1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам секој си знае што е најдобро за своето дете...
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Дури и ако заспива во 10-12 навечер? Не би рекла дека е тоа најдобро за детето, туку за нас како родители...не треба децата да ги прилагодуваме према нас и нашите потреби, туку ние да се прилагодиме на нивните и да поставиме ред и рутина од самиот почеток. Не е лесно, ама е пожелно. Тоа е она што е најдобро за децата :)
     
    На Abc07, Sexybaby86, kiki_riki и 5 други им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Не е така кога има општо поставени параметри за нешто според веќе изведени истражувања. Исто како што не даваме храна на два месеци пример зашто знаеме дека не е добро за бебето.
    Така се знае и дека бебето, а и подоцна како дете, треба рано да заспива.

    http://javno.mk/zoshto-vasheto-dete-treba-da-zaspiva-rano/
    Растењето е важен дел во животот на детето и хормонот за растење се лачи дури во четвртата фаза од спиењето, околу 12:30 по полноќ. Ако детето останува до доцна навечер и легнува да спие после полноќ, произведувањето на хормонот опаѓа и детето можеби нема да порасне доволно.

    Исто така, истражувањата покажале дека децата кои навреме си легнуваат да спијат, се продуктивни, фокусирани и многу полесно ја сфаќаат и изучуваат програмата што се учи на училиште. Исто така, кај овие деца кога ќе станат возрасни личности, помала е веројатноста да развијат Алцхајмерова болест, бидејќи како што тврдат докторите таа болест може да се спречи со доволно спиење и вежбање.
     
    На KidA, Abc07, Sexybaby86 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека врз тоа колку детето ќе порасне влијае генетиката најмногу. Не сум сретнала ниски родители и високи деца или обратно. Јас и сестра ми како мали рано сме си легнувале па пак сме ниски, јас сум 160см, она за некој сантим повисока. И мама и тато се ниски
     
    На Kitten, Sandrin4 и eli25 им се допаѓа ова.
  5. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    I jas sum za spienje na deteto vo vreme soodvetno za nego.Mene preku glava mi e veke od slusanje komentari kako sum ja uspivala rano,kako ne sum mozela nigde da mrdnam.Deteto mi e na prvo mesto.Kade i da sum koga e vreme za spienje si odime doma.Za nikoj i za nisto ne go maltretiram deteto.Ko komsikata moja so ima 9 mesecno bebe a se vraka doma so nego od setanje vo 1,2 navecer.I mi vika ne spielo.Kako ke spie be zeno koga ne znae toa dete kaj se naoga.Koga treba da spie a koga da seta.E ke mi prostite ama toa e sebicnoct od roditel.Dosta setav,sega imam bebeq pred se mi e toa.Denes duri i bev bezobrazna sprema edna so se osmeli da mi go zbori ova.
    Za mene ne e normalno dete od 1 ipol god da legnuva vi 1 navecer.Istata taa majka na toa dete mi se drzna denes da mi soli pamet.
    Daria mi zaspiva najkasno do 9.Znaci si saka da si zaspie uste od 7ipol.Jas ja drzam so sila da izdrzi poveke.Sabajle se budi 7ipol najkasno 8.Zaspiva so muzika.Si ima nejzin tel.Bez krpceto nema sansi da zaspie.Cela nok go guska.
    Si spie vo krevetce.
    Denski dremki ima dve,prvata okolu saat ipol a vtorata saat najveke saat ipol.
    Mislam deka e Normalno spienje za taa vozrast.Mozebi gresam,ako e taka neka me popravi nekoja majka

    Se izvinuvam malku izlegov od temata ama morav da si olesnam
     
    На Abc07, Sexybaby86, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.047
    Страшно, кај ака со бебе другарка ти? И како убаво си поминува ако бебе и кенка за спиење:( Жално...
     
    На kukla21 и stevemila им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Хормонот за раст не е одговорен само за висината, туку општо, за развој и раст на целокупниот организам, поточно психофизичкиот развој. Висината тука е најмал проблем. Со добар одмор и квалитетен ноќен сон организмот функционира како што треба.

    Тргни од себеси, кога функционираш подобро, кога си наспана или недоволно спиена? Јас гризам кога не сум наспана, еве на пример, сега не спијам, не од што не сакам, комарците не ме оставаат на мира...
     
    На Sexybaby86, Coco31, forumce и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Јас си го капам и заспивам во 22ч. Јас си сметам дека тоа е нормално и така си тераме. Станува за цицање во 5 и си призаспива. На секоја мајка детето и е на прво место, ама дека ќе се затворам дома нема. На пример вечерва бев на свадба кај најдобра другарка и што ради бебево не требаше да одам? Не, напротив го нацицав и го остадов со татко ми. Без проблем го среди и го заспа. Максимално сум му посветена, секогаш си е најадено,преслечено,шетано,идкапено...немам гајле и во креветче да го оставм или во релаксатор..ако се побуни го ставам во марама и си терам работа...машала си напредвит све спрема возраста..се врти ..си игра ..си фака предмети ...ама и јас имам живот и други обврски...BTW и мене ми се десило да заглавам со бебе до покасно во градама мака немам воопшто со неспиење
     
  9. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Niz komsii,kaj majka i,niz grad.Ne go pominala setanjeto ocigledno,ima 19god mada ne e opravduvanje ni toa.

    @Sandrin4 nikoj ne kaza za tebe,a ako ti si go zemas toa na sebe ok.
    Patem ako smetas ti deka e normalno togas teraj.Pa duri i u 2 go zaspivaj ako sakas.
    Tvoe dete tvoi pravila.Ama nemoj da pisuvas deka nema da se zatvoris doma,toa ne mi se dopaga voopsto.
    Jas ke se zatvoram ako e potrebno,i se sto treba za moeto bebe ke napravam.Moeto bebe placese 24/7.Mislam se mrdnav.Nemase red ni na spienje ni na nisto.Preku nok deteto si smeni.Si fati red,banjanje,vecera i spienje.Zasto jas radi moeto setanje bi mu go upropastila toa,koga majki se borat so stavanje na red na decata?!Ako sakam da setam imame babi.Tie ja cuvaat jas izleguvam.Ili mm ja cuva jas teram ako imam obvrski.I si znae,stom e vreme za spienje doma si e vo spalna.Si saka temno,muzikata nejzina pustena,krpceto vo race i bez problem se uspiva.Koga sme negde nadvor dete place,se kine.Nervozno e.
    Malku izleguvas od kontekst.Si bila na svadba da,ama ne si mknela bebe so tebe da maltreriras,tuku si spielo doma ko so kaza.
    I jas ko tebe imam zivot,ama po cena da tormozam bebe ne bi za nisto na svet.Teraj si kako sakas,pogore mojot pisan post ne bese za tebe tuku zborev opsto zasto bev izrevoltirana deneska na taa tema
     
    Последна измена: 2 септември 2018
    На Sexybaby86, Coco31, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Ние се бањаме накај 7,преку сила до 8, ама нема шанси да заспие до 9. Колку и да се трудам тој ред да го воведам. Ваљда е рано, ќе продолжам јас.
     
    На Annath и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  11. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ve citam a bebo spie veke mozda i polaa saat. Kako pomalo imalo mozda se na se edna nedela kako mi se uspival dur vo deset. Ama sega nema teoretska sansa nablizuva osum on e uspan pie mleko i pagaat ocinjata :)
     
    На Majjja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sanji4444

    sanji4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Ние ја бањаме во 20 или 20:30 часот, до 21 е избањата и надоена и спремна за спиење некогаш заспива одма, некогаш сака да си гуга 10мин па заспива. Бев и на свадба со неа и немав проблем. Ја спремив, надоив стигнавме во ресторанот се сликавме со невестата, ја ставив во колкичка и си заспа, во ушињата и ставив гумички да не и биде бучно и си спиеше цела свадба.
     
    На Majjja, mal.ecka и Sandrin4 им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ти терај си го редот. Ќе си створи рутина. Јас од прв ден иста рутина терам. Точно знае кога треба да спие. Некогаш се опира, ама знае дека чукнал часот за спиење (waiting)
     
    На stevemila, duffi, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Бебе обично до 20:30 е заспан, летово и до 21 знаеше да затера амa си викам касно се стемнува и таман сега во мк ке почне порано. Он овие два дена скрос се смени. На сила го заспивам и дење и ноќе. Таман го земам да го успивам си ја знае положбата и вришти, само со лажги кога е преморен заспива. Дали промената му влијае или некој скок е поима немам ама преморена сум.
     
    На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе пукнав :@ еве трета вечер се будиме на секој саат со плачки. Ме спобудале. Претходдно три вечери со тт. Цела недела не сме спиени.
    Не сака да цица. Вришти како да ја боли нешто. Вака не и е ништо. Кога ја пипкам меше да не ја боли, не реагира. Дали се заби незнам. Вака не се гледаат нешто дека ќе има нови, ни набабрени, ниту побели. Мундисал кога ќе намачкам по 2-3 часа не се буди, па автоматаки се препишувам на заби.
    Додуша деновиве не се трпи бебе. Вришти, пишти, се не и е погодено, дали завлезе убаво во скокот :sweat: а според вондер викс, тоа е. Вака ли беа вашите?
    Понекогаш си помислувам на лекар да ја носам да не ја боли нешто, ама па си викам сите плачат, срам ме фаќа и не одам. (facepalm)
     
    На Sexybaby86, duffi и snegulkata им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.047
    Кај мене кога плачеше така менував положби. Сега заспива пример исправен сам ќе легне кај мене на гради малку ќе го понишкам и затвора очиња. Еден период свртен со грбчето кон мене го успивав. Пробај повеќе положби може и тоа ќе е
     
    На Majjja и Chantal им се допаѓа ова.
  17. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Исти сме и ние... од бебе што сака да спие се претвори во бебе што се буди на секој саат време, некогаш на 2 часа (тогаш сум најсреќна) , некогаш на пола час |(. И трае подолго.
    Препишувам на причина заби, страшно е потрчена во уста, дури веќе се гледат белите забки ама уште не пукнале сите. Едната двојка проби, другите нетрпеливо ги чекаме со надеж дека ќе се смири дете.
    Се што и е на дофат користи како глодалка. Дури и во сон ќебенцето го гризе. :( Ја жалам и малата Софи, душата и ја извади со гризење. (facepalm)
    Ќе помине белким побрзо, да се наспиеме и ние и бебките!
     
    На Leo_29 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Ист е и мојот периодов. Една вечер арен, три со плачки.
    Ете на одмор сме и тука исто. Или заби или скокот. Не знам навистина. Плаче во сон 5-10мин и заспува како ништо да не е . Преку ден супер е . Весел, јаде , игра.
    Период е и тоа ќе помине. Како ќе ни се челичат живците. :)
     
    На Leo_29, Ano, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Сигурно промената влијае.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ја однесов на лекар, (поради осип од тт). Прашав за спиењево. Вика педијатарот дека не може толку многу да плаче од заби. Жешко да не и било?! :headbang: и на жешко и на ладно е иста песна. Врти ко хеликоптер на спална, плаче 100 пати ноќеска, покриена со тетра, па и таа под неа. Ние со фротирки покриени, и тоа онака се туткаме од што ни е ладно. Мм па ја покрива со неговата фротирка, жал му е да не смрзне. :nod:
    Нејсе, од 5 до 8 преспавме (со паузи, ама од по неколку секунди). Јас бев креветче. :smirk: јас сум искичмена, ама бар бебе спиеше.
     
    На mal.ecka, snegulkata, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.