1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    Mene mi zaspivase edno vreme sama vo relaksator ama nesaka poveke nekako i kratko ja drzi toa spienje. Sega ja ostavam na spalna taka sto mozam fa legnam fo nea koga ke se podrazbudi da ja dozaspijam. I jas mislev deka relaxatorot mnogu ke pomogne ama ne veke. Sega go koristime samo za sedenje dodeka e budna. Definitivno najubavo spie nadvor ako e zaspana vo kolicka pa posle prodolzuva i doma. I taka se podrazbuduva ama samo ke i staam cucla malku ke ja povozam i se smiruva. Steta sto veke vremevo ne e za nadvor :(.
     
  2. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Кога се роди син ми никако неќеше да спие во креветчето,дали се чуствуваше несигурно во толку голем простор... Му купивме корпа за спиење со нишање, си спиеше без проблем.Веќе кога не го собираше почнав да го ставам во креветчето,и заспиваше сам без нишање.
    Е накај 5,6 месеци почна да менува,како друго бебе стана. Нишај,пеј,лежи во тивко до него демек да заспие, како не, јас нишај он смеј се.:D
    И сега знае некогаш да прави проблеми за ама не е како што беше.
    Ние имавме повеќе проблем со денеското спиење.Офф кога ќе ми текне.Повеќе од 15 мин никако неќеше да спие, и пошто ненаспан по цел ден беше кенкав.
    Ама и тоа го средивме.Знае да си отспие и по саат ипол-2. Го легнувам на спална,ќе го свртам накај мене, му пуштам приспивни песни на youtube и за нецели 5 мин заспани сме.
    Си го најдов чарето ама до кога ќе видиме :lol:

    А и ќе заборавев, и нашиот ритуал е бањање,после во соба затемнувам,тишина и заспива накај 21ч.
     
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    Da i mene mi e debskoto spienje problem znae i da spie po 2-3 saati ama so obavezno budenje cicanje prezaspivanje. A za navecer go imame istiot red banjanje cicanje spienje nakaj 8. Edno vreme samo sto ke ja ostavev jo krevetce se budese pa posle se prezaspivase so cucla nelogas i po saat vreme. Vo posledmo vreme si prodolzuva odma posle cicanje. Ne se budi mnogu noke 2 do 3 pati max. Vcera rekordni 7 saatu prespa od prvoto zaspivamje :). Samo uste so ova denskovo da fatime red :(
     
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    Pred nekoe vreme se zalev na denskoto spienje so toa sto navecer mi spiese malata super. Uste od prv den si spiese so po 2-3 budenja za cicanje bez nikakvo placenje. Obicno otkako ke zaspiese se budese prv pat za 5-6 saati duri ze slucuvase nekogas da spoi i 7 i posle toa uste ednas do dva pati ke se razbudese na 3 saati. Eve veke 1-2 nedeli mi smeni. Otkako ke zaspie se budi za 3 saati i posle na sekoi2 :(. Isto taka prv pat mi se sluci pred nekoj den ofd4 do 6 sabajle mnogu da place onaka histericno i voznemireno i edvaj se smiruvase ne sakase ni da cica nisto i nemozev da ja spustam od race. Eve i vecerva nesto pak pocnuva mi spie na race nemozam da ja ostavam. A nemozam da ja osstavam da place go budi brat i i toj sirot oko ne sklopi taa nok koga mn placese. Inaku sega ima 4meseci. Nekoj slicno iskustvo??? Neli trebase bebinjava kako rastat poubavo da spijat a kaj mene e obratno :). So golemiot imav maka mnogu so spienjeto ama togas bese samo on i ne budese samo nas a sega mi e zal za nego sto nemoze da se naspie.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Sekoj den ima skoro ist red fateno, zaspiva vo 22-23h i spieme do 7ipol bez niedno stanuvanje nokjeska, mislam bi teral i povekje od 7ipol ama alarmot na tato ne budi :D preku den imame dve prespivanja obicno se od 11h do 13-14h i posle od 17-18 do 19-20 :) i posle ist krug :)
     
    На galapce, irena.1, VladeMila и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Proudmama

    Proudmama Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Уште од 2 месеци си фативме ритам, сега имаме 4 и 1 недела.
    Заспиваме околу 10 се будиме наутро околу 6, цица и подолжуваме до 10-11 кога како.:)
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Навечер најкасно во 19:30 е во кревет, заспана, спие до 7 сабајле.

    Денско прво спиење околу 9 и пол, второ спиење околу 14 и пол.
    Спие во просек саат и пол денски.

    Има 8 месеци.
     
    На Tajnaotrovna, galapce, M&M и 3 други им се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    Isto navecer 7:30 dokaj 8 e zaspana. Se budi 2_3 pati za cicanje. E sega sto imam problem so rasonuvanje okolu 5-6 nekogas uspeva da prezaspie i da se dospie uste 1 saat nekogas ne. Posle denskoto spienje i e 3 pati se zavisi po kolku spie. Gorw dole slicno vreme ama nema bas nekoj zacrtan red. Inaku 5.5 meseci e
     
  9. Manuela.

    Manuela. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    3.384
    Пол:
    Женски
    Станува многу рано,во 7,8 наутро.После тоа заспива во 10,еден час,па кај 15 часот,па кај 19.
    Е сега проблемот ни е навечер,никако не сака да спие и често ја наоѓа полноќ,неретко и 02 сабалје.Сака филмови да си гледаме:rofl:
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Помалиот е научен да заспива во раце. Никако сам да заспие. Преку ден преспива 2-3 саати и толку. Многу тешко се успива.
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    Pak jas so denskovo spienje. Ne mi e jasno kako bene sto samo si se uspivasw dokaj 3m stanuva tolku tesko na zaspivamje na 5-6m. I se potesko stanuva, aj kaj mi se budi brzo pa treba da ja prezaspivam tuku pocna i tesko da se uspiva. Ako ne zaspie na cicanje posle e uzas. Denes ja niskav pola saat za da spie pola saat pa nema smislq . Posebno mi e tesko koga e brat i doma. Duri pocna i nadvor vo kolicka da ne mi zaspiva pa da ja krenam da ja uspujam pa posle u kolicka . So golemiot imav epten problem so denskoto spienje od raganje mislem so vtorovo nema da bide taka zatoa sto bese super na pocetok.ne mi se veruva deka mi se povtoruva istoto . Nekoj so slicno iskustvo??? Help
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Леле не ме плаши и мојата е 4.5 месеци и од раѓање се успива сама, ја ставам во креветче и излегувам од соба да не ме гледа и за неполни минутки си заспива, како преку ден така и преку ноќ. Со брат и од раѓање го успивав нишкајќи, нишкај нишкај раце ми окапнат додека заспие, после едно време во количка го нишкав, важно цело време со нишкање заспиваше и уште е така, еве го 3 год.и 2 месеци е и уште заспива со галкање, морам со него да легнам иначе сам не му текнува да заспие,нема шанси. Со малава немам никаков проблем, сама заспива до ден денес, за натака ќе видиме, дај Боже да не ми се промени оти вака мноогу ми помага да не ја нишам по цел ден, а брат и љубомори и што ја дојам само а камоли па да сум цело време со неа :whew:
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    ☺ ne se site deca isti jas samo da si se pozalam kolku nemam steka so decava posebno so densko spienje ili pak jas nesto gresam . Uste se nadevam deka i e faza, skok vo razvoj ili nesto pa vajda ke smeni. Moram da si se tesam.
    Inaku mene golemiot mi e skoro 6 god i uste spie so mene bema sansi da zaspie ako ne legnam jas ili retko koga tatko mu nema sansi da zaspie. A denje prestana da spie pred 3god da napravi
     
    Последна измена: 12 март 2016
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KikuFFka

    KikuFFka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Mamicki ve molam za pomos...Jas navistina neznam sto treba da napravam za detevo da zaspiva porano noke. Duri ne prekrsi 2h posle polnok nikako ne zaspiva se togas mu se igra sega pocnuva da guga, si kazuva nesto po negovo i samo si se smeska a inaku imame 2 i pol meseci. Dodusa otkako ke zaspie vo 2h se razbuduva duri sabajle kaj 9-10h i pak mi prezaspiva uste 2-3h. A preku den slabo spie veke e naspan 10-15 minutki kolku da mu pomine dremkata. Probuvav da go razbudam nasabajle porano da go izmaltretiram da go odrzam nekoe vreme buden no ne mi uspeva celo vreme mi gi prevrtuva ocinata kako nekoe pijanice hehehe i glavceto mu pagja za spienje. Dajte mi nekoj sovet
     
  15. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Навиките на спиење на моето бебе....никакви.Не се ни трудам да ги раскажам и опишам оти се стандардни, никакви и без ред.
    :devil::@:@
     
    На galapce, papillonP, bella.s и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    A kako ja zaspivas denje. Moevo kako raste takka zeza.preku den. Eden denn spie super eden den.nikako. nekogas lesno se uspiva nekogas e uzas. Ne mi e da.mora tolku da spie ama.mi e zall koga ja edam.umorna I gi trla.ocinjata a ne se dava. I toa samo 7m ima :(
     
  17. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Претежно сам си заспива со шишето освен ако го испие а не заспие е тогаш мора нишње оти после другото млеко ќе го чекаме.Порано не сакаше воопшто заспивање в раце сега некако му се заубави дури и сам почна да бара ама засега не е напорен нон стоп да го нишаш.Денски немаме мака ич кога му се игра му се игра кога му се спие и од стоење заспива или ќе лежии ке си заспие ниту плачи за нешто значи идила еднаш дури в дубак заспа :lol: А навечер како да е друго бебе.Ако заспие кај 23ч таман ќе помислиш изгледа цела вечер ќе спие кај 1-2ч се разбудва ќе помислам дека е гладен или жеден му правам прво млеко не сака потоа и чајче и тоа не сака некогаш си гуга а некогаш плачи од шо му се спие а одбива да спие море в раце море во крлешката никако.И така дошол 4ч некогаш и 5 па заспива и тера до 13ч.Секако имам пробано и со промена на распоредот на јадење темница и посветло и тишина и со тв пуштен и денски да не спие толку и поладно и потопло пак истото.Сега ова недела почна еднаш кај 10ч да се буди аман на вечер пак можи не 4ч ама 3 не наоѓа. Немам повеќе идеи како да го натеерам порано да заспива на вечер:?: кажете вие некоја :)
     
  18. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.423
    Пол:
    Женски
    Uf pa ne ti bilo lesno bogami poloso e navecer da ne ti spie. Ja pa mnogu se nerviram so denskoto spienje sto stajuva se ootesko i potesko. Denes kako da se vorese cel den da ne zasoie a gi otkorna ocinjata od trlanje. Vo sekoj slucaj da ne se zalam bar noke mi e ok ☺
     
    На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Друго е денски единствено што не можиш донашните обврски рает да си ги сработиш ама да те утешам јас и да имам време се случува да немам енергија да потфатам низ дома ама дур се свртиш ќе пораснат а сега се најслатки јас велам да уживаме во слатките маки:D
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Моето од 2 месеци до сега претежно спие по цела ноќ. Само што заспива многу касно кон 11 и пол, 12 на полноќ. Се буди за доење во 7 сабајле и презаспива до 11 некогаш и 12 пред ручек. Денски спие малку ама пак си го знае времето, а и подобро што спие навечер во секој случај. Само читам и слушам искуства дека најчесто се сменуваат навиките, можно е пак да се буди како порано, до 2 месеци ненаспана бев, многу немирно спиеше.
     
    На galapce и Едно Чупе им се допаѓа ова.