1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. SamovilkaH

    SamovilkaH Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    2.037
    Пол:
    Женски
    Бебушот има месец ипол и од првиот ден кога си дојдовме до сега навечер заспива накај 12 и спие до кај 5 сабајле, се буди, цица, па пак продолжува да спие до кај 8 па пак станува цицнува и спие до кај 10 додека не станат батковците, после нив и тој одма е буден.Преку ден заспива накај 3,4 кога заспиваат батковците и сите 3ца спијат околу 2 часа.Ја сум од оние што се одморени мајки и фала богу бебушот ми е мирен (пу пу пу да не го урочам) 8) :D
     
    На Mariangel, ♡BuBaLe♡, slobodka и 4 други им се допаѓа ова.
  2. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Istooooo se izbezumiv veke
     
  3. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Od pred nekoja nedela pocna da zaspiva noke, samo se budi mnogu pati za cicanje denovive. Imase I noki koga spiese poubavo. Pa posle jas ne mozev da spijam me fati nesonica I uste me drzi, spienje po 3 godini hihi. Kako I da e izdrzi uste malku. Kolkavi ste?
     
  4. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    10 dena sme preku den poke spie zatoa sto veke e izmoren od nokta
     
  5. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Ehe ima vreme mn e malo, normalno da nema red

    Majki kako vi spijat vasite bebenca, imaat li red, kolku spijat noke I preku den? Ne znam kako da fatam red so moevo 3 + e, nekogas saka da spie dolgo preku den, nekogas noke zaspiva kasno, pa pocnav da go budam preku den da ne spie poveke od saat ipol za noke da si legne,I sabajle otprilika posle 10-11 saati go budam, ne znam dali pravilno postapuvam?
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
  6. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.234
    Пол:
    Женски
    Ne Ocekuvaj nekoj red ma 3m. Uste mnogu son im treba. Mene na taa vozrast mnogu mi spiese ama nonstop menuvase. Navecer e normalno i do 12 saati da spijat. Eve ja mpjava na skoro 9 pa donekade ima red ama mnogu cesto i menuva se zavisi kolku i kako spiela nokta i po kolku spie denjea veke retko vrzuva poveke od 1.4 saat. Inaku tesko izdrzuva budna poveke od 2.5 saati
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Moevo bebce zaspiva kaj oo_1 se razbuduva vo 6 pija mlekce i pak zaspiva do kaj 12 posle ja zemam vdnevna i nesaka mlekce :( samo vodicka pija i pak si zaspiva na nisalka do kaj 2 pa pak mlekce i pak zaspiva .. golema spanka e .. mama ima mnogu vreme so drugoto da se gnavi :D
     
    На Mariangel, tincemajmunce, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Maloto si spie , jas so golemoto imam maka , eve vekje 03 casot e a toj aber si nema :( ima 2 godini i 2 meseci .. Koga bese malo ubavo si spiese i imase red , otkako pocna da vadi zabi navamu dezuram besplatno :(
     
    На M&M и coconaut им се допаѓа ова.
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Ti prespiva preku den??
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.185
    Пол:
    Женски
    Син ми паκ,ρед за спиење κаκо во војсκа. Уште пρед да наполни годинκа се научи да заспива навечеρ најκасно до 22ч. Еве го уште малκу две години ќе полни и без ρазлиκа κога било пρеспивањето,будењето тој најκасно до 22.30ч е заспан. И на пладне од 13-14ч моρа да биде заспан и спие два и пол до тρи часа. Сега сам си става ρед,и да саκам да го оставам до поκасно,плаче и виκа деκа му се спие.
     
    На tincemajmunce, M&M и zalosna им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Koga stanuvame so tatko mu sabajle , ako slucajno se razbudi i on , okolu ( 06:00 , 06:10 h ) ke prespie , ama pretezno spie do kaj 10:30 i cel den e aktiven , ne zastanuva , za prespivanje nesaka ni da cue . Ovie denovi do 02:30 h zaspiva , ama ako stanal u 10:30 i prespal preku den , e togas sme na neplateno dezurstvo ,edno vreme imase period mu bese , sum sedela duri i do 5 sabajle . A toa kolku nemirno spie , drug muabet . Mi se cini bubrezite i site organi mi gi izmesti :(
     
  12. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Јас сум малку загрижена за моето бебе. Спие цела ноќ, само за јадење станува и тоа не се разбудува туку ќе ја слушнам како ги шмука рачињата. Па кон 6 на утро станува за да кака. Не сака во пелена и морам да ја соблечам за да се искака. Па е будна до кај 7 ипол или 8. Па јаде, па пак спие цел ден со многу мали паузи. Ако не спие сака да јаде или плачи. Многу малку време играме во денот. Ќерка ми има 2 месеци. Не сака непознати лица, а кога е разлутена не сака ни јас ни татко и да ја чепкаме, само да ја нишаме во нишалка. На гости ако спие добро е. Ако не спие веднаш почнува со плачење и ништо не ја смирува освен цицањето. Понекогаш јаде на секој 1 час. Напредува супер, еве сега скоро 6 кг. Ама спие скоро нон стоп. Некој друг ваков пример?
     
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.234
    Пол:
    Женски
    Sto se odnesuva do spienjeto ne bi trebalo da te zagrizuva bidejki e mnogu mala. Mozes i da procitas kolku mnogu son im treba na taa vozrast. I mene malata mnogu mi spiese prgite nekolku meseci dokaj 4 moze so postepeno namaluvanje.
    Mozam da ti kazam deka sin mi bese mnogu slicno bebe. Znaci kaj nikogo ne sakase uste od mnogu mal bese dosta kenkav i nervozen, so toa sto ne soiese tolku mnogu. Na goati isto mi reagirase mnogu ima bebinja na koi im smeta razlicna sredina guzva i sl. Sin mi i pod0cna nekade okolu 1g bese mnogu div nesakase ni so deca mbogu mnogu ne davase nikoj da go zakaca guska osven jas i tatko mu. Mnogu bese selektiven vo odnos na toa kogo prifaka kaj nekoj luge sto gi prifakase se osekade toa od prv moment fala bogu zenata sto go cuvase ja prifati odma. Jas se sekirav deka ne saka da si igra so deca si mislev deka takov ke ostane ama se smeni. Znaci on eve i na 6g e div i sramezliv i e golem namkor ama mnogu saka so deca si ima mnogu drugarcinja i ne saka nikade da.mrdneme ako nema drustvo. Vo odnos na nepoznati uste e ist sto donekade e dobro bat znam deka nema da go zalaze nekoj so muabet. A i so poznati e uste div odnosno se srami.
    Spored ova mislam deka e rano da se grizis ednostavno mozebi e od onie bebinjs na koi im e poubavo vo poznata sredina, veruvam deka ke smeni kako ke raste.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Фала многу на одговорот! Се надевам и јас дека ќе смени. Ако не само дома ќе си седиме :D
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.185
    Пол:
    Женски
    Ρадувај се што е таκа. Тоа и е основна ρабота на толκу мало бебе. Да спие,јаде и полни пелени. Син ми беше таκов до 3 месеци(а и после беше многу миρен). За да си игρате е ρано,имате вρеме,по неκој месец ќе се жалиш κаκо малата баρа ваше внимание :)
    Уживај додеκа е таκа,одмаρај и ти,имаш бебе κаκво што посаκуваат повеќето мајκи.
     
    На NewMommy и M&M им се допаѓа ова.
  16. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Ќерка ми е 6 ипол недели и навечер спие од 10(после бањање) до 4,5 а ако била неубаво спиена преку ден знае и 6 па дури и 7. Цица па продолжува да спие до кај 8. Затоа па помалку ми спиеше преку ден. Еднаш ако се успиеше на 2-3 саати супер инаку знае и цел ден да се буди на 15 мин. Деновиве спие скоро по цели денови. Повеќе ја изнесувам надвор и најверојатно и прија воздухот. Во количка обожава да се вози и да спие.
     
    На NewMommy, M&M и alana им се допаѓа ова.
  17. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Мамички не знам дали има друга тема за ова неможам да најдам, бебчињата како ги ставате да спијат, мојата си зима позиција се на лева страна ја менам ама пак се мести, ја вртам во лреветче наместо главата кај што и е со нозете и овратно, моментално сме кај мајка ми на гости и таа само ме кара и на тил да ја ставам ама јас повеќе на страна бидејки ми поврака ми е страв да не ми се задуши.. Некоја со слично искуство? Ве гушкаме
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Mojata spijat samo na desna vo spienje mu ja vrtam i na drugata strana si ja mestit pak na desna
    Probav i so pelena ja vrtev na leva strana a od desna pelenata stoese za da nemojt da ja vrtit glavata i to bezuspesno
     
    На Dzevelekova му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    мајки совет како да го навик ам синко дека е време за спиење навечер поготово нема крај ова веќе 3м нон стоп ненаспиена ни ред да фати ни ништо.... денски е океј станува кај 10 до 12-1е активен се игра па пак заспива саат ипол највеќе спиење и пото кај5-6некогаш и 7 го фати бара пак спиење а навечее неее никогаш. не заспива пред 1част.
     
  20. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Незнам дали истото важи и за 3 месечно бебе и за новороденче, моето кратко искуство е вакво.
    По инсистирање на околината побрзо да направиме ред, направивме на 6ти ден од раѓање и до денес нема утка. Основно е да разликува ден и ноќ, кај нас ова беше заменето.
    Преку ден отворени ролетни, музика, тв, гласови, тропања, луѓе, раздвижено.
    Два часа пред спиење полека преминување на посмирена и потивка атмосфера по можност без гости дома. Следува бањање, мачкање, масажи, гушкање, гугање, доолго цицање и кревет. Кома од старт до сабајле, со 2 или 3 будења само за цицање. Пелена не менувам навечер, цица, ждрига и одма назад кревет.
    Он наспан, ние наспани а имаме само 40 дена. Бебињата сакаат строга рутина, без отстапувања и менувања на ритамот. Пробај со ваков ред и биди трпелива и упорна ако не успее за брзо
     
    На warrior, LadyC, Saraa и 6 други им се допаѓа ова.