1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиење на грб или стомак?

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 27 октомври 2013.

  1. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Мајки,името на темата објаснува што сакам да прашам.
    Јас лично не можам да се решам.
    Од една страна некои ми некои викаат дека не треба да спие на грб затоа што може главчето да му биде сплескано, или уште полошо, да се поврати и да не може да го плукне па да се задуши.
    Од друга страна, викаат дека спиење на стомак е поврзано со ненадејна смрт на бебето.
     
    На Evdoxia му/ѝ се допаѓа ова.
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    искуство немам :)
    од тоа до сега блиски и мојата сестра малите ги спиеше на грб а главчето некогаш Nа лево Mалце некогаш на десно на почеток вака а потоа ги легнуваше и на стомак(кога зарасна Mалце неколку месеци покасно од порогај).
     
  3. lilaaaa

    lilaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    22
    БРАВО за темава :clap: и јас тоа се прашувам и колку поише прашувам, толку повеќе сум во дилема :) Ај ако може искусниве мамички да ни дадат совет
     
  4. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски

    Најсигурна положба за спиење е дефинитивно на грб, на стомак не се препорачува затоа што се додека не може само да ја исправува главата ово е најопасна положба за спиење.
     
  5. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Јас моите двете сум ги ставала да спијат на грб со главчето настрана,или пак целото телце малу на страна со јорганчето ке го потпрам одназад.На стомак многу ретко денски и тоа кога сум до него 10 минути колку да смени малку.Додека бев во болница една женичка бебушот го имаше на стомак легнато бидејки многу и плачеше,а во таа положба се смируваше :!: кога ја видоа сестрите почнаа да и викаат да не го легнува на стомак.А главчето навистина се сплескува,мене за малата ова ме снајде ама навреме ја приметив па се опрајвме сега двете се ко топчина во главчината,за да не се деси тоа ,,ова е совет од баба ми,,кој навистина ми беше корисен:Да се врти главчето или во текот на нокта или по една ден право,на лево и надесно,да не е само на една страна.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Баш пред некој ден со мајка ми гледавме една емисија на Investigation Discovery и токму тоа му се имаше случено на едно бебенце, починало од недоволно кислород поради тоа што спиело на стомаче. И со мајка ми развивме дискусија околу тоа како е најбезбедно за спиење, таа ми рече дека и на грб било доста ризично од причина ако поврати и се задуши..

    Ми кажа дека нејзе најбезбедно и било така што мене и брат ми не ставала на грб ама по странично, т.е ставала на едната страна на креветчето ќебе и не оставала така малце поткачени за и ако се случи да повратиме да истече надолу.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Кога беше ептен мало го ставав на сите страни, сега спие само на стомак, и ако го ставам на грб се буди за најмногу 10 мин, па фала богу до сега му се нема случено ништо... сега веќе почна да се врти и само :)
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    навечер го ставам на грб, ете баш поради страв од задушување, а преку ден слатко си спие на стомаче. кога како ке ми дојде да го легнам. доколку ме е носето растечено тогаш што повеќе гледам да го легнам на стомак поради сливање на секретот. на почеток бев мн. интересна сум била нон стоп до него кога спие на стомаче, сега веќе знам дека е поголемо(6м) и ете само си ја врти или крева главата кога му треба воздух. да пак го пригледнувам но не сум фластер до него.
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    За положбата на спиење немам уште формирано став. Не постои никаков доказ дека починатите деца од СИДС починале затоа што спиеле на стомак. Но :!: поголем процент од починатите биле во стомачна положба на спиење. Тоа се разбира дека не е доказ туку е процент. Па сега и самата незнам.
    Друго нешто сакам да потенцирам, ова е совет од стручно лице. НЕМА ШАНСКИ ДА МУ СЕ СПЛЕСНЕ ГЛАВАТА НА БИЛО КОЈА СТРАНА, ДОКОЛКУ КОСКАТА Е ДОВОЛНО ЦВРСТА. Што би се рекло ако бебето добива доволно вит Д, преку капките и преку кожата, не постои ваква опасност.Но ако коските на главата се меки, тогаш да. И без разлика колку сакаш ти врти му ја главата, бебето пак ќе си ја сврти како него што му чини, човек е, не е кукла така да стои цело време. Ќе врти на страната што е мајката или накај изворот на светлина.
     
  10. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    До 1 година се препорачува и нај сигурно е да спијаат на грб.јас многу се плашев и ептен внимавав со ќерка ми.на стомак ја ставав само преку ден ко ќе преспиваше ама мораше некој да ја пази дури спија.и ОБАВЕЗНО треба да се врти главата на страна нормално за да не се сплеска,нормално и тоа само си ја врти на кај што му одговара,но затоа е мама тука да обрни внимание и нареден пат ќе го заврти на другата страна :!:
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    со мајками како шо имам разговарено бебето да си спие на грбче и да му се мести главичката настрана
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    90% спие на страна, 9% на грб и ептен ретко на стомак-иако го приметувам така одма се смирува.
     
  13. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    си спиеше на грб досега, е сега почнува да плачи во сон не можи да се сврти, и на крај со делумна помош од мене ... почна да спие на меше преку ден ама навечер не го оставам ми е страв ке заспијам а неможи сам да се врати пак на грбче...
     
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Откако е родено првите 2 недели спиеше на страна, а потоа и еве до ден денес 100% од времето спие на стомаче. Само си ја врти главата и се мести, а инаку благодарение на спиењето на меше, мислам дека немавме грчеви. Многу полесно ги испушташе гасовите.
     
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    На грб и странично,никако не на стомаче првите мессци бидсјки така помалце всздух земале-вака ми кажа.
     
  16. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Што е поентата со сплескана глава? еве маж ми и братучед ми сами си зборат дека имале сплескана, а јас не ни приметував до сега..
     
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ако се остава бебето да спие само на грб викаат дека може да има сплескана глава,затоа треба да се врти и на страна да спие и на грб ама и на страна....
     
  18. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Точно е дека ако се врти само на една страна ке му се сплеска главата.Моето синче до кај 5 месеци сакаше да спие завртено со главата само на една страна па му се сплеска ама јас бев упорна и му ставав пелени како потпора да неможе да се врти па сега му е добра.Тоа ме советуваше и педијатарот да му ја вртам главата барем до кај 5-6 месеци кога им се зацврстуваат костките.
     
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Нема врска ова.
    Мојава откако е родена спие на грб, па главата и е најнормална.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Главата ќе има форма како таткото или мајката, генетски е :) Замислете да остане форма како што спиело бебето првите месеци од животот, а главчето му расте секој ден малтене во следните години :) Не се стресирајте, секоја ''дупка'' ќе се пополни освен ако не е генетска :wasntme:
    Јас ќерка ми ја набљудував надолго и нашироко, за на крај, на мои 31 год, да си ја откријам формата на главата преку нејзината :rofl:
    На темава - ќерка ми спиеше на грб, син ми од 3 недели на меше и сам си го врти главчето. Искрено немав страв преку ноќ, зошто го набљудував преку ден и сфатив дека супер му работи инстинктот за преживување (ја стави еднаш главата во јорганот, остана така може 5 секунди, наеднаш ја крена и зеде силно воздух, по што си се сврти на другата страна и продолжи да спие). Сум пробала на грб, не може да спие од што мафта многу со рачињата и се буди (facepalm)
     
    На Mrs.Bass, Domakica, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.