1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Не знам како се рачунаат неделиве точно, може глупо малку ама едни викаат од кога е роден други од кога бил терминот за пораѓај. :D Така да според првото има 14, според второто 12 :D затоа што е роден во 38 недела.
    Инаку уште не може да се сврти сам на меше, успева на страна максимум и толку. Ваљда тоа не е некој проблем :?:
     
  2. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Од кога си е родено си сметаш недели, тргај повивање веќе да не се сврти случајно во сон да не го чуеш :)
     
    На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Прв пат пробав завчера, успешно беше и славење ама за џабе, ноќеска се будеше и стана сабајле у 5 бурек да месиме (facepalm):rofl:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723

    Kako go pobitkuvas
     
  5. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240720_132015_Chrome.jpg

    Ова го имам. На лепенка е и ми врши работа. Амаа веќе му е мало и сабајле го наоѓам со извадени нозе :D Можеби постои некое поголемо, не знам.
    Пишав погоре, 2 вечери пробавме без повивање, еднаш успешно еднаш се будеше.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.261
    Пол:
    Женски
    Не ти треба поголемо, рацете се повиваат само до 12 недели или додека не почне да се врти. После тоа само вреќа за спиење со рацете слободни.
     
  7. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Не се врти уште сам, само на страна може а од грб на меше не
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.261
    Пол:
    Женски
    Значи веќе не треба да се повива. Во секој момент може да се сврти на меше и нема да знае да се сврти назад. Повивањето е одлично за новороденчиња заради моро рефлексот, но над 3мес може да биде опасно.
    Истово за повивање го имам и јас, 2 купив и редовно ги користев, одлични се и лесни за користење, ама над 3 месеца не се користат.
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Дали после лесниот сон 40мин, баш буквално секој пат ви се будат малите? Малава 8 месеци цело време и за дремки и за ноќно спиење се буди..за дневни некогаш ќе продолжи и после 40мин, некогаш станува, зависи...имате начин за презаспивање? Ако не е до мене нема шанси да презаспие...ми пали финтата со дожд и да ја тапкам по грбче ама некогаш (среќа ретко) не ми успева, ова за ноќе зборам..и ќе поседи и пола саат и ако не ја нишкам или со цицање не презаспива сама...мн е зависна од мене со спиењево..лепенка...
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што му се деси на бебево. 3 ноќи да се буди на 1ч со плачење,сон не врзува, жива ненаспана сум на 2ч се буди да цица а измеѓу не се смирува ако не го гушнам. Во 5ти скок во црвената зона сме, ваљда сепарацијата не знам ама се надевав дека веќе до 7 8 месеци ќе се среди ова ти сега ме утепа ххаха.. немам финти, немам решение само дојдов да ти кажам дека сме исти :x
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    На 6 месеци имаат регресија во спиење и уште повеќе им влијае на сонот. Толку им трае еден циклус спиење 45 минути. Краткотрајно се будат и не знаат сами да презаспијат. Си го бараат начинот на кој сме ги заспале. Тука додади вртење, обиди за лазење, заби и отиде сонот. :D
    И мојата до 6 месеци врзуваше скоро цела вечер, сега најмирно спие само кога е до мене.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.850
    Допаѓања:
    5.991
    Пол:
    Женски
    Ја слушав гуднајт баш за ова кажуваше на нула плус. Ако се будат на 40 мин веќе по 30та минута да одиме до нив и да го правиме истото како што ги заспиваме. Пример ако заспива лежејќи до тебе, пред да се разбуди оди легни до него за кога ќе се разбуди да ја види истата слика како шо заспал. Ова само еден период вака додека да се научи да си презаспива само.
     
    На Cherry blossom89, Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  13. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    И она е во 6ти скок..час расположена се смее, час плаче кенка, 3 дена добра, 2 дена не и така во круг :drunk: јас 8 месеци немам одморено, функционирам со 4 5 часа сон..мислам дека до година сè ги "погодува" и регресии, и сепарации и скокови..моја прогноза, ја со неа нема да спијам сигурно до година..за понатака ќе видиме..ноќе заспива со цицање и на пеколов абе и се поти ама мора да е збутана во мене, ја чекам здрвена на кревет да поминат тие 40мин и ја спуштам на спална..и се тресе демек зошто ме пушти па се бутка во мене, па ја галам инаку ќе ококори очи и спремна е да седи цела ноќ :drunk: :drunk: а па ако се разбуди од длабок сон, тоа нервоза, па шета по спална, кенка и ко ќе фати да плаче, спремна е 2 саати да плаче ако не ја кренеш да ја шеташ низ соба, а 9+ кила има :drunk: :drunk: бебе ама жими се стрес ми зададе да ја враќам во креветче..на спална со нас е..ми пропадна она демек нема спиење со мене :worried: (facepalm)
     
    На Bellaa1234, Carolin. и Fenix05 им се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Да и јас некако викам до година па ќе се смени...
    Вчера баш на мм му викам, абе..во кој момент си го погазив зборот "нема шанси спиење на спална" не ни памтам, работиве ги правам механички, што викаш без сон..тежок период го фати сè од еднаш, спална огромна (мм е во дневна ние сами на спална) абе он под мишка ми спие бре, го тргам на страна за 4мин е пак сролан до мене :x а во креветчено џабе ќе го ставам, прво ќе се закачи на даските при вртење, друго ќе плаче 3пати појако. А ние надежни идеме на викенд со друштво во вилендица, има да им е забавно плачки на секој саат а богами и 3цата на спална :|
    Малце ми е тежок животов па да си го досредам
     
    На kozuf, Carolin., Kikikikiri0405 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Ауу јас кој противник бев за тоа да нема спиење бебе на спална, и спиеше она во креветче, ама веќе месец ипол, на спална..сега со скоков враќање амин :worried: ќе чекам да помине па ќе ризикувам да кенка па полека да ја враќам да се учи таму..а таму па др проблем, од даските ќе се мава, мора решение да барам, спие на стомак и лази, ај сеа на спална голем кревет, а кај неа мало креветче ќе се испотепа е тек тогаш па ич нема да спијам дал да плачам дал да се смеам (facepalm) од толкава спална, ме носи на раб на креветот и спие во мене бутната (facepalm)
    Ние уште не резервираме на одмор баш заради ова, маж скептичен, ќе плаче, ќе ова ќе она, џабе фрлени пари, вика ако сме платиле за 10 дена а она издржи 5 што ќе праиме вака така...она па и оперска пејачка ко ќе викне ауу да можам во некоја куќичка на страна би била на одмор, сè др ми е ризик (facepalm) изгледа ќе одиме на одмор ама ќе си седиме со подочњаци и 2 саати спиени :D :headbang:
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски


    Јас од овие маки со креветчво се мислам оддамна залепен за земја да му направиме, жал ми е за креветчево многу го сакав а спиел во него 8-9 месеци. После тоа кога рече на цицка ке висам ако не ме легнеш до тебе еве сме сите 3ца на спална, бебо петокрака јас и мм на ивиците од спалната. Се заебава мм со мене легни си ти во креветчето од бебе, да се искористо. А таман го затворив од двете страни, си спиеше убаво сеа мало сутра, ваљда до 5години ке спиеме сите заедно (facepalm)
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Ауу не сме биле само ние стуткани на спална. Не знајте колку пати пробував да спие во креветче и нон стоп се буди, плаче и заспана и полузаспана и разбудена абе како да знае зошто ја оставам таму и во секундата писка. Сега па нема шанси како што не дрма сепарациска. Мм вика ќе спие со нас до 8-9 години и после ќе бега сама да спие. Може ако се решам за 2ро некогаш ќе се искористи креветчето.
     
    На Bellaa1234, kozuf, Carolin. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Кога немав бебе, си правев филмови како ќе дојде ден(не сега првиот месец ама еве бар поголемко ко сеа, на 8 9 месеци) па ќе си спие во креветче, па само ќе си заспива со моја минимална помош...сама на себе си се смеам :headbang: :rofl: сè обратно ме снајде (facepalm) а што убаво и го наместив креветчето со оградици тенки, па тоа срнички зајчиња, демек ќе ги гледа и ќе заспие аха да :rofl: ми годи што е толку блиска со мене ама па за спиењево е огромен проблем..сега па и на 40° :sweat: убаво вика маж ти, дај ние да си легнеме стуткани да знаеме бар искористено е :rofl: ќе дадам сè од себе да си спие во креветче, реално таму и е местото, јас ја сакам повеќе од себе ама не бива до 5 год со нас во кревет. Ние стуткани таа стуткана, вака сама ќе си има комоција во креветче. После скоков ќе почнам со обиди па или ќе ви се фалам овде или ќе се жалам :D :D

    @Nataliii Второ :rofl: :rofl: ај да не ви кажам колку сум била со маж ми во кревет во овие 8 месеци :rofl: второво само ќе си се направи, ние тешко, ќерка не дава :rofl: преплет црева е со мене :D
     
    На Nataliii, Fenix05 и Carolin. им се допаѓа ова.
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски
    Буквално се што викав НЕМА, го ИМА. Прво беше болен па спиеше со нас после тоа му ја вратив оградицата и почнав прво денските дремки во креветче после со нас, па после и ноќе го префрлав, за околу 2 недели се навикна. Сега пробувам луѓе, само што ке се наведнам он ококорува очи и станува, а не па да го спуштам во креветче, никако не можам.
     
    На KuklickaSk, Nataliii, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    @Carolin. Вчера денски пробав да го спуштам леле жени каква фаца беше тоа кога отвори очи :rofl::rofl::rofl: мртов сериозен уште да ми речеше што мислиш дека правиш?! А не, јас следно пробувам кратам ноќни подои и враќање во кревет, а и на мм доста му е сам во дневна :rofl:
     
    На Cherry blossom89, Nataliii, Kikikikiri0405 и 1 друга личност им се допаѓа ова.