1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спинална анестезија

Дискусија во 'Бременост' започната од Dory, 12 септември 2014.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.334
    Пол:
    Женски
    Ич не му ја мисли, арно ти кажа @kristina.k ѕирни ја таа тема ќе видиш се се позитивни искуства. И мене за 20 мин ме породија, без болки без ништо. Читни и не се паничи, се ќе биде во ред ќе видиш. <3
     
    На SophiaBella и kristina.k им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.095
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    И на државно ставаат инфузија.
     
    На stevemila, LadyC, kristina.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Не рaзбрaв сaмa сaкaш цaрски или мoрaш? Акo ти е зaкaжaн цaрски знaчи имaш гoлеми врски и ќе ти oбрнувaaт мнoгу внимaние oд кo ќе влезиш дури излезиш oд бoлницa, aмa не е лoшo дa спoмниш декa имaш низoк притисoк вooбичaенo. Без гaјле не се плaши се ќе биди вo ред :hug:
     
    На LadyC и SophiaBella им се допаѓа ова.
  4. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Имам врска, без врска тешко да одам во државна болница :| ама сепак се плашам кој знае како ќе биде. Царски ми препорача доктор заради матката дека ми е дворога :?: а и јас сакам познавајќи се каков паничар сум. Дај Боже да е се добро на крај :*
     
    На stevemila и karibian им се допаѓа ова.
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Те читам и мое мислење е дека ти не си паничар, туку некако песимистички ми гледаш на работите. Ај вака, сите сме се плашеле, нормално е кога ни било прв пат, ама па си викав, боже.мој, цел.овој свет излегол на тој начин, сите можат јас да не можам. Мисли си на моментот кога ќе заврши сето тоа. Биди храбра. Мене ми нудеа царски зашто мислеа дека плодот е голем. Не прифатив. Плодот беше нормален. Среќа шо не прифатив. И уште 100 пати да раѓам природно ќе одам. Господ дава сила за тој чин, не за џабе сме жени, така сме створени. Ова е само мое мислење, зашто јас ете на пример имам фобија од игли, посебно во грб.

    Да се редактирам. Ако има причина за царски тогаш тоа е веќе друга работа. Кога се мора се мора. И пак позитивно @SophiaBella
     
    Последна измена: 13 јули 2017
    На kukla21, LadyC и SophiaBella им се допаѓа ова.
  6. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Освен шо сум паничар преголем (малку да ми е лошо, да ми се гади особено, мислам крај на свет дека е, па трески ме фаќат, паники итн), да во право си и голем песимист сум. Ама со оглед на погоре напишаното не знам како ќе успеам да се справам со природен пораѓај. Се познавам. Ќе ги претрпам сите болки и маки и на крај ќе завршам на царски(се јави песимистот). Како и да е бебето мора да излези некако. Барем него да не го измачам.:|
     
    На CameliaMiller, stevemila, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  7. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    И јас ќе одам царски и планирам со спинална освен ако нема потреба за целосна. Мн ми е страв и како наближува времето се повеќе се зголемува. Господ да е со сите нас и да ни помогне во тие моменти.
     
    На stevemila, Melinda85, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    @SophiaBella во Чаир рачунај дека првиот пат примав провокација 9часа без храна и вода а сега од вечерта од 22ч.до 13 тогаш се породив исто без храна и вода тоа може допринело ама не се секирај не е страшно и јас многу се плашев се трудев да бидам смирена цело време им викав притисокот ќе мисе качи и ми се качи ама нормално го контролираа и сестрата цело време го гледаше и ми кажуваше добар ти е не се секирај на почеток осетив како ми е тешко дишењето и им кажав одма ми стаија нешто и ми олесна многу....пошто не осеќав трпнење на двете нозе исто а те прашиваат ми ставија мислам повеќе доза па после 5-6часа ми се пуштија скроз и обавезно ќе имаш треска да не се плашиш.ќе неможеш да го смириш телото ќе те тресе ама тоа е неколу пати на интервали и поминува.со лесно и не мрдај кога ќе те боцкаат сконцентрирај се :)
     
    На karibian и SophiaBella им се допаѓа ова.
  9. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    Денес баш разговарав со анестезиолог и кажа дека да спиналната ги спушта притисокот, но за време на царскипт нон стоп го следат притисокот и даваат инфузија и ако има потреба го спуштаат ило дигаат притисокот,велат не се секирај постојано си под надзор илјадници жени се породуваат секојдневно со спинална побезбедна е и за мајката и за бебето. Така жени мои само храбро.
     
    На eli25, stevemila, Ano и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Isidora86

    Isidora86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2016
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Идни мамички, воопшто да не се плашите ниту да читате ниту да мислите. Уживајте во бременоста, и јас стравував ко вас па сега ми е криво што не бев порелаксирана. Царски имам родено и да, повраќав со главата свртена на страна во едно нивно канче додека траеше операцијата ама скроз го заборавив тој момент сега читајќи ве вас ми текна. Толку си зашеметен тогаш од чуда што ставаат во инфузијата што ти е све рамно. Боли после да но не е неиздрлжливо. Проаѓа брзо. Имам одлично искиство и уште 10 би ги родила со царски.
    Уште еднаш УЖИВАЈТЕ ВО БРЕМЕНОСТ РЕЛАКСИРАНО со убави мисли!!!
     
    На stevemila, Libra88, Melinda85 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Daj pisete sto da pravam so glavobolkite kako nus pojava od spinalnata. Ve molam spodelete iskustvo
     
  12. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Ada kako pomina so spinalnata i jas ke bidam so nejze pa da te prasam. Strasno e?
     
    На ada21 и eli25 им се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Знам нешто велеа да се пиело многу течности за друго не знам да ти кажам :( со помин:hug:
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски

    Течности, што е можно повеќе течности за побрзо да се исфрли од организмот. Не си единствена, ќе помине за кратко. Честитки за бебенцето, да е живо и здраво!
     
    На ada21 и eli25 им се допаѓа ова.
  15. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    @ada21 повеќе течности, и тражи нешто за главоболка ,кај нене на почетикот ми ставаа инфузии за болки првите два три дена, и после кпга имав болка ссмо парацетамол оти доев ,потражи им на сестрите ќе ти дадат нешто.
     
    На eli25 и ada21 им се допаѓа ова.
  16. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    покрај течности многу, ми кажа докторот да се напијам една чаша кока кола и нескафе, ама не ми помина ни од тоа, имав страшни главоболки три дена од ко си дојдов дома
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Ништо посебно освен мн течности да пиеш,јас понеделник се породив дури саботата ми се намалија страшни главоболки и вртоглавици имав..ќе помине

    Поради главоболките и вртоглавиците што ми се јавија после првиот порагај сега се мислам дали ако биде пак царски да речам со целосна...
     
    Последна измена од модератор: 19 јули 2017
    На karibian, eli25 и ada21 им се допаѓа ова.
  18. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    И јас се породив со спинална, ми дадоа памфлет со објаснување за самата процедура и за последиците кој требаше да го потпишам. Истотака имав и разговор со анестезиолог, меѓутоа веќе бев информирана и не го потпрашував многу.
    Како и при секое интерферирање со телото можни последици се инфекција на местото на инјектирање, крварење и повреди на нервите.
    Типичен негативен ефект е паѓање на притисокот, затоа што опојката ги проширува крвните садови во долниот дел од телото и се собира привремено премногу крв во нозете. За ова е задолжен анестезиологот кој набљудува и во случај да дојде до опаѓање на притисокот се дава соодветен медикамент и се реглуира состојбата. Јас имам низок притисок меѓутоа поминав без проблем.
    Понатаму може да се појават гадење и повраќање, како и главоболки. Кратко време може да има проблем со бешиката, но штом помине дејството на анестезијата тоа веднаш ќе се нормализира. Најстрашната компликација е повреда на рбетниот мозок, меѓутоа денес ова е многу многу ретка појава.
    Тоа се ризиците кои според истражувањата сепак се ретки, секој ден кој знае колку жени раѓаат со спинална и се поминува во најдобар ред.
    Оваа процедура е едноставна, лесна, за 3 до 4 часа поминува нејзиното дејство во целост, предноста е што мајката е свесна за целото време и веднаш ќе си го види бебето, а според студиите и посигурна процедура имајќи во предвид дека пример при цела опојка се губи во просек 100 мл повеќе крв отколку со спинална.
    Да резимирам јас поминав супер со спинална, тоа што го споделив тука е од прилика што запомнив и што знам, за мене постоперативниот период поточно првите денови беа потешки отколку самата операција, одете само со позитивна мисла и се ќе биде во ред.
     
    На stevemila, Melinda85, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Pijam celo vreme tecnosti , no pak imam strasni glavobolki posebno od sabajle . Ne se izdrzuvaat . Mi davaat se infuzii ,inekcii,apcinja , kofein mi rekoa red bul , kafe , koka kola , bidejki mi e nizok i pristisokot. Prvitot den bev super mislev se pomina no ne bilo taka. Ke se trpi nema sto ... fala vi na sovetite
     
    На stevemila, Melinda85, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. IvanaCS

    IvanaCS Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    432
    Ќе помине Ада, издржи. Кога ќе можеш, пиши ни само бебето дали е добро.
     
    На ada21, karibian и eli25 им се допаѓа ова.