Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.652
    Допаѓања:
    6.655
    Пол:
    Женски
    Е нема што друго. Или лежи градата ко цуцла да ја користи или на цуцла научи ја.
     
    На principesa, LiquidLuna и sani99 им се допаѓа ова.
  2. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    100
  3. jasna0305

    jasna0305 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Некој совет како ги успивате бебињата? 4ипол месеци сме и во ред регресијата ама нас секое успивање ни е со плачки. Пратам прозори на будност ама џабе само што затвара очи почнува вриштење. Претходно заспиваше со цицање, сега и цуцла и нишкање ништо не помага.
     
  4. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    552
    Пол:
    Женски
    Мајки мене ми треба совет за самостојно успивање на бебе 3 месеци.На АД млеко од старт.Ноќе го заспивам на раце па го спуштам на креветче во 8 или 8.30.
    И се буди на 4 саата после на 2 саата не мислам дека секое будење е за млеко бидејќи му давам и пие мала количина и немирно спие испушта звуци се врти и кемка а буден е 6.15 некои 9 саата нокен сон мусе собира а тоа е малку.
    Дневни дремки по прозори на будност по 40 мин до еден саат.
     
  5. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Мало е за тренинг, плус до годината многу регресии во спиење и скокови во развој поминуваат. Секако и заби и моторика пуштена на најјако.
    Држи си рутина и пробувај различни начини како би си олеснила за заспивање и презаспивање. Некои периоди ќе спие подобро некои полошо и тоа е нормално. Се ќе помине :)
     
    На Ouranio.toxo, Fenix05, Tea SK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Zdr majki moeto e 8 meseci ubavo si spiese uste od malo sea nesto se poloso i poloso ke go drzam vo raka po pola saat saat ke zapsie i stom go ostavam se budi sto da pravam ne spie preku den ima samo 2 dremki preku den ednata e 2 saata a drugata e 1 saat aj za nekoj sovet
     
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    Еве сум ао малата, до 2 утрово има станато 6 пати. А тек цела ноќ пред нас. Ич не спие не знам што е со бебево. 3 дремки има, да кратам една многу рано ќе треба да легне ноќта така па мислам бетар ќе е ...
    Ќе воведам вечера да видам да не е до тоа.
    Глава ме боли ќе ми прсне од умор..
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Не збори. Одморов хорор, по 12пати во 24 цица, од 7 до сега има станато 9 пати. На 1ч

    Дојдов да прашам дали некоја мајка има купено и е задоволна од тренинзите на др.Гуднајт?


    Очајна сум веќе,колку и да сум против cry it out знам бебево зајдува и може џабе да фрлам пари нешто мора да смениме за доброто на сите...
     
  9. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    @Fenix05 За програмата од други што имам слушнато дека делува додека се придржуваш на дадената рутина. Ако смениш нешто пак е се по старо. Не знам ни дали вреди да се проба, не е ефтина.
    Малку оф топик фениксче,дали почнавте со вечера? Трет оброк. Прашувам оти гледам и вие не спиете па да знам дали ако дадам и вечера ќе има промена.
    Знам дека е индивидѕално ама сепак. Да си прашам.:)
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.652
    Допаѓања:
    6.655
    Пол:
    Женски
    Имам другарка незадоволна од Гуднајт.
    И ги лапна 100 евра малиот пак не спиеше до 2 години.
    Сите можни варијанти ги пробуваше он, доење, адаптирано, прозори на будност, плачење, дремки, ништо не и успеа.

    Ти пишав мислам и претходно доено бебе, ретко кое преспива ноќ без будење.

    @firequeenn ќерката јадеше тањир палента со цело рендано јајце за вечера, па пак ми се будеше на саат, два за цицање. Знам не те тешам :)
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Не сме мила..дома планирам од Понеделник да почнеме и јајце и глутен веќе да почнеме
     
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    https://www.instagram.com/reel/C_6f-4pSyQl/?igsh=MXIxb2M3d3RqdjJxZQ==


    Првите три видеа се за нашиот "проблем"

    Многу ми се допаѓа пристапот на женава, планирам да и пишам деновиве имаше и едно видео каде баш одговара на прашањата и полека да си олеснувам со ваков благ пристап. Од вчера заспива пак до мене со нишкање по газе малце, не го нишам низ соба кичмава ја оставив во Грција,ноќта стана 4 пати ама му дадов легнати да цица да не се расонува, се надевам ќе биде подобро барем да врзува пак по 3ч а не на 1ч30мин да плаче..
    Заморот си го прави своето не размислував трезвено, а знам дека не би го оставала да плаче со саати сам во соба. Така што
    Заследете ја има многу корисни совети за спиење јадење тргнување на работа итн.
     
    На La-loca, Kikikikiri0405 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  13. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.549
    Допаѓања:
    10.732
    Пол:
    Женски
    Пренервозна сум, вријам.

    Дали и вам ви се случува вака:

    Го заспивам обично околу 21 часот до кај 21 и 30 деновиве.
    Денеска дремката му ја прекинав по час и пол скоро два часа спиење, 13 и 40 го разбудив со цел да го легнам до кај 20 часот, бидејќи утре сме на пат, да може да се разбуди порано.

    Заспа во 20 и 10 мин и почнавме со сопругот низ дома да средуваме.
    Кога ете ти го во 22 и 15 мин во дневна стана дојде.
    Се вратив да го легнам,почнав да го тапкам не успеваше. Отиде маж ми да го тапка, не успеваше.
    Помина час и пол два, времето ни помина, ни спремни скроз ништо
    Се пренервиравме. Ем со намера да спие повеќе го легнавме порано ем ништо.
    Нели бебињата така повеќе спиеле божем??
    Дали организмот му го сфати ова како дремка или што?
    Многу сум разочарана со спиењево.
    Каде и одам само тоа ми се врти цело време дали ќе спие, дали ќе се наспиеме
    Многу сум нервозна крајно
    Ем се трудам да има убав сон, и на крај вака ми се враќа.
    Немам веќе доверба во спиењето негово.
    И сега вака ли ќе фати да ми прави, да не може да презаспие и живци да кинам буквално?
    Можда 21 до 21 и 30 е најидеално.
    И после ќе попува доктор гуднајт до 20 да биле легнати децата, жими...
     
    На atz1995 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас денес заспа во 8 и пол и пред 10 стана. И дојде како 4та дремка. Не се нервирај до толку, не се секирај бебиња се неможе по книга секој ден. Кога стана ја ставивме на меше малце за да се умори па на грбче и накај 11 си заспа
     
  15. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Majki kako da go naucam bebe da spie podolgo nasabajle.
    Od kako pocnav na rabota od minatata nedela pocnuva da mi stanuva vo 6.30 ajde de toa i ja stanuvam toa vreme.
    Ama vcera zaspa vo 20.00 i mi stana vo 5ipol sabajle.
    Ziva nenaspana sum nemozam da fukncioniram.
    Strav mi e da ne pocne sekoj den vo 5 da stanuva pa togas e veke problem
    Neznam dali go maci nesto cela nok kenkase
    Ke dremne ke stane ke prokenka pa ke zaspie i mnogu e nervozen.
    Dali da go prepisam ova na zabi dali na promena na okolina sto svekrva mi go cuva dur sum na rab stv neznam ama vaka nemozam da funkcioniram
    Prethodno ubavo si spiese od 21.00 do 07.00 dodeka bev na porodilno
     
  16. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Mislam deka radi promena na okolina, kaj mene od kako pocna vo jasli taka mi pravese eve ja vcera i deeneska e veke tuku reci vratena vo normala ni trebaa nekoi si 3 4 nedeli, kaj nas bese stanuvanje po 17890 pati na nok, na utro spiese plus i zabi i se
     
  17. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Заби, кај нас комбинација со совладување седнување се покажаа пеколно. На 45мин плаче не се смирува без мене цела ноќ, згазена сум за сон очајна ама тоа е што е. Ќе помине фаза е, плус ако е веќе 7 8 месеци сепарациска на најјако се плаши од двоење од тебе (се појавил нов лик во неговиот живот, додека се навикне ќе треба некоја недела да помине)
    Само да издржиме со здрав разум, волку тешко мислам не ми било ниеднаш во овие скоро 9месеци
     
    На Kikikikiri0405 и Emilija28 им се допаѓа ова.