1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    И јас брв од тие што велат бебе никако на спална па фала богу од 2 ден дома бебе спие на спална :D1та нок јас на земја во детска она во креветче (facepalm) незз како ке се научи во креветче еден период ми тераше дневни дремки таму ама сега дека пробува сама да се успива па се врти милион пати додрка заспие неможам таму да ја ставам се заглавува, башка што е во др соба пошто во спалната едвај креветот наш со натказните го фака али ке мислам на тоа откако ке почне в градинка инаку она спие во нашата соба а јас и маж ми во нејната делкаме муабет за да не ја разбудиме навечер ко е успана:D
     
    На Cherry blossom89 и Nataliii им се допаѓа ова.
  2. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Нема гајле мајки нема вечно со нас да спијат. И јас бев од тие дека бебе во креветче ќе спие. Ама :!: Точно на 45 минути се будеше секоја вечер. 7 месеци се борев се дур не попаѓавме со маж за спиење. И не и не. Си го земавме на спална се препородивме. Има бебиња што се контактни спијачи. Природно е и нормално да бара топлина.
    Наполни 3 летово и уште спие меѓу нас. Тотално не мислам да го форсирам кога ќе се префрли во негов кревет.
    Сестра му од старт во креветче спие без проблем. Не е дека јас нешто поразлично правам. Периодов пролазува и е во скок па се удира во креветчето и се расонува па ја земам до мене. Четворицата спиеме на спална до сабајле. :D
    Пред некој ден се будам и ги гледам се држат за раче и спијат брат и сестра. Тогаш кога не се истопив од убавини нема кога. :inlove:
     
    На Калатеа, Hellokitty93, LiquidLuna и 7 други им се допаѓа ова.
  3. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Мене изгледа сето тоа ќе ме снајде со второ дете :D нас ни се чудат како спиело во кревет во своја соба.. не знам еве една година поминува тоа никогаш нема правено проблем кога го ставам во неговото креветче.. сега има голем кревет 200×100 со повисока ограда специјално правен се шири по цела ноќ и мислам дека ни тој не може да замисли како би спиел мушнат во нас..
     
  4. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    851
    Пол:
    Женски
    Kako isto jas da sum pisala. Skros isto....nema sansi primer vo krevetce da go stavam. 5m ima. Prethodno vrzuvase dobri 2ipolh po prvoto spienje. Sega samo sto kw go zapijam po pola saat 40min se budi. Pa pak cicanje niskanje posle pola saat pak. I duri potoa svrzuva malku poveke.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Некои бебуфчиња се такви, им треба време да се посамостални. Ќе си се вратат во креветче, ќе почекаме, засега ќе си спиеме заедно :inlove:
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    https://www.instagram.com/reel/C9HVI1StiIN/?igsh=MXR2bHM2dzlsdTRleA==



    За муабетот :rofl:
    Прва вечер спиевме (или не) сите 3ца на спална, на викенд сме. Да имаше бебе креветче кој не си легнеше во него еве на!!! :| они се ширеа јас 7пати ќе паднев од ивицата на душекот :worried: а да, стана во 6.50, татко му си продолжи и еве сега 2цата спијат јас ги чувам (facepalm)
     
    На Carolin., Cherry blossom89, Nataliii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    :D:D:D исто вака само што уште никој не легнал во креветчето :D:D:D

    Не знам вашите дали менуваат ама мојава нон стоп менува, таман мислиш има некој ред се паѓа у вода. Навечер се успиваше во 9 најкасно 9:30 ама овие неколку дена во 8:30 навечер е кома и во 5:30 сабајле е веќе будна :drunk: а јас цел ден вака :yawn:
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    9 заспива 7-8 станува со 3 цицања, ама денски од што кратко спие 25мин на 1.5ч бара да спие а е 7месеци веќе :sweat: 3 до 4 дремки сеуште зошто се кратки, а некогаш последната од 5 ја одбегнува и е буден 4 5 саати, колку и да се мачам да го заспијам
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    :rofl: :rofl: мене секако ќе ме собере во нејзино креветче, од тие малите сум јас :rofl: бар нема да ме бутка на раб на спална :rofl: изгледа и мене истото ме чека, јас ќе ги чувам на одмор :x сега заслужено да одиш да си легнеш мајче, а татко и син ќе се чуваат :rock:
     
    На Nataliii, Kikikikiri0405, LiquidLuna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Да ти ја дадам ќере да видиш што е неред со спиење :headbang: секој ден ми е предизвик кога како ќе спие..последниве денови заспива накај 23 и 30, демек некој ред има, ќе видиме до кога..ама немирно нешто ми спие...во 8 месец имало пак регресија со спиењево и весело ми е ептен :drunk:
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240804_192325_Gallery.jpg

    Баш вчера си ја гушкав :inlove: и таман ќе решам ќе сум ја враќала во креветче и ќе прочитам нешто вакво ииии.... :l:
     
    На Skyler81, LiquidLuna, Thor и 6 други им се допаѓа ова.
  12. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    Мајки што спиете на спална со бебе, ви има ли паднато бебето?
    Се откажав и јас од спиење во креветче ама сега не спијам од страв да не падне. Неколку пати ја враќав од самиот раб среќа, ама кај и да е ќе се успијам и што после ;(

    Никако нема спиење за мене, ако не успее ни ова не знам каде од тука...
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.261
    Пол:
    Женски
    Јас со ниедно бебе не сум спиела на спална, па двете ми паднале од кревет. Има тема за паѓање, да читаш да видиш дека од 10 деца, 9 паднале :)
    Ама за секоја вечер ако така спиете најдобро стави си ограда. Се става под душек, значи нема нешто монтажа или оштетување на креветот. Мора некое трајно решение, не можеш засекогаш да не спиеш.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    Ќе побарам таква ограда не знаев дека има, ова ми е последен обид, ако и вака не спиеме ќе мора да правиме некој тренинг за спиење. Или и да падне не е толку страшно штом толку деца паѓаат па не скршиле нога/рака/глава? Џабе сум параноична?
    Цело време пробував постепено да се научи да заспива сама и да спие, ама не и не. Будење на 2 саати најмногу. Ќе ме избркаат од работа од што сум уморна и не можам да работам нормално. Нешто и грешам што толку ми се буди ама никако да погодам како треба :|
     
  15. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.654
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Колкаво е бебето? Цица се уште?
    Ќерка ми додека цицаше така се будеше, бладав на работа. Откако ја префрлив на спална, несвесно сама се закачуваше на цицка, не ја ни осеќав.
    Пробај измеѓу вас двајца да спие или земи ограда, ја има во Пики бебе. Инаку бебе ако решило да падне, ќе паѓа, ќерка ми ја наоѓавме со главата надоле кај нозете, на пат да паѓа од долмиот дел на спална.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    11 месеци, цица. Не се закачува сама, се буди, седнува и плаче. Треба изгледа гола да спијам да и е достапно млекото :D Али памет неам и да не ми падне и спијам со едно око отворено. Мрда, прета, се качува врз мене, седнува, па заспива седната и и паѓа главата, лази замижана, хаос.
    Иначе во креветче се буди се исправа и морав да го спуштам на најдолното ниво за да не се преврти дека и тоа за малку ќе се десеше, ама така е веќе невозможно да ја спуштам заспана, ниска сум. Затоа фатив на спална, ама исто бега долу кај нозете и од иста положба ја спасував тргната да паѓа со главата надоле.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Nema vo piki , jas vcera kupiv a se utepav od baranje so denovi momentalno ima vo andrej kompani i vo lotus.
     
  18. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.654
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Ете зошто ти се буди, поради зависност од цице :D. Иста беше мојава, како ја одбив, се препородив. Поспав скоро 2 години, сега друго бебе имам пак не спијам и така...
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    Нема начин да се одбие од ноќни подои а да си цица сабајле и пред спиење само ;( се силев ќе ја дојам 2 години ама многу е тешко бе ова ;(
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.805
    Допаѓања:
    25.733
    Ќе се опраи на 10м.. после на 12 пак регресија :)
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.