1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиењето на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 2 октомври 2013.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Мојот фен дува на ладно имам опција за ладно. Ова ми беше мака со првото дете сега со второт немам гајле
     
    На mal.ecka, Lina92 и maja8 им се допаѓа ова.
  2. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Сама се успива си пее и заспива :lol: како бабите е дремни стани :D а многу често на цице ми заспива пушти ја се буди :D
     
    На Makedonka007, Lina92 и Happyinlove им се допаѓа ова.
  3. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    И ние со нишкање и пеење.
     
    На Lina92 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Мајки на 10+ месечни бебчиња,колку пати дневно спијат вашите и по колку часа врзуваат сон денски?
    Порано денски ја успивав по два пати,еднаш околу 12 до 13:30-14 часот и вториот пат околу 17 до 18,18:30.
    Но веќе неколку дена не заспива воопшто денски,вчера едвај еден час имаше спиено од 17 до 18 ч.
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Ние од негде 9+ и еве скоро година уште тераме 2 дремки.
    Станува во 7 и пол (ако не стане, ја будиме зошто ја носиме кај баба и)
    Прва дремка околу 11 до 13.
    Втора дремка од 16 до 18.
    И како труп заспива во 21, 21: 30.

    Така сме ние.
    Не е секое бебе исто, како што и секој човек не спие исто.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Може треба да му намалиш на една дремка дневно. Нас ни правеше таков проблем кога намали на една дремка на 9м. Биди поупорна еднаш обавезно да го заспиваш, најди некој начин додека се навикне, мало е да не спие воопшто.
     
  7. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.107
    Скоро 1 годинка е, веќе 3 месеци има две дремки. Една сабајле по доручек (накај 10-11 до 12) и една по ручек околу 15ч до 17ч. Заспива во 22 најдоцна, но кога има мака со заби, не' држи и до полноќ. Без исклучок се буди во 7ипол секој ден.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.178
    Допаѓања:
    10.785
    Пол:
    Женски
    Ова моево изглеа нема време за спиење дење. 6 месеци има, веќе скоро две недели е на две дремки, обично двете по помалку од саат. Спие ноќе, така да не се бунам, ама ми е чудно колку брзо го откажа третово спиење..
     
    На Makedonka007, FreeMind, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Спиење на 2 месечни бебиња ме интересира. Како е кај вас? Денски и навечер?
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Навечер заспива кај 22-23, сабајле станува кога-како. Некогаш во 8, некогаш порано/покасно. Во текот на ноќта се буди неколку пати за цицање, воглавно на два саати.

    Денски некогаш само дремнува кратко по неколку пати, некогаш заспива кај 13-14 па спие докај 16-17. Некогаш цел ден го преспива.
     
    На Makedonka007, Adeline и Happyinlove им се допаѓа ова.
  11. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Денски дремки имаме многу по 15 мин,половина час после цицање до 15 часот после од 15 до 18 така плачи,вришти непогоден. А навечер од 21 :30 стснува во 1:30 цица па во 4:30 цица и 6 стануваме. Рееед никаков:)(facepalm)
     
    На Makedonka007 и Adeline им се допаѓа ова.
  12. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Значи слични сме некако. Така сме и ние, по 2 пати, 3,навечер за млеко, со неколку кемкања ама воглавно спие. Денски како што спомнавте, без ред некако, по неколку дремки на ден по пола саат или саат. Среќа грчевите се смирија мноогу.
     
    На Makedonka007, maja8 и Happyinlove им се допаѓа ова.
  13. katerina.femina

    katerina.femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Бебе има 2 месеци. Веќе половина месец мака мачиме со дневното спиење. Навечер спие мирно во креветче и се буди само за цицање. Тоа трае од 22h до 10h сабајле. Тоа е супер спиење,ние сме наспани. Но,преку ден мака мачиме за заспивање. Разбирам дека можеби си е наспиена ама мислам дека е премногу мала за да не спие цел ден. Многу тешко заспива,со нишкање во раце кое трае половина час,а кога ќе ја легнеме,се буди за 5-10 минути. Не ја форсирам да спие,туку пробувам да ја успијам само ако плаче за спиење(очињата и се црвени и постојано зева). Ама не успевам. На крајот од денот во 20 30 се бањаме и почнува церемонија за заспивање која трае некогаш и до 23 h. Знае многу да се уплаче и да се вцрви а никогаш не ја оставаме да плаче. Несака цуце и нема шанси да заспие сама...очајна сум.
     
  14. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466

    Ако ти е некоја утеха и мојата беше така. Преку ден едвај спиење. Повеќе од 15 мин преспиваше само ако ја држам во раце, и ја држев, ми беше жал.
    Сега е 6+, спие 3-4 пати преку ден. Еднаш обавезно 2 саати а другите дремки по саат. Така да трпение, се поминува, ќе си направи ред.

    П.С. Ми се качија на глава со тоа не ја држи ќе се научи така нема да сака да спие поинаку. И не, не са научи. Заспива на спална, сама, само сака да сум до неа дур заспие.
     
    На mal.ecka, katerina.femina и Someday им се допаѓа ова.
  15. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Жени кажете лек, малава на 11 месеци почна да спие со нас.
    Никогаш немав мака со нејзе, вака почна да право откако се разболи. Навистина како да се разгали детево. Ако ја ставам во креветче одма се исправа и ме бара мене, ја легнувам до мене спие цела вечер без да се буди.
    Како зависна стана од мене, не можам до вц од нејзе да појдам морам да лежам со нејзе. Не ми е проблем сето ова, ама баш сега на 11 месеци?
     
  16. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Биди упорна и кога ќе заспие враќај ја во креветче, неколку пати и ќе се научи. И не се откажувај
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  17. katerina.femina

    katerina.femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Истото го правам. Многу често ја држам во раце за да поспие од што ми е жал. Исто и мене ми викаат за држењето во раце ама не гледам друго решение. Фала на утеха. Се надевам ќе смени.
     
    На SaNJaAaaAaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Син ми многу малку спиеше преку ден а навечер си заспиваше и спиеше цела ноќ само се буди за цицање. Имаше денови кога и јас како тебе го успивав по 2-3 часа па плаче па носи, нишај. Сега ќе прави 8 месеци па исто некогаш преку ден спие 1 некогаш и 3 пати. Ама сега е полесно кога не сака да спие се игра, седи во дубак, гледа цртани итн. Сакам да кажам полесно е бидејќи нема да се нервираш кога нема да спие ќе ја занимаваш со нешто ќе поминува време и кога ќе и се спие полесно и побрзо ќе заспива. Не се нервирај ќе помине и ние бевме исти. :)
     
    На katerina.femina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. katerina.femina

    katerina.femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Ми олесна.
     
  20. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Мајки ве молам за совет! Како да ја одучам малата од заспивање на града? За една недела прави 6 месеци и ако не е на града друг тешко ќе ја заспие. Ве молам за совети, искуства.