1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    Мислам дека исто се нашиве 4 и пол месеци има. 4ти скок е ми се чини..
    Дека само на доење е добив коментар дека гладна била, а мене градиве полни млеко, и сеќавам дека цица доволно и не е гладна. Плус качува на килажа, на 3 месеци ја имаше дуплирано родилната. Тоа ми е доволен показател дека не е гладна

    Изгледа јас грешка правам што заспиваме со цицање. И после пак бара така да презапива. Нема што друго да е. Да пробам вака со sleep train. како што правите , да ја оставам сама да заспива да видам како ќе оди. Може така нема да станува толку често навечер. Не кошта ништо да пробам.:)
     
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Е да моево има уште 1 недела од скоков по сите можни варијанти гледано. Штом заспива со цицање тоа и бара, да презаспие си бара цице, пробај со цуцла да залажуваш и гални малце по главче меше газе
     
  3. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Ептен сте по пропис :) ама јас нема шанси сабајле после еден саат буден да го заспијам тогаш е најразигран, ама од прилика после 2 саати или 2 и 15 заспива. Почна многу да се буди навечер ама мислам дека рано е да се крати дремка, не издржува повеќе од 3 саати буден.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Bebe 10m vise ovja dva dena preku den so spienje e haos pred toa si imase dremke spiese super ovja dva dena ic sabajle stanuva 6 ipol 7 ednas ke legne posle od 1 saat e buden nikako probav sekako vristi se mkne sama u race a ne bil takov ic navecer 7 7ipoo e zaspan ama cel den mu se spie a ne spie mislim deka vo 7mi skok sme 20.07 nie termin
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако не плаче навечер остави го нека си се тркала во креветче ќе презаспие. Ако стануваш да го презаспиваш ништо не правиш. А колку што ме држи памтење 7ми месец мислам дека првото се будеше во 2 сабајле и седеше до 5 насмеан наспан разигран беше.
     
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе денес си заспива скроз само но се буди за 30мин знам дека во скок е нормално да има пократки дремки, ако не е кенкав (а не е, доволно му е и сл.) Ама дали со тек на време би си знаел да врзи повеќе ? Денес го оставам во корпа од количка зошто откако почнав во креветче да го ставам денски да спие се изремети сè навечер. Вчера спиеше 6ч и кога се разбуди во 2 гугајќи викна да плаче цела зграда во вис и зошто мм и комшии да не се бунат и да се наспијат, го земав во раце врискаше па заспа на спална ама се разбуди уште 2пати до сабајле и беше по 30-40мин буден што му се нема случувано во 4 месеци никогаш. Па викам да не му збркав дека денски дремки го оставав таму, иако таму спиеше по 1ч и 1.5ч а денес еве се буди на 30мин во количка.
    Не сакам да го занишкам за да продолжи зошто нели поентата е сам да успева, ама се плашам дали му е доволен сон за развој по 12-14ч преку сила во 24ч?
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Мајки бебе многу се врти на меше во сонот и така сака да спие. Знам дека не е безбедно и жива ненаспана сум, јас ќе завртам на грб она пак на меше додека легнам и така цела вечер. Давајте совет што да правам :drunk:
     
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Културата на 'тренирање спиење со плачење' доаѓа од западниот свет и носи огромен приход во западните земји преку продавање на 'програми'.

    Ако се вратите да гледате мои постови од 2019 и 2020 ќе видите дека бев опседната со спиењето на детето, никогаш не направив тренинг по Фербер метод или cry it out, но ги поддржував. Ги имав прочитано сите можни странски програми за спиење и се имав консултирано и со Гуднајт.

    Син ми од бебе спиеше во креветче, некогаш цела ноќ, некогаш стануваше. Од бебе му применував метод јадење, играње, спиење. На 6м престана да цица ноќе. Кога имаше 1г и неколку месеци почна со ноќни терори, вадеше и катници. Немаше како да го оставиш без да му помогнеш да презаспие. Почна да пие и водс ноќе. Почнав да истражувам повеќе и го сфатив тоа што буквално ни е пред очи, а ние не го гледаме.

    Никој не спие цела ноќ поврзано. Сите ние се будиме. За во вц, за вода, зошто ни е ладно/топло. Само сме возрасни и молчиме. Е сега замислете бебе, немоќно на кое му е ладно, топло, му е сува устата, сонува лош сон... заплакува и вие не доаѓате. Или доаѓате и ќе го лулате без да му дадете млеко. Го учите дека мора да седи во кревет.
    Престанува да плаче зошто не доаѓа никој, и презаспива.

    Замислете вие се будите исплашени и сами, и еве партнерот ве остава така, да се исплачете, и да не смеете да излете од кревет? Убаво ќе ви биде?

    Не сакам никој да се чувствува виновен, голема е пропагандата за тренингот за спиење. Ниедна источна земја не прави тренинг, природно е детето мало да сака да спие до тој до кој се чуватвува најбезбеден. Сите вие сакате да спиете до партнерот?

    Детето ќе спие. Цела вечер. Со тренинг и без, ќе спие. Деца кои се тренирани, подоцна кога разбираат кај се мама и тато, пак доаѓаат сами во спална.
     
    На Kikikikiri0405, zorana*, Sunrise!!! и 13 други им се допаѓа ова.
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.801
    Допаѓања:
    25.729
    Ако се врти само на меше, нема потреба да го враќаш назад. Ништо нема да му биде чим само се врти.
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    @Nataliii ако се врти само и знае да ги извлече рацере од под него, безбедно е и може да нана така
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.687
    Допаѓања:
    18.247
    Пол:
    Женски
    Ако се врти сама, шо ќе праиш :D
    Јас една ноќ само ја пратев дали знае да се извади ако се заглави, сама се вртеше на сите страни и ја оставив после.
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Kolku dnevni dremki od kolku vreme treba da ima bebe 5+ m i kolku nokno spienje
     
  13. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Малава моја има 4 дремки и 11 12 саати сон, се буди само за цицање, знае на 2 часа, 5 часа...
     
    На Emilija28 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  14. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Ќе треба ич да не спијам :D раце вади од под неа, глава врти лево десно, ако и се смачи така да спие почнува да плачи да ја завртиш, не знае уште да се врти на грб :D и така интересно ни е навечер :D
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    A dnevnite dremki kolku vreme i traat i dali e sekogas vo odredeno vreme ili menuva
     
  16. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Јас имав проблем со неа од 4ти скок, тотално се поремети со спиењето..ноќта и беше ден, денот ноќ..па почнав овие 2 3 дена да и менувам режим, заспива 22 часот, и тера до кај 8 9..е сеа ако станала 9, до кај 11 ипол веќе заспива, па 13 и 30 или 14 итн..значи горе доле до кај 2 2ипол часа успева да е будна..и спие по саат, некогаш 40 мин..тука некаде временски е со дремките.
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зависи од дете мојата 4 дремки едната 2 часа следните од 30 до 60 минути и вечерно 11 часа спие.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Моето на 5месеци имаше 3 дремки, 2 по саат ипол и една од 40-60минути кога како. Ноќно му бешен10-11часа.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Dali dremkite se prodolzuvaat okolu 5-6 mesec? kakvi se vasite iskustva? bebce pravi 5 meseci za edna nedela, momentalno ima dosta kratki dremki od po pola saat, retko nekogas saat vreme...
    3-4 dremki ima dnevno
     
  20. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    9+++ мес многу ретко спие подолго од 45мин :drunk: