1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.654
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Тешко многу е така. Јас покрај сите обиди да исфрлам ноќни, на крај скроз да одбив
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.805
    Допаѓања:
    25.733
    На колку ја одби и како? Со нагло прекинување ?
     
  3. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    3.189
    Пол:
    Женски
    Јас ја одбив нагло, наеднаш.
    И тоа ќерка ми беше на цицка буквално на пола саат,ја користеше и како цуцла,ноќе некогаш и не ја осеќав кога цица сама си се местеше ....Решив да ја одбијам бидејки ми се разранија брадавиците многу и буквално година ипол немав спиено .Се здрвив се во иста положба и се на цицка. Отидовме кај мајка ми , ја оставив да спие со мајка ми а јас си легнав во детска.Дали ви се верува никако не заплача,не ни побара.Многу лесно се одвикнавме..и сега си спие цела вечер,станува за водичка 2 пати ама само си се напива и си продолжува.
     
    На sani99 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  4. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.654
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    На 1 година точно.
    Нагло ја одбив, спиев 3 вечери во дневна.
    Првата вечер кенкаше, втората вриштеше, третата вечер ја преспа цела. До ден денес е така, 3 години има.
     
    На KuklickaSk и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    3.259
    Пол:
    Женски
    Колку време трае регресија на сон во 4ти месец? Скоро сме пет месеци, но буквално цел четврти месец не сме наспани никој дома. Пратам прозори на будност, но навечер знае на секој час да се буди и штом го земам во раце, малку на града (не цица, но да ја има во уста) се смирува.
    Заспива доста касно околу 22:30, пробав околу 21 да биде заспан, но така е уште полошо, веќе во четири и пол е наспан и дежураме. Кај грешам?
     
  6. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Nikade ne gresis, period e kaj mene od 3ipol meseci do kaj 5ipol 6 meseci se budede na 2 ,pa na 1i40, na saatipol ,na 40min i posle veke pocna po 2 saati da svrzuva nekade kaj ocetok na 6ti mesec, pricina sto ima skok vo 4ti mesec regresija na spienje posle imalo kaj 5ti mesec uste eden skok i se taka si povrza :D samo gledaj ww, plus nekade togas pocna da preminuva od 4 na 3 dremki kaj mene bebeto taka da so lesno
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Спие измеѓу мене и мм ама кога го менувам на другата града го имам залепено креветчето до спална па и да се сврти во него ке отиде :lol: некогаш ноќр надежно го ставам демек ке спие во него прави 2 вртења и до мене е :rofl:
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    327
    неколку вечери спиевте така, како продолживте после дома? Не ми е јасно скроз како не и текнало. не верувам дека лесно ќе оди со мојава :D


    баш слатко звучи :D успеваш да се одмориш така?
     
  9. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Полесно ми вака, едно време му ја вратив страницата на креветчето демек ке спие сам, аха важи! Само правев стани земи седни врати го назад пак земи го по цела ноќ додека не ми прекипа и се споив заедно. Барем он спие и јас спијам.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Мајки ај може ќе ми дадете памет. Не знам што бидна со бебево (ок знам сепарација+ регресија во сон 7месеци) но дали е возможно дополнителни да му влијае и воведување на немлечна храна па денски да е гладен и затоа ноќе да бара? Има ручек и од пред 2 дена воведов како мини појадок, со тоа бебе крати 2 денски цицања (4 цицања денски и 4 цицања ноќе :x) на 2ч темпирано станува :sweat:;(
    Стварно се надевав дека ќе станува полесно, дали му влијае што ме осеќа до него ноќе па го потсеќам да стане? Не заспива ако не дадам плаче вришти и јас за да не ги буди сите давам, порано со цуцла си заспиваше. Дали да оставам некоја ноќ да поплаче, да спие со мм или едноставно е период и ќе пројде? Од што сум преморена не памтам дали влече голта млеко или само заспива ќе пробам вечер да следам побудно зошто периодов и денски не цица премногу, повеќе се врти,влече со непца, си игра отколку што цица. Ми иде да почнам сега да молзам или да го префрлам на АД зошто се осеќам дека немам појма што правам и каде грешам
     
  11. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Ми има паднато, но беше будна, среќа имаше перница, па перницата прво падна па она и не беше јак ударот. После тоа земавме креветче од страв, дека многгжу се врти. Кога ќе заспие вечер ја ставам таму, дека јас не си легнувам одма и да не ја мислам, а после кога ќе се разбиди во текот на ноќта ако нешто не и е по ќејф, ако се врти ја земам до мене. Иначе кога спиеше и преку ден и навечер на кревет и ставав од околу бампер и перници и пак ја ѕиркав( преку ден) . Сега ако не лежам до неа, ја ставам во креветче, па макар и 30мин да спие, дека имам приметено некад кога лежам до неа повеќе спие, а кога е сама 30мин.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Да ме просветли некој како да го успивам бебето само или барем во креветче? 5 месеци има, само со нишкање заспива а сега од скоро само ако го шеташ низ соба или на јога топка..Сега го шетам 5 6 мин па го спуштам и тапкам на секое мрдање 10 мин и додека излезам и завршам една рабпота станува..Дремките му се 30 40 мин..И на секоја дремка скоро се тегне и порано пробав и покасно да го заспивам..
    Ми успеа во креветче спушти дигни неколку пати ама само на првата дремка.
    Дали повеќе ќе спие ако заспие у креветче?
    И како ги одвикнавте од спиење на спална, јас го земам за цицање и после полека го префрлам. Ама нешто дали е у некој регрес или заби цика на вечер и до мене го зимам не се обраќа мирен е...
     
  13. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.434
    Пол:
    Женски
    Некој да ми објасни за регресијата и што да очекувам/правам? Дали се јавува на полни 4 месеци? Еве ние сме 3+, сега за сега и денски и навечер си спие убаво, денски заспива на два часа, има 4 дремки најчесто од 30мин, 1ч, 1ч и 30мин и 2ч и 30мин. Ноќе закенкува за јадење 2 пати и во сон пие од шише. Дали со регресијата овие навики што ги има стекнато веќе се менуваат?:worried:
     
  14. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Моето бебе ништо не промени во ниедна регресија до сега. Само што наполни годинка пред една недела..
    Терај си го редот и рутините без отстапки.
     
    На јolene, снежана2023, Carolin. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Извини шо упаѓам ама тешко ред со некој неспијач како син ми. По пола саат му се дремки ако го презаспијам на само спуштање станува, некогаш продолжува.
    Кога ќе им се предвидливи дремките, да има ред со дремките? Он 6 7 станува а легнува 7 8 најкасно 9 зависи последната дремка..5 месеци сме, тешко издржува буден, дремки по 30 40 мин, еве сега по заспав да поспие барем саат саат и пол. Со станување легнување има ред ама дремките многу му се непредвидливи а изгледа и почна и заби..
     
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Да лежиш со него помага ли?
    Јас ти пишувам пошо бебо беше научен да спие на мене на пладен, а преку ноќ безпроблем си спиеше во креветче.
    Јас почнав со лежење до него на спална некои си 2-3 недели така сврзуваше повеќе. После станував и ди одев некогаш се враќав по 100 пати мислам, ама од ден на ден се повеќе и повеќе спиешњ од 2 минути буквално, почна по 2 саати да ги спир без будење.
     
    На Kikikikiri0405 и warrior им се допаѓа ова.
  17. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Така бевме и ние до скоро, преку ден заедно а вечерта у креветче ама почна дента да спие у креветче а вечер со мене на спална. Имаку пробано и се буди по 40 мин мидлам од навика...Само еднаш или два пати на презаспување и цицање заспа така цврсто.
    Само вечер заспива цицајќи.
     
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе 7+ е нешто деновиве почна да ја забушава последната дремка околу 4-5 што е
    Гледам дека после 6ти скок вика кратат на 2, моево цело време беше поназад на таа тема, до пред 1 месец имаше 4,5 дремки сега сака 2 8-|
    Вашите колку спијат? Не покажува знаци на замор, некогаш го фаќа по 5ч да е буден последново, вкупни дремки гледам да се 2до3ч (денес се 1.5ч) а не сака за жива глава да заспие, најсреќен на свет е си игра се смее вриска среќен. Не знам дали да го оставам вака, да не почне пак со драми при успивање :x ноќе ми се буди ко лотарија, може па му било многу денски спиење затоа на 1.5ч станувал :^) јас мислам ќе частам кога бебево ќе се нормализира со спиењето ден и ноќ
     
  19. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Мојава има 3 дремки, ама ред никаков, нон стоп ми менува. Колку и да е спиена навечер знае да се разбуди или на 5 саати или на 3 саати, како си сака така, а знае и сред ноќ да стане и да си игра. Досадна сум веќе на тема (не) спиење. :D
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skyler81

    Skyler81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2024
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    551
    Пол:
    Женски
    И мојов од 7 месеци тера со две дремки, со тоа што цел месец мака мачев, едвај по пола саат спиеше на дремка, значи вкупно саат време преку ден. И фул беше со енергија, мислиш отспал 5 саати :D Од осми месец веќе почна да си поспива подолго. Сега е 9 месеци и има две дремки од по 1,5 час. Навечер си спие од кај 9:30-10 до сабајле до 8:30-9, тука немавме промени до сега, се надевам нема сега да му текне да менува кога треба со работа да почнам.
     
    На Ouranio.toxo, warrior, Kikikikiri0405 и 1 друга личност им се допаѓа ова.