки и од кои 2 се по саат време а останатите 2 се 30-45 мин. Не знам кај грешам. Денеска не можев да се освестам, ми се плачеше за спиење. Утрово кога влезе мм во соба го пречекав со мисла жена да најмиме за малава да можам да одморам. И одма скокна ,,не не , тука сум што треба.,, ее супер кога си тука еве ја одам да се наспијам.
    Не се трпи вака , како аларм е..
     
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Вие сте мислам поголеми од моево да не е 5ти скок? Денските дремки ви се ок значи не е тоа проблемот...
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мојава е 6 месеци и има 3 до 4 дремки ама веќе ќе се префрла на 3. Сабајле после прво будење за 1 час легнува спие 2 часа па будне е 2 до 3 саати па пак ќе спие од 30 до 60 минути па пак 2 саати будна па 30мин дремка. Последната ја завршува накај 18 и 30 најкасно и после во 20 или 20 и 30 веќе е заспана до сабајле.
     
    На Dpokahontas, firequeenn и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.