1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    И моето спиеше 40мин, но јас се помирив со тоа. Се будеше по 40мин како да спиел 2 часа, одморен спремен за играње. Не практикував спиење до него и презаспивање. Кога наполни 9мес научи да спие по час и половина, 2 часа...
     
    На Ouranio.toxo, warrior и Fenix05 им се допаѓа ова.
  2. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Вчера имавме две долги дремки ама јас лежев до неа, иначе имаме 3, 90% со плачење заспиваме преку ден, за навечер е ок, брзо заспива, еднаш се буди, пие млеко, а вчера и ноќеска покрај млекото ми се разбиди и околу 5 и си правеше муабет, јас ќутев па по некое време среќа задрема. Иначе кога се буди во дремката знае одма да е на колена или да седне, сега тоа и е хит, а се гледа дека и се спие..дали е возбудена дека научила нешто ново па вежба, не знам :D
    П.с. Гледам да заспие на 2-3ч., но се случило и на повеќе.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sinoooka

    sinoooka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво, здраво ве молам споделете искуство со немирно спиење. Синко е веќе 17 месеци, но има премногу немирно спиење, ние само дежураме да не се удри или да падни. Го ставам во креветче но и тоа е веќе кратко, само што сме заспале тој станува и право кај нас на спална. Има ли начин како да се смири ? Некој со слично искуство?
     
  4. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Нека си спие кај вас на спална ако спие помирно ставете си оградници за спална.
     
  5. sinoooka

    sinoooka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Исто е спиењето и со нас.
     
  6. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ми треба ваше мислење мајки
    Дали јас грешка правам некаде,бебушот од 5 месец па до сега 7 месец се биди во 5 -5:30ч си викав период е ќе помини ама не поминува пробав и покасно и порано да ја заспивам ама ништо дали ќе заспие во 19ч 20ч 21ч исто време станува.Сега овие неколку дена не ни спие само по 3часа деугото време се враце кенкава е многу не е до заби вадење никакви знаци нема,а за 6 скок рано е или јас грешка сум?
    Секое мислење ми е добредојдено.Што да сменам?
    Преку ден има 3 дремки по 45мин,
    1-1и пол час секој ден различно
     
  7. OctoberG

    OctoberG Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2023
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали имате пробано со мелатонин капки? Не ми се оди кај матична со здраво дете, да не закачиме нешто.... а веќе сум очајна за сон.
     
  8. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Бебе е 6 месеци и спиеше по цела ноќ без будење на сред ноќ, ама последнава недела станува во 4-5 сабајле и потешко презаспива. Почнати сме со јадење веќе месец дена и оброци последниве десетина дена, намаливме на млеко од 6 пати на 5 пати дневно. Нечие бебе да имало ваква промена, можно е да е ради промената со исхрана?
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.261
    Пол:
    Женски
    Ако ти е на 3 дремки, може му е време за 2.
     
  10. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Кога е преминот од две на една дремка? Последните неколку дена многу тешко заспива скоро по пола сат се заспиваме, иначе 10 месеци е бебе
     
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Рано ви е за една, бар ја така мислам ама следи бебе може е спремно за една. Пробај зголеми будност пола саат па пробај. Ние скоро месец после година крш сме со дремки кога една кога две мислам оваа транзиција најтешка до сега ни е. Претходните буквално сам преку ноќ си ги скратуваше
     
    На firequeenn, Mumoftwo30 и Dpokahontas им се допаѓа ова.
  12. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.985
    Допаѓања:
    2.725
    Пол:
    Женски
    Јас пробав за првото дете, џабе. Може е и до детето ама мислам немаат уште регулација на мелатонин, мали се, тоа над годинка или 2г го даваат обично, да отидеш кај матичен ќе ти рече мало е за мелатонин, мене за второво одби да ми даде, ми рече џабе ќе ти биде, нема друго, мора да издржиш.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.692
    Допаѓања:
    144.986
    И мојата е толку. Исто втората дремка со тешко срце ја спие. А и се спие.
    Мислам дека тоа се должи на скокот и регресијата во 10ти месец.
     
    На Dpokahontas и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    На син ми на 16 месеци му ја направив транзицијата од две на една дремка. Долга попладневна дремка од 2,5-3 саати. Сега спие по 2 саати ама е скоро 4 год.|-) абе песна е со него.
    Јас со малава мака мачам, ми станува на секој саат и пол. Коса ми побеле. Почнав преку ден и јас да дремнувам со неа на пладне од што не можам да издржам, ми се спие.:) до кога трае ова упм.. 3 дремки има , 2 од по саат и една пола саат. 8 месеци сме.
     
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.696
    Допаѓања:
    5.499
    Пол:
    Женски
    Тоа се вика дека едното дете мора да наплати :D
     
    На firequeenn, Fenix05, Carolin. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Јас имав релативно лесно и мирно бебе, спиеше во креветче дремки сам си кратеше, легнување во 8ипол 9 најкасно, 7 буден. Се сам не да го учам. Во скоковите знаеше да се смени ама се враќаше на старо после скок. Сегааа од кај 10 месеци јас немам глава кренато, спие со мене на спална, најново заспива во нозеве мој па после го земам горе. Станува у сред ноќ и се крева на нозе и раце. Го успивам со нишкање до препотување, а го немав нишкано еднаш одкако се роди, ама затоа сегаааа...
     
  17. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    100
    Mojata bebushka e 1 mesec, znam deka e mala ama poslednive denovi se nauci celo vreme na grada I namesto cucla gradata vo usta. Ne znam Dali e najadena I Ja stavav celo vreme na grada za da cica I stimulira ama sega se nauci I Bez grada ne zaspiva nitu sedi mirna place celo vreme. Ima li Nacin da ja oducam od ova?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.654
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Дај и цуцла.
     
  19. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    100
    Mislev nekako Bez cucla da pomineme
     
  20. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    16.856
    Пол:
    Женски

    Или цуцла или цицка друг избор немаш.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.