Спиење во студена или затоплена просторија?

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 11 октомври 2011.

 1. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.620
  Дефинитивно се согласувам дека бебето треба да спие во поладна просторија (до 20-21 степен максимум). Имаме термометар во собата и секогаш гледам да ја одржувам таа температура, пошто гледам дека најмногу и` одговара на ќерка ми :)
  Мислам дека делумно и ние ги правиме навиките на децата, ама во најголем случај, ако го следиме бебето, ќе видиме дека УШТЕ ОД РАЃАЊЕ си има афинитети кои мораме да ги почитуваме. На пример, ќерка ми никогаш не прифати да носи капче после бањање дома, иако е родена на сред зима. Кога и да и` го ставев, имаше пиштење дури не го извадев и тоа е тоа - нема играње :D Иако бабите ме правеа будала и се вадеа на тоа „добро, се` уште си неискусна, ќе видиш понатаму кога ќе има проблеми со ушите/грлото/главата СКРАЈА ДА Е, до сега ништо не сме имале (пу пу!) и ден денес спие боса во вреќа :) До детето е, с`клеџија си е, и не мислам да ја претоплувам само затоа што татко и` и на сред лето спие со чорапи оти мајка му имала филозофија „Сите болести доаѓаат од нозете“ :|
   
  На m.i.g и captivating им се допаѓа ова.
 2. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  26.407
  Пол:
  Женски
  Дали некој користи овлажнувач на воздух зимно време. Претходно ставав метален сад на радијаторот, ама сега сакам да купам некој уред, гледав на Горење има, ако знаете некој друг пишете.
   
 3. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Навикната сум одсекогаш да спијам во затоплена просторија,а ако не е се покривам со неколку ќебиња до врат и се стуткувам. :lol:
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.955
  Пол:
  Женски
  20 степени одржуваме во собата, ... само кога се бањкаме малку повеќе затоплуваме.
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  Ние спиеме во топла просторија
   
 6. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  838
  Внимавам температурата да е 21-22степени за спиење освен за бањање кога затплуваме степен два повеќе.
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 7. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  17
  21 степен стандард алал да му е на оној кој ја измислис печката на пелети :)
   
 8. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  Преку ден спија во дневнаа на 21-22 степени а навечер ја преместувам во спална на 19-20 .. :)
   
 9. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  330
  Ние спиеме на 24 пошо станот ни е на север и постојано е ладно и влажно па мора на повисока температура иначе на 21-22 и мене ми е ладно не па на бебето.
   
 10. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  17
  иста е ситуацијата и кај нас со дневната температура.. 24 а навечер како што кажав погоре..
   
 11. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.411
  Допаѓања:
  29.988
  Пол:
  Женски
  Па секогаш гледам температурата да е умерена ни премногу топло ни ладно.
   
 12. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.116
  Пол:
  Женски
  Kaj nas e 22 stepeni denski a navecer namaluvam na 20.
   
 13. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  За спиење 20 и да е препорачливо поладно не можиме се случува и кај 3-4 да менуваме пелена :rofl:
   
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.587
  Допаѓања:
  11.462
  Пол:
  Женски
  Додека се греевме на дрва навечер спиевме во ладна просторија. И воопшто не беше добро. Дете прета се отскрива често беше здрвено ладно смрзнато.... Покриени со ќебе плус јорган... Никако не идеше. Сега со клима која нонстоп грее е многу подобро. Тт секако некој степен понамалена од онаа која е преку ден и лабаво облечени и покриени. И да се отскрие нема да се смрзне.
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Децата спијат во студена просторија. Не екстремно студена. Со татко им во иста соба. Имам слушнато дека не е баш здраво да се спие во топла просторија.
   
 16. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.779
  Пол:
  Женски
  Моиве спијат во топла соба, радијатор работи цела ноќ на умерена температура. Подобро така отколку во ладна соба бидејќи цело време се откриваат, а јас не можам цела ноќ да им седам до кревет и да ги покривам. Кога ќе станам ги проверувам и скоро секогаш се откриени. Но и во затоплена соба ако се откриени ќе им биде ладно. Татко им исто сака да спие во топла соба па бидејќи уште спиеме во иста соба јас си имам проблеми. Тој ја затвора вратата и се покрива од глава до пети а јас некогаш осеќам дека не можам да дишам па отворам врата да влезе воздух. Се потам во топла соба, дури знам на сред спиење да се префрлам во незатоплена соба. Особено сега во бременоста па ич не трпам премногу топло. До сега немале сериозна настинка, грип и сл и се надевам дека Господ ќе ги чува и понатаму како што ги чуваме и ние, може претеруваме со облекување, но подобро да му биде топло отколку да се смрзне. Мислев да им купам вреќи за спиење ама се предомислив, нема шанси во тоа да спијат. Имаат вечерна гимнастика, додека не превртат чаршафи и кебиња не заспиваат, особено синко, па после не можам да го сместам, само го покривам со уште едно ќебе бидејќи се е под него.
  Јатрва ми ги оставаше да спијат во ладна соба и искрено ми беше жал, бебенце на ладно :(
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.055
  Допаѓања:
  135.253
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно подобро ми спијат во ладно. Порано ги греевме собите за спиење, сега не, радијаторите во тие соби ми се исклучени. Порано се откриваа, сега не, поубаво и помирно спијат, насабајле не ми се жалат на суво грло, а претходно постојано кашлаа наутро. Секогаш сум за спиење во ладно.
   
 18. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.405
  Допаѓања:
  47.398
  Пол:
  Женски
  Ја спијам во ладно, па така и бебе.
  Поубаво спие и она.
  Радијаторите во спалните ни се изгасени. Кога е убаво надвор, дури и ветреам пред спиење за да се подолади зошто многу ни е топол станот.
  Се открива. Ама кога и да ја пипнам, топли и се нозете иако и се голи.