1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиење во студена или затоплена просторија?

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 11 октомври 2011.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Топло му е затоа му е толку темп еве го мерам 36 со 5 е нон стоп
    Боди по кратки и ептен тенки панталонки без чорапи а некогаш и само по пелена на 23-25ст
    Вака и спие со тенка прекривка
    Како што сум јас така и бебето е
    Некогаш е по горно боди по долги од окаиди тие се некако лесни и тенки убави
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Боди на кратки, тенки пижами и босо, и тенко јорганче ќе биде таман. Го прегреваш и ќе го направиш зиморливо. Бебињата и децата, море и возрасните, полесно поднесуваат ладно од топло. Може да го прегрееш така. Олабави малку со облеката.
     
    На kukla21, Nevenche26 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ако ти е цела ноќ толку температурата, боди по долги, ѕиврички и памучно кебенце. Ако паѓа во текот на ноќта боди по кратки и одозгора нешто по долги или боди по долги ама со класично кебенце
     
    На Kakao2, Nevenche26 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Aиии колку е наоблечено. Мајка, расоблекувај тоа дете, ќе го зовриеш. Боди на кратки и пижами на долги, ама не дебели и кебе е таман
     
    На Kakao2 и Nevenche26 им се допаѓа ова.
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Леле значи јас не да сум ја прегревала...
    Боди по долги ,шпикозни или пижамчиња и две дебелки ќебиња температура околу 20-22 степени...:wasntme:
    Дали е касно сега да и сменам ? :^)
     
  6. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Тргни го едното ќебенце бар.
    Горе има пишани примери на оптимално облечено бебе.Боди на кратки,памучни пижамчиња или ромпер,и босо доле.Еден слој средно дебела прекривка,или најдобро вреќичка за да не се открива.Лесно може да се прегрее бебе,а ако цица навечер екстра се загрева за тоа време:)
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Абе и преку дан изгледа многу ја облекувам.. ама бабите ,золва ми па и татко и ме мрднаа . Преку ден на температура дома од 22-23 со холахопки боди на долги и шпихопзни ми е. Во вреќичка не сака сака рачињата нагоре да ги држи ,еве два дена како и го тргнав едното ќебе подруго е.
     
    На babyboy1, Nevenche26 и dunika им се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас го пипкам на вратче и на стомак ако е жешко расоблекувам ако е разладено ќе ставам чорапчиња или боди на долги
    По тоа ориентирај и по тебе и маж ти. Ако сте на кратки и бебе соблекувај
     
    На Mila_Skopje и BabyD0ll им се допаѓа ова.
  9. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Абе ништо не им е. Остај ти стариве све знаат. Син ми кога го легнувам спратов е сигурно 24/25 степени, боди по долги, пижами тенки и обавезно босо ноџе и ќебе. Навечер се намалува температура ама доволно му е така облечен и покриен.
    Не се замарај што зборат и не ги слушај, моево летно време по боди и ни со чаршавче нејќе да е покриен, цело време отскриен спие и сега така прави. Како ти е тебе, така и на детето.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Па сега кога прочитав од 2011 мислењата се исплашив право да ти кажам . Ама кога некој по цел ден ти Буба веќе месец дена нервно ќе пропуштиш не па поинаку , макар што боди по кратки почнав да ставам пак сега ама и холахопки а жешка е на вратот понекогаш. Ама женски бебиња се облекуваат еден слој плус ... Ногите голи и се..итн за додуше свекрвата и капа ми викаше да и ставам ама тоа нема шанси
     
    Последна измена: 15 декември 2020
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Батали старците, олабави го бебе.
     
    На Mila_Skopje му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Нема потреба и хулахопки и шпихозни или памучни пижамчиња.. еден слој е доволно. Нека ти кажуваат они, ти враќај со ‘добро’ и продолжи како што мислиш/треба. За некое време ќе престанат да зборат.
    Бебињата брзо се затоплуваат, а споро се ладат. Нормално е дланките и стапалцата да се малку поладни и тие не се показател за тоа дали му е ладно на детето.
     
    На Nevenche26 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Холахопки за дење мислев ,ноќе секако и ги вадам ,еднаш и ги оставив зошто ми заспа , па сред ноќ ја пресоблекував испотена беше. Од тогаш и да заспие пак ја соблекувам макар ја расонила
     
    На Nevenche26 и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  14. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Па ни за преку ден не треба.. уште е потопло преку ден, а и она е активна.. ако е мала, се грее преку ден без разлика дали лежи на подлога и мрда или е во раце и добива топлина од тој што ја држи. Секако преку ден е потопло отколки во просторијата каде што спие, а облечена е плус.. нема логика. Соблечи ја мајка, ќе си се опушти, поубаво ќе и биде :)
     
    На Mila_Skopje, Nevenche26 и Осе им се допаѓа ова.
  15. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Охоо не сме на сибир. Соблакај бебе одма, се спие во 19-20 степени просторија, доколку е топол домот и без греење тогаш пред спиење добро проветрување, бебе со кратки ракави боди и тенки памучни пижами! Што е тоа дебели плишани? Чорапи вади скороз, не слушај баби што ти викаат, послушај педијатри.
     
    На mal.ecka и Brpbrp им се допаѓа ова.
  16. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Чисто да си прашам, без чорапи да спие дури и кога нозете и се ептен ладни?
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Со шпихозни спие у вреќичка и ќебенце, ама ич не грееме навечер. Темп е пониска и со дебело ќебе е преубаво. :inlove:
     
    На Brpbrp и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  18. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Исто, не ја загреваме таа просторија, во шпикозни и вреќичка и ќебе. И јас сум со 2 ќебиња. Искрено среќна сум што и бебе се навикна вака, инаку да спиеме во топло јас ќе сум цело време со главоболки и ненаспана.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Нозете не се ладни секогаш зато што му е ладно на бебе, едноставно тие немаат уште добра циркулација. По совет од мој педијатар секогаш да е боса, посебно кога цица, е сега ние од не носњње чорапи имаме проблем што кога мора да ги носи за испаѓање, она ги вади и чорапи и кондури, а кај и да е ќе заоди.
     
    На Brpbrp и Осе им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Најубаво е босо да спие. Моиве никогаш со чорапи не спиеле, освен првите недели со шпихозни со стапалца кога спиеја. Ама и под шпихозните немаа чорапи.
    Јас сум многу зиморлива, ама со чорапи никогаш не спијам. Нервоза ми создаваат, па верувам дека и кај бебињата е исто.
     
    На kukla21 и mal.ecka им се допаѓа ова.