1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиење во студена или затоплена просторија?

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 11 октомври 2011.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Дефинитивно се согласувам дека бебето треба да спие во поладна просторија (до 20-21 степен максимум). Имаме термометар во собата и секогаш гледам да ја одржувам таа температура, пошто гледам дека најмногу и` одговара на ќерка ми :)
    Мислам дека делумно и ние ги правиме навиките на децата, ама во најголем случај, ако го следиме бебето, ќе видиме дека УШТЕ ОД РАЃАЊЕ си има афинитети кои мораме да ги почитуваме. На пример, ќерка ми никогаш не прифати да носи капче после бањање дома, иако е родена на сред зима. Кога и да и` го ставев, имаше пиштење дури не го извадев и тоа е тоа - нема играње :D Иако бабите ме правеа будала и се вадеа на тоа „добро, се` уште си неискусна, ќе видиш понатаму кога ќе има проблеми со ушите/грлото/главата СКРАЈА ДА Е, до сега ништо не сме имале (пу пу!) и ден денес спие боса во вреќа :) До детето е, с`клеџија си е, и не мислам да ја претоплувам само затоа што татко и` и на сред лето спие со чорапи оти мајка му имала филозофија „Сите болести доаѓаат од нозете“ :|
     
    На m.i.g и captivating им се допаѓа ова.
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Дали некој користи овлажнувач на воздух зимно време. Претходно ставав метален сад на радијаторот, ама сега сакам да купам некој уред, гледав на Горење има, ако знаете некој друг пишете.
     
  3. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Навикната сум одсекогаш да спијам во затоплена просторија,а ако не е се покривам со неколку ќебиња до врат и се стуткувам. :lol:
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    20 степени одржуваме во собата, ... само кога се бањкаме малку повеќе затоплуваме.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Ние спиеме во топла просторија
     
  6. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Внимавам температурата да е 21-22степени за спиење освен за бањање кога затплуваме степен два повеќе.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    21 степен стандард алал да му е на оној кој ја измислис печката на пелети :)
     
  8. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Преку ден спија во дневнаа на 21-22 степени а навечер ја преместувам во спална на 19-20 .. :)
     
  9. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Ние спиеме на 24 пошо станот ни е на север и постојано е ладно и влажно па мора на повисока температура иначе на 21-22 и мене ми е ладно не па на бебето.
     
  10. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    иста е ситуацијата и кај нас со дневната температура.. 24 а навечер како што кажав погоре..
     
  11. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Па секогаш гледам температурата да е умерена ни премногу топло ни ладно.
     
  12. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Kaj nas e 22 stepeni denski a navecer namaluvam na 20.
     
  13. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    За спиење 20 и да е препорачливо поладно не можиме се случува и кај 3-4 да менуваме пелена :rofl:
     
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Додека се греевме на дрва навечер спиевме во ладна просторија. И воопшто не беше добро. Дете прета се отскрива често беше здрвено ладно смрзнато.... Покриени со ќебе плус јорган... Никако не идеше. Сега со клима која нонстоп грее е многу подобро. Тт секако некој степен понамалена од онаа која е преку ден и лабаво облечени и покриени. И да се отскрие нема да се смрзне.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Децата спијат во студена просторија. Не екстремно студена. Со татко им во иста соба. Имам слушнато дека не е баш здраво да се спие во топла просторија.
     
  16. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Моиве спијат во топла соба, радијатор работи цела ноќ на умерена температура. Подобро така отколку во ладна соба бидејќи цело време се откриваат, а јас не можам цела ноќ да им седам до кревет и да ги покривам. Кога ќе станам ги проверувам и скоро секогаш се откриени. Но и во затоплена соба ако се откриени ќе им биде ладно. Татко им исто сака да спие во топла соба па бидејќи уште спиеме во иста соба јас си имам проблеми. Тој ја затвора вратата и се покрива од глава до пети а јас некогаш осеќам дека не можам да дишам па отворам врата да влезе воздух. Се потам во топла соба, дури знам на сред спиење да се префрлам во незатоплена соба. Особено сега во бременоста па ич не трпам премногу топло. До сега немале сериозна настинка, грип и сл и се надевам дека Господ ќе ги чува и понатаму како што ги чуваме и ние, може претеруваме со облекување, но подобро да му биде топло отколку да се смрзне. Мислев да им купам вреќи за спиење ама се предомислив, нема шанси во тоа да спијат. Имаат вечерна гимнастика, додека не превртат чаршафи и кебиња не заспиваат, особено синко, па после не можам да го сместам, само го покривам со уште едно ќебе бидејќи се е под него.
    Јатрва ми ги оставаше да спијат во ладна соба и искрено ми беше жал, бебенце на ладно :(
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно подобро ми спијат во ладно. Порано ги греевме собите за спиење, сега не, радијаторите во тие соби ми се исклучени. Порано се откриваа, сега не, поубаво и помирно спијат, насабајле не ми се жалат на суво грло, а претходно постојано кашлаа наутро. Секогаш сум за спиење во ладно.
     
    На SkarletOHara и crazylady им се допаѓа ова.
  18. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ја спијам во ладно, па така и бебе.
    Поубаво спие и она.
    Радијаторите во спалните ни се изгасени. Кога е убаво надвор, дури и ветреам пред спиење за да се подолади зошто многу ни е топол станот.
    Се открива. Ама кога и да ја пипнам, топли и се нозете иако и се голи.
     
  19. Kakao2

    Kakao2 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Мајки како го облекувате бебето на 23 24 степени затоплена просторија за спиење, и колку го покривате, моево носи памучно боди ссо долги ракави, плишани дебели шпихозни танки чорапчиња, а за покривање јорганче не многу дебело да не го прегревам? Некогаш има црвени обравчиња кога се буди и како запотенко да е, топло е на допир кога му мерам температура има 37.2 така нешто. Ама нормално е бебе да е потопло од возрасен.
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ауууу,многу е облечено. Боди на кратки и памучни шпилхозни и ќебенце пажучно е таман.

    Јас на 23 на кратки ја шетам.
     
    На Mila_Skopje и dunika им се допаѓа ова.