1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спиење на грб или стомак?

Дискусија во 'Бебе' започната од captivating, 27 октомври 2013.

 1. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Мајки,името на темата објаснува што сакам да прашам.
  Јас лично не можам да се решам.
  Од една страна некои ми некои викаат дека не треба да спие на грб затоа што може главчето да му биде сплескано, или уште полошо, да се поврати и да не може да го плукне па да се задуши.
  Од друга страна, викаат дека спиење на стомак е поврзано со ненадејна смрт на бебето.
   
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.684
  Допаѓања:
  19.796
  Пол:
  Женски
  искуство немам :)
  од тоа до сега блиски и мојата сестра малите ги спиеше на грб а главчето некогаш Nа лево Mалце некогаш на десно на почеток вака а потоа ги легнуваше и на стомак(кога зарасна Mалце неколку месеци покасно од порогај).
   
 3. lilaaaa

  lilaaaa Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  20
  БРАВО за темава :clap: и јас тоа се прашувам и колку поише прашувам, толку повеќе сум во дилема :) Ај ако може искусниве мамички да ни дадат совет
   
 4. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.100
  Допаѓања:
  63.325
  Пол:
  Женски

  Најсигурна положба за спиење е дефинитивно на грб, на стомак не се препорачува затоа што се додека не може само да ја исправува главата ово е најопасна положба за спиење.
   
 5. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Јас моите двете сум ги ставала да спијат на грб со главчето настрана,или пак целото телце малу на страна со јорганчето ке го потпрам одназад.На стомак многу ретко денски и тоа кога сум до него 10 минути колку да смени малку.Додека бев во болница една женичка бебушот го имаше на стомак легнато бидејки многу и плачеше,а во таа положба се смируваше :!: кога ја видоа сестрите почнаа да и викаат да не го легнува на стомак.А главчето навистина се сплескува,мене за малата ова ме снајде ама навреме ја приметив па се опрајвме сега двете се ко топчина во главчината,за да не се деси тоа ,,ова е совет од баба ми,,кој навистина ми беше корисен:Да се врти главчето или во текот на нокта или по една ден право,на лево и надесно,да не е само на една страна.
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.822
  Баш пред некој ден со мајка ми гледавме една емисија на Investigation Discovery и токму тоа му се имаше случено на едно бебенце, починало од недоволно кислород поради тоа што спиело на стомаче. И со мајка ми развивме дискусија околу тоа како е најбезбедно за спиење, таа ми рече дека и на грб било доста ризично од причина ако поврати и се задуши..

  Ми кажа дека нејзе најбезбедно и било така што мене и брат ми не ставала на грб ама по странично, т.е ставала на едната страна на креветчето ќебе и не оставала така малце поткачени за и ако се случи да повратиме да истече надолу.
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Кога беше ептен мало го ставав на сите страни, сега спие само на стомак, и ако го ставам на грб се буди за најмногу 10 мин, па фала богу до сега му се нема случено ништо... сега веќе почна да се врти и само :)
   
 8. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.253
  Допаѓања:
  5.109
  навечер го ставам на грб, ете баш поради страв од задушување, а преку ден слатко си спие на стомаче. кога како ке ми дојде да го легнам. доколку ме е носето растечено тогаш што повеќе гледам да го легнам на стомак поради сливање на секретот. на почеток бев мн. интересна сум била нон стоп до него кога спие на стомаче, сега веќе знам дека е поголемо(6м) и ете само си ја врти или крева главата кога му треба воздух. да пак го пригледнувам но не сум фластер до него.
   
 9. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.282
  Допаѓања:
  21.028
  Пол:
  Женски
  За положбата на спиење немам уште формирано став. Не постои никаков доказ дека починатите деца од СИДС починале затоа што спиеле на стомак. Но :!: поголем процент од починатите биле во стомачна положба на спиење. Тоа се разбира дека не е доказ туку е процент. Па сега и самата незнам.
  Друго нешто сакам да потенцирам, ова е совет од стручно лице. НЕМА ШАНСКИ ДА МУ СЕ СПЛЕСНЕ ГЛАВАТА НА БИЛО КОЈА СТРАНА, ДОКОЛКУ КОСКАТА Е ДОВОЛНО ЦВРСТА. Што би се рекло ако бебето добива доволно вит Д, преку капките и преку кожата, не постои ваква опасност.Но ако коските на главата се меки, тогаш да. И без разлика колку сакаш ти врти му ја главата, бебето пак ќе си ја сврти како него што му чини, човек е, не е кукла така да стои цело време. Ќе врти на страната што е мајката или накај изворот на светлина.
   
 10. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.881
  Допаѓања:
  23.475
  Пол:
  Женски
  До 1 година се препорачува и нај сигурно е да спијаат на грб.јас многу се плашев и ептен внимавав со ќерка ми.на стомак ја ставав само преку ден ко ќе преспиваше ама мораше некој да ја пази дури спија.и ОБАВЕЗНО треба да се врти главата на страна нормално за да не се сплеска,нормално и тоа само си ја врти на кај што му одговара,но затоа е мама тука да обрни внимание и нареден пат ќе го заврти на другата страна :!:
   
 11. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.540
  со мајками како шо имам разговарено бебето да си спие на грбче и да му се мести главичката настрана
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  90% спие на страна, 9% на грб и ептен ретко на стомак-иако го приметувам така одма се смирува.
   
 13. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  18
  си спиеше на грб досега, е сега почнува да плачи во сон не можи да се сврти, и на крај со делумна помош од мене ... почна да спие на меше преку ден ама навечер не го оставам ми е страв ке заспијам а неможи сам да се врати пак на грбче...
   
 14. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  Откако е родено првите 2 недели спиеше на страна, а потоа и еве до ден денес 100% од времето спие на стомаче. Само си ја врти главата и се мести, а инаку благодарение на спиењето на меше, мислам дека немавме грчеви. Многу полесно ги испушташе гасовите.
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.684
  Допаѓања:
  19.796
  Пол:
  Женски
  На грб и странично,никако не на стомаче првите мессци бидсјки така помалце всздух земале-вака ми кажа.
   
 16. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  366
  Пол:
  Женски
  Што е поентата со сплескана глава? еве маж ми и братучед ми сами си зборат дека имале сплескана, а јас не ни приметував до сега..
   
 17. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  2.588
  Пол:
  Женски
  Ако се остава бебето да спие само на грб викаат дека може да има сплескана глава,затоа треба да се врти и на страна да спие и на грб ама и на страна....
   
 18. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  594
  Точно е дека ако се врти само на една страна ке му се сплеска главата.Моето синче до кај 5 месеци сакаше да спие завртено со главата само на една страна па му се сплеска ама јас бев упорна и му ставав пелени како потпора да неможе да се врти па сега му е добра.Тоа ме советуваше и педијатарот да му ја вртам главата барем до кај 5-6 месеци кога им се зацврстуваат костките.
   
 19. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  5.453
  Допаѓања:
  29.735
  Пол:
  Женски
  Нема врска ова.
  Мојава откако е родена спие на грб, па главата и е најнормална.
   
  На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.646
  Главата ќе има форма како таткото или мајката, генетски е :) Замислете да остане форма како што спиело бебето првите месеци од животот, а главчето му расте секој ден малтене во следните години :) Не се стресирајте, секоја ''дупка'' ќе се пополни освен ако не е генетска :wasntme:
  Јас ќерка ми ја набљудував надолго и нашироко, за на крај, на мои 31 год, да си ја откријам формата на главата преку нејзината :rofl:
  На темава - ќерка ми спиеше на грб, син ми од 3 недели на меше и сам си го врти главчето. Искрено немав страв преку ноќ, зошто го набљудував преку ден и сфатив дека супер му работи инстинктот за преживување (ја стави еднаш главата во јорганот, остана така може 5 секунди, наеднаш ја крена и зеде силно воздух, по што си се сврти на другата страна и продолжи да спие). Сум пробала на грб, не може да спие од што мафта многу со рачињата и се буди (facepalm)
   
  На Mrs.Bass, Domakica, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.