Спиење во брачниот кревет

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 5 ноември 2012.

 1. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.357
  Допаѓања:
  24.200
  Не сакам да бидам груба, а најмалку да судам, ама зошто вие сами си ги комплицирате толку животите, а со тоа и на децата? Јас отпосле прочитав дека новата била бремена.

  Колку време и да поминало од разводот, а не верувам дека е повеќе од 3 години, според мене е рано за сите овие перипетии. Ама сега бидејќи нема назад, можам само на Оставениот да му посакам челични нерви и еден куп трпение.
   
  На NarCis@, Kitten, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.897
  Пол:
  Машки
  Сега кога читам што сум пишувал сваќам некој работи. Тоа беше тежок период и за мене, се ми беше измешано во глава, како да заборавив дека тоа е само мало дете и му треба време и внимание.
  Се навикнавме веќе, се здружи многу со маќеата, и мама ја вика, и се е супер. Навечер легнуваме двајцата кај неа, и читаме приказна, потоа останува со тато на само, гушкање дур не заспие. Станувам и се префрлам во спална после, ја усовршува техниката на станување без да се разбуди:D
  Навечер знае да се разбуди и да дојде кај нас во спална да се гушка. Се на се подобро е:)
   
  На Sandybeach, Cka, marchi-cool и 5 други им се допаѓа ова.
 3. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.973
  Допаѓања:
  77.358
  Ретко спие со нас. Кога е болен, ако сонува лошо... од прв ден,значи од бебе , денот кога го донесовме дома си спие сам. Сметавме од старт дека така треба да биде а и кога спиел меѓу нас секогаш сум се будела ненаспана од страв да не го натиснам и слично
  Креветчето му е залепено до спална , кога се буди скока да го земеме за гушкање :inlove:
   
  На Belabelinakinder, elcezelce, Ingvild и 3 други им се допаѓа ова.
 4. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.405
  Допаѓања:
  47.341
  Пол:
  Женски
  Ние скоро 10 - 11 месеци од животот на детево немавме брачен кревет, па затоа и не спиела.
  Спиеше на мојот единечен детски кревет, со ставена ограда. Некогаш лежев до нејзе, некогаш не.

  Сега спие сама во соба, во свое креветче.
  Најчесто не се буди до сабајле, а ако се разбуди е обично веќе подразденето, па си ја зимам меѓу нас, одма си презаспива.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.464
  Допаѓања:
  26.672
  Пол:
  Женски
  Син ми од кога се роди па до 6 месеци спиеше во креветче. На 6 месеци бевме на одмор и бидејќи таму за таа недела се навикна да спие со нас на спална кога се вративме не сакаше ни 5 минути да поспие во креветче.
  Од тогаш навака спиеме сите заедно на спална, бебето не се ни потрудив да го учам во креветче, од прв ден е со нас на спална, не се буди толку често ноќе, се доиме лежејќи, а јас сум наспана и одморена.
  Да наполни синко 3 па ќе го учам полека да спие сам, сега имаме нов член па не би сакала да се почувствува отфрлено, за кратко пак ќе тргне во градинка и многу новини ќе му се натрупаат.
   
  На Love 83, cresa-jagoda, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  69.587
  Пол:
  Женски
  Уште откако си дојдовме од болница спие во свое креветче, залепено до нашиот кревет. Со нас само кога е болна или не и’ е добро, што на прсти се брои колку пати било досега. На одмор носиме монтажно креветче и си спие во него, до нас. Навикната си е, си се шири и она и ние :D Кога ќе се разбуди сабајле, одма вика опа и ја земаме во кревет да се погушкаме :inlove:
   
  На Love 83, cresa-jagoda, Spidy и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  1.312
  Пол:
  Женски
  Do sega samo koga bil bolen ili posle vakcina inaku ako se razmrda mu podavam raka vo krevetce i prodolzuva da spie.
   
  На Sexybaby86 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 8. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Јас пред да се породам си реков дека ќе го научам само во креветче ама се будеше толку често за цицање и неможев да станувам секој 10 мин и така ми беше полесно да спие до мене и да цица и така спиев и јас...не сум пробала до сега да го префрлам во креветче само преку ден спиеше во креветче..инаку уште спие со нас во спална..има 2 ипол год сакам да почнам да го учам во креветчето да си спие ама незнам како...креветчето ние со мрежа..па некако незнам како би направила да го заспијам..да заспие со нас па да го префрлам...преку ден си игра во креветчето се качува се симнува..некако за играње муе..совет мамички..:wasntme: инаку се буди еднаш во ноќта за вода и за мочкање..
   
  На Love 83 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 9. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  8.814
  Пол:
  Женски
  Со нас во кревет спие само ако јас заспијам, значи на несакајќи. На почетокот се случуваше, кога бев ненаспана, и му имав кажано на маж ми ако не начека така, да ја премести, и он ја ставаше во креветче ако јас спиев. И сега на одмор додека бевме спиеше со мене зошто немаше каде, инаку дома нема шанси. Знае да се разбуди кога ќе ја спуштам во креветче, некогаш и по 3 пати ја презаспивам, ама не ја оставам на спална да спие. Да имавме и детска соба на располагање, ќе ја ставев и таму.
   
  На Sexybaby86 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 10. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  5.715
  Пол:
  Женски
  Малиов од болница спиеше сам во креветче во детска. Последниве 3 недели се повампири, се буди навечер и не сака да се врати во креветче ѕверчо, вриска и кења ако го вратиш во креветче, или во раце сака или на спална меѓу нас да се гушка, не знам што му бидна?!
   
  На Ostaveniot му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.040
  Допаѓања:
  23.156
  Пол:
  Женски
  Додека моево беше бебе само првата ноќ кога се вративме од болница спиеше во креветчето и толку беше .Од наредната ноќ многу плачеше и ептен често се будеше за цицање и нормално јас жива ненаспана да си олеснам го ставав да спие со нас .Грешка голема ,знам сега од денешна гледна точка ,друго би постапила дефинитивно .
  Одвикнувањето од спиење со нас и многу често само со мене беше тешко и долготрајно ,можам да кажам 4 направи кога почна сам да спие .
   
  На Sexybaby86 и Ostaveniot им се допаѓа ова.
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.464
  Допаѓања:
  26.672
  Пол:
  Женски
  Ама не може сега допрва да го учиш да спие во монтажно креветче за бебиња. Тој не е бебе, дете е. Нему му треба поголем простор на таа возраст, треба да прејде на деспина со поголем душек.
   
  На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  24.539
  Пол:
  Женски
  Со нас спие од 2 месеца кога имаше.
  Речиси цела година.
  Не успеав или не бев доволно решена за да ја научам да спие сама во креветче.
  Се случува и сега, иако ретко, да спие во креветче ама до кај 2-3 часот навечер и се буди.
  Нишкање не поминува, само лежење до мама и држење на цицето во уста :emo:
  Сака на широко, цела спална е нејзина, јас и мм уште да паднеме.
  Во креветче не може да се врти, пробува и ќе се чукне во страницата, одма почнува да плаче.
  Баба и ја остава во креветче и си спие денски, ама мене ме зафркава:D
  Немаме детска соба, да имаше мислам оддамна ќе ја учев сама..
  Можеби догодина, таман на поголем кревет.
   
  На Ostaveniot и Love 83 им се допаѓа ова.
 14. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  1.312
  Пол:
  Женски
  Probaj da ja legnes vo krevetce i doblizi go do vasiot krevet da oseti deka ne e sama. Gali ja dodeka da zaspie. Mozebi ke uspete da ja ubedite da nana vo krevetce. A za detskata soba mislam deka nema golemo znacenje na mali samo igrackite mu stojat tamu za spienje u spalna krevetce zalepeno do nasiot i taka. Mislam deka uste mu treba da oseti nekoja sigurnost pa se uspiva drzejki me za raka.
   
 15. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  24.539
  Пол:
  Женски
  Така спиеше до пред три месеца.
  Ја тргнав едната страница од креветчето и го доближив скроз до спална.
  Почна да се врти и да пропаѓа измеѓу :D
  Не помага галење,држење... само цица и цица, ко новороденче.
   
  На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Marmarin

  Marmarin Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  508
  Допаѓања:
  6.657
  Пол:
  Женски
  Од прв ден спие сам во креветче залепено до спална. Како помал се будеше 2-3 пати за млеко, после почна да ја преспива цела ноќ. Поудобно му е сам, се врти колку сака се шири, а и ние наспани.
  3 месеци спиеше со нас на ист кревет, ние ем ненаспани, ем истепани. :rofl: Обавезно или со нога или со глава ќе се чукнеше во нас и едвај чекав да си дојдиме дома. Мислев дека нема да го сака веќе креветчето ама пак си го бараше и си продолжи да спие така. Сабајле станува и одма вика сакам големиот кревет нанам па го земаме да се погушкаме. :D
   
  На RedRevolution, eli25, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
 17. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.844
  Допаѓања:
  59.317
  Пол:
  Женски
  Ма какво креветче, што бирање му удрив, па те ваква, онаква постелнина, оградица, абе не преспа ни една ноќ у него, рекорд беше 2ч :doh:

  Пред да се породам ќе направев некоја мајка луда што спие со бебето, а сега викам што да не, има ли нешто поубаво :tmi: :inlove:
  Не спие во брачен кревет, спие во креветот на татко му како беќар што го имал, само со мама и во детска :l:
  Тато се шири сам на спална 8)

  Иначе креветчето го тргнав од детска кога имаше 6-7м, а му го продадов кога беше 1.5г а парите му ги ставив на книшка :angel:
   
  На zuto, Belabelinakinder, RedRevolution и 10 други им се допаѓа ова.
 18. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.490
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Синко од прв ден си спие во креветче лепенка до спалната ,дури цицаше беше напорно многу со извади,врати го во креветче бидејки се будеше многу често ,а сега си спие без проблем ама секој ден кај 5 редовно се буди и се префрла на спална и продолжува до 7 да си спие со нас:)
   
  На RedRevolution, Belabelinakinder, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  Мајки Керка ми изрази желба за детска соба, не верував дека ке спие сама кога таа вечерва ми побара да и пуштам во дневна троседот тааа сакала таму да спие
  И го пуштив и уште не верував дека ке спие кога таа си заспа
  И малиот сакаше да спие со неа ама ми е страв да не се удрат тој премногу лошо спие
  Инаку Керка ми одпочеток спиеше во креветче а кога се роди малиот одма до нас на спална бидејки немавме простор за друго креветче
  Ама сега ми е некако многу чудно без неа и неможам да заспијам, таа преку ноќ некогаш знае и да стане да мочка
  Пред да легне побара да и донесам нокширчето и рече дека ке мочкала и пак ке си легнала
  Како го поминавте тој период кога почнаа сами да спијат
  Керка ми има 4ипол год а малиот 3
   
  На Ostaveniot, RedRevolution и Coco31 им се допаѓа ова.
 20. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.180
  Допаѓања:
  6.668
  Пол:
  Женски
  Од 3 години спие сама во соба. Станува да мочка без да ме буди. Забораваше светло во тоалет така и приметивме дека станува:)
  На почеток се будев често да видам дали е покриена но спиеше убаво па се опуштив и јас. Но и за тоа има решение, вреќа за спиење (fingers) Не се секирај, напротив треба да се радуваш што сама пројавува интерес да спие сама:)

  Едит: сега видов дека и малиот имал 3 години. Јас двајцата би ги оделила во друга соба штом и он сака :)
   
  На cresa-jagoda, Ostaveniot, blessed.an и 2 други им се допаѓа ова.