1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спинална анестезија

Дискусија во 'Бременост' започната од Dory, 12 септември 2014.

  1. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Како бе повраќале на пораѓај? Јас од то гледам да се спасам некако од гадње, повраќање. Плус колку имам читано искуства за спиналната, речиси се само позитивни искуства, нигде немам вакво нешто сретнато. Инаку и јас сум со низок притисок.
     
    На stevemila, janickaskopje и ada21 им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    e па од паднат притисок. Им кажале дека може да се случи и биле спремни :)
    И јас како тебе реагирав :)
     
  3. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Ќе кажам со време да ми го кренат :D А од паника и сам ќе ми се крени сигурно, инаку секогаш ми е 90/50, 100/60, колку да падни подолу од ова не знам. Ах, бе лесен начин нема. Ама не ми е јасно како би повраќал чоек легнат на маса без да можи да мрдни, без осет на пола од телото...плус нели глава не треба да се крева некое време после анестезијата заради ризик од главоболки итн. Ако се повраќа ќе мора гла да крениш. Мора да има некое решение ццццц
     
    На karibian и ada21 им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Чим биле спремни има начин.
     
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мислам дека пага. Мене ми ставија три шишиња инфузија пред да ме внесат во сала кои истекуваа многу брзо. Кога го прашав анестезиологот зошто толку многу инфузии тој ми одговори. Од анестезијата ке ти падне притисокот, затоа со инфузиите сега ке го покачиме.
    Ама не се секирај, анестезиолозите си знаат.
     
    На stevemila, karibian и LadyC им се допаѓа ова.
  6. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.643
    Допаѓања:
    161.579
    Пол:
    Женски
    Паѓа ,да .Со две инфузии пред зафатот со спинална,притисокот не ми мрдна од 80/50 . А инаку имам 110/70. Ама се регулираше поске 3 часа,од како почна да пушта анестезијата

    Е сега кај мене не беше пораѓај у прашање,туку обична операција.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Во приватните болници на сите ставаат инфузии пред спинална. Би требало и во државна да е така, нема место за паника за ова. Плус анестезиолог постојано следи притисок и пулс.
     
    На stevemila и karibian им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Другаркиве за кои зборам се породени во Ремедика. Не зборам за државно.
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @kukla21 ете па можеби немаат таква пракса таму. Не знам зошто, кога можат да се избегнат последиците од нискиот притисок за време на пораѓајот, баш ми е чудно.
     
  10. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Не ми требаше ова да го прочитам, сега дополнителни паники само...
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.389
    Пол:
    Женски
    Јас имам нормален 90/60 а во тек бременост 110/70 . Ни повраќав, ништо, ама малку ми се слоши на кратко од спиналот. Инаку ми фукнаа нешто одма и ме освежија. Никаква болка не осетив а јас мрднав, дека три пати ме боцкаа... :)
    И јас наредна ќе си барам царски ( и да може природно не би одела) . :) Ова у Систина.
     
    На CameliaMiller, stevemila, karibian и 2 други им се допаѓа ова.
  12. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Ајде нека споделат искуства и други мајки шо се породени со спинална со царски, сигурно ги има многу. Се надевам позитивни искуства ќе прочитам :|
     
    На stevemila и eli25 им се допаѓа ова.
  13. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    Јас имам ускуство со спинална,ама тогаш си имав висок притисок,на ова воопшто нр размислував, но сега дека ми е низок цело време па викам нема да падне уштр повеќе,мада јас на секој прглед се возбудувам и обавезно ми роколу 130 со 80 кај матичниот а не пак пред царскиоти кога ќе биде,онаку да пред тоа примав и јас една инфузија.и да цело време ти го мерат притисокот и пулсот,
     
    На karibian и SophiaBella им се допаѓа ова.
  14. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Јас повраќав првиот пораѓај на сред операција,не знам од што ама не од притисок бидејќи ми беше висок двата пати а сеа имав мало гадење после операцијата во шок соба амасо внес на течности помина спиналната има нус последици ама овој пат ми гарантираа дека боцкаат со нови игли мали дека нема да иам главоболки во чаир веќе по терк им е само спинална ретко целосна ако има пациентот проблем со кичма
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Исто е и кај мене, дома секогаш низок, на преглед стандард 120/80. Изгледа од возбуда ми се крева, и затоа и си велам дека на пораѓај сигурно ќе биди повисок. Веројатно можам и да разговарам да им кажам да припазат дека сум со низок притисок. Не знам шо да мислам, има еден куп околу мене породени со спинална па од никој не сум слушнала да повраќа на пораѓај:|
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.389
    Пол:
    Женски
    Нити сум знаела дека може некој од спинал да повраќа, нити па јас сум им кажувала нешто на докторите. Они пред пород ако си царски се ќе испитаат. Мене во Систина брис нос и грло, крвна слика ми правеа, притисок си мереа и буквално се си оставив на нив. Нема потреба да се секираш, си знаат докторите што како треба. :)
     
    На ♡BuBaLe♡, CameliaMiller и SophiaBella им се допаѓа ова.
  17. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Ама јас во држвна ќе се пораѓам, можи ќе треба да си напрам муабет, не знам колку внимание би ми посветиле. Плус ако можеше така лесно да се регулира и да се спречи, немало да има и такви кои повраќале на сред операција. Оф а јас фобија од повраќање луѓе дали има спас. Ако ми се случи то ќе ме фатат паники па ќе ми закачат и целосна е тогаш изгледа попот во бело ќе го видам дури :(
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.389
    Пол:
    Женски
    Ако ти кажам дека на ГАК @eleni27 роди близнаци, без анестезија и природно во 9ти и е презадоволна?
    @kikin Чаир природно без анестезии и е презадоволна?
    Секаде има приказни различни, имам моја другарка во Чаир спинал ја породија и она беше задоволна исто така.
    Едноставно треба да се опуштиш (јас најдов да те советувам каков паничар сум :D )
    Исто ко тебе од се се плашев, па еве не со мали прави здрави. Без грижи . :)
     
    На Momichka, CameliaMiller, Ano и 2 други им се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @SophiaBella имам пишано во царски рез, јас имам многу добро искуство со спиналната, и општо од целиот пораѓај. За 30 минути се породив, спиналната веднаш делуваше, без никакви несакани последици. А и јас бев испаничена поради високиот пулс што го имав цела бременост, ама се беше во ред. Прочитај повеќе во темата царски рез има многу позитивни искуства.
     
    На Momichka, CameliaMiller, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Дај Боже да е така на крај се добро. Инаку од Битола сум тука ќе се пораѓам во државна. А паничар поголем од мене не знам дали ќе се роди :(
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.