1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спинална анестезија

Дискусија во 'Бременост' започната од Dory, 12 септември 2014.

 1. Dory

  Dory Нов член

  Се зачлени на:
  12 септември 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Не сретнав ваква тема,а страшно многу ме интересира.Планирам бременост,но бидејќи несакам природно се одлучив на спинална анестезија..знам дека се става во рбетот и го парализира долниот дел од телото,но имам слушано дека после порогајот можни се последици како од кичма болење,главоболки..Дали некоја од вас имала пороѓај со спинална анестезија?
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.568
  Знаеш што?
  Прво треба да забремениш ,па да го износиш 9 месеци па после да се консултираш за гинекологот на ова прашање
  Ова чисто ти го кажувам зошто има време да дојде до тој чин,а до тогаш мнооогу ќе читаш и размислуваш и 100 пати ќе се предомислуваш за многу работи
  И еве ќе ти кажам дека 2 пати сум со спинална и немам последици,но секој организам е различен
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  5.346
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да сподели поопширно искуство со спинална . Како се става , боли ли, што ако мрднам во моментот . Кај мене сеуште нема 100 % индикација за царски но да сум информирана . Мн ми е страв од целосна анестезија па затоа ако сум царски би сакала спинална.
   
  На stevemila и eli25 им се допаѓа ова.
 4. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.569
  Допаѓања:
  31.121
  Пол:
  Женски
  Јас бев со спинална и супер поминав. Се става во р'бетот , мене не ме болеше. Е сега треба да бидеш мирна во моментот кога ке ти ја стават. Анестезиологот многу убаво ме боцна. И кога легнав, веќе полека почнав да не чувствувам надолу ништо. Предноста на спиналната е што можеш да си го видиш бебушот веднаш. Со целосна јас несакав, незнам некако страв ми беше.
   
  Последна измена: 23 јуни 2017
  На stevemila, Cinderfakinrella, ada21 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.296
  Допаѓања:
  11.472
  Пол:
  Женски
  Зависи каде ќе се пораѓаш мене кога ми рекоа дека треба царски ги прашав со каква ми рекоа со целосна таа во кичма ја ставаме во ретки случаеви. Ова ти го кажувам за во Чаир ако случајно се одлучиш за таму да знаеш
   
  На Despinamaksimova му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ada21

  ada21 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  5.346
  Пол:
  Женски
  @fina erika не не во ск , решив во струмица да сум , ако биде се во ред здравје.
   
  На stevemila и fina erika им се допаѓа ова.
 7. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.414
  Пол:
  Женски
  А дали има некоја искуство со спинална на гак. И мене ми е повеќе страв од целосна а морам царски.
   
  На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.289
  Допаѓања:
  21.055
  Пол:
  Женски
  Пред недела дена бев на царски со спинална. Уф, како да објаснам. Пред две години бев со целосна, и сега си барав, ама во чаир веке не ја практикувале, бар така ми рекоа. Спиналната има предности во однос на тебе, побрзо ке те вратат во нормала. Апликацијата е те седнуваат и ке се навалиш на напред, за да се отворат пршлените. Анестезиологот боцна, а во исто време ми ја држеа главата наведната и рацете на колена за да не мрднам. Кај мене погоди од едно боцкање, во моментот кога ме боцна како жешка струја да ми пројде низ ногата. Ме наместија за операција и веке двете нозе ми се одземаа. Нешто по језиво во животов немам осетено. Јас имав многу тешка операција која траеше подолго од вообичаено, самото тоа што ги слушав што коментираат за мојата состојба, како викаат ајде побрзо многу крвари, коментарите дека многу е лоша состојбата на матката и не можат да го извадат бебето мене ми беше многу трауматично. Тоа дека видов кога го извадија бебето апсолутно нема влијание затоа што го извадија ми го покажаа дел од секунда над глава и го тргнаа да го средат, а продолжија да работат на мене со брзање. Јас веке се тресев од студ или страв појма немам. Една сестра ме гушкаше за да ме стопли. На крајот веке осекав кога ме шиеа и ми го притискаа стомакот.
  Е сега после два саати од операцијата нозете веке ми се пуштија и се си беше нормално, важно е само многу течности да пиеш во првите 24 саати за побрзо да ја измокриш анестезијата и токсините од телото. Сфати си го озбилно тоа со течностите, зошто е многу важно да немаш последици и да не те боли глава. Додека после општата анестезија опоравокот е побавен, имаш постојано нагон на кашлање од тубусот што ти бил во грло, а на секое накашлување раната боли до срце.
  Така да со општата поубаво ми беше на самата операција. А со спиналната полесно се вракаш во нормала после операцијата.
   
  На stevemila, mariz, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.093
  Допаѓања:
  104.520
  Пол:
  Женски
  Раѓав три пати, сите царски, првите две со целосна, третото со спинална. Четврто да раѓам, со спинална дефинитивно. Нема поубаво чувство!!:inlove:
  Договорен пораѓај, се јавив гладна и жедна од мин.4 часа предходно. Ми ставија катетер, инфузија, апарат за мерење притисок, во сала седечки ме боцнаа во грбот,не осетив ништо и почнаа да ми се здрвуваат нозете, препоните,стомакот. Не ги чувствував. Ме покрија нагоре со параван, си течеше музика и си разговарав со тимот. Чувствував само благо штипкање и пецкање додека работеа на стомакот, од кога почнаа за 10 минути слушнав бебешки плач и го гушнав синко :inlove::inlove::inlove: Прееееемотивен момент. Расплакано бебе кое ми дише во лице:l: расплакана мајка која го бакнува....емоции, солзи,љубов,возбуда ... Уште некои 30-40 мин до крај на интервенцијата, си дишев повремено кислород,ми мереа притисок, инфузија тече, болка нема. Ме префрлија во шок соба и после 2 саати почнав да пијам сок од јаболко. ( Со целосната те будат одма и чим се свестиш боли многууу.. и не смее ништо во уста 48 часа). После 10 тина часа анестезијата попушта, си делуваат инфизиите и аналгините, болка не почувствував ич. Лесно си почнав да се движам уште вечерта, и да јадам. Треба да се пијат многу течности, кока кола, кафе ( нус појава - главоболки, а јас немав, зошто пиев мнооогу и мочав многу и лесно ја исфрлив анестезијата од систем.)
  Би раѓала пак, и дефинитивно со спинална...
  Со лесно и тебе и на сите идни родилки. Нема, навистина нема поубав момент!!
   
  На Ula, sanjela, Gosh и 13 други им се допаѓа ова.
 10. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.372
  Допаѓања:
  42.134
  Пол:
  Женски
  @irena.1 уххх Иренке :( Се наежив. Побрзо да се опоравиш! :hug:
   
  На irena.1 и mariz им се допаѓа ова.
 11. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  759
  Пол:
  Женски
  Јас да брашам глупо прашање, ама дали спинална е исто со епидурална? :tmi:
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  На исти начин се прима, ама спиналната се става еднократко и трае некое време, а епидуралот трае само дур се прима т.е. иглата стои цело време во грб и само се дозира.
   
 13. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  759
  Пол:
  Женски
  Аха, а дали знаеш што е подобро т.е. побезбедно во однос на грбот?
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  Двете исто се ставаат - епидурал се користи за спонтано породување, а спинал за царски. Е сега има случаи кога и за спонтано ставаат спинал, ама претпоставувам поблага верзија во однос на онаа која би била за царски.

  Не ти беше тебе рано за ова да мислиш? :)
   
 15. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  759
  Пол:
  Женски
  Хаха, рано е ама некако брзо лета времево :D.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  6.472
  Допаѓања:
  31.179
  Пол:
  Женски
  Спиналната се става подлабоко во спиналната течност, а епидуралната во нервите во горниот слој на рбетот. Тоа ни го кажуваа на часовите за трудници пред пораѓај анестезиолозите.
   
  На stevemila, Troi, Libra88 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. ma4e1311

  ma4e1311 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  2.556
  Пол:
  Женски
  Дали спиналната анестезија го симнува притисокот?или нема врска таа информација,прво овде са си прашам нем анестизиологот да ми се смее да прашувам глупости.
   
 18. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.657
  Допаѓања:
  39.062
  Nema sto da ti se smee. Voopsto ne ti e glupavo prasanjeto
  Mislam deka ne
  Jas imam protosok 90 so 60 a vo prvata bremenost mi bese 100 do 110 so 60. Vo predporodilna koga primiv epiduralna mi imaa prikluceno da mi meri pritisok i mi bese gorniot negde 140
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  Другарките мои викаат дека паѓа притисок и дека тоа им го најавил анестезиологот пред постапката. И повраќале во текот на пораѓајот.
   
  На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  6.472
  Допаѓања:
  31.179
  Пол:
  Женски
  @ma4e1311 паѓа, мене две инфузии ми ставија во Плодност пред пораѓај, баш од таа причина.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.