1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спинална анестезија

Дискусија во 'Бременост' започната од Dory, 12 септември 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Еве и јас ќе ти одговорам..не никаков документ не потпишав никогаш за ниедна анестезија па ни за пораѓајот. Прашана бев само дали сум алергична на нешто, дали пушам, здраствени проблеми и оперативни зафати, тежина и висина. И нормално она што ти го кажуваат да не си јаден и пиен пред анестезијата најмалце 12ч.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    чудно. Јас во Ремедика потпишав. државно немам ништо правено а приватнии два пати потпишав
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    За сите три потпишував, за спиналната на бокс анестезиологот ми донесе да се потпишам ,немам зашто да измислувам. А оние што одеа на пункции додека сум ги гледала сите се потпишуваа, на албанките од косово им преведуваа за што треба да се потпишат. Не ми е верно пред операција да не се потпише некој поготово не во систина со куп документи ми донесуваа секој пат, дури за серклажот од што бев преплашена ми идеше да им кажам манете ми се веќе :D
     
    На emkaemka, joy1, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    За пораѓај 100% не сум потпишала. За пункција се потпишуваат документи, ама не за анестезија.
     
    На stevemila, fana, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Како што ти одговори и Кукла. За пункција потпишуваш документи за јајце клетките, согласност доколку донираш, согласност дека терапијата која се прима има нус појави ( ова се потпишуваше дур Систина беше кај Олимпико ) после веќе никогаш не потпишав документ за согласност од нус појави од терапија, потпишуваш документ за согласност за замрзнување или одмрзнување, согласност дека си свесен за можноста ниедна ј.к да не успее, согласност на трансфер итн. А, согласност за анестезија никогаш. Ова го тврдам зашто од 2006 до 2015 бев пациент во Систина.
     
    На fana, Lianna Anna и TheSecret им се допаѓа ова.
  7. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    И јас се потпишував за царскиот и за хистероскопијата убаво се сеќавам дека меѓу многуте документи имаше и за анестезијата дека прифаќаш и си запознаен со можните ризици. Еве најново тетин ми правеше две операции за жолчка и кила во осми септември исто се потпишуваше. Да не се лажеме целосната анестезија не е наивна и знаат да се десат несакани нешта од неа, затоа и пациентот се потпишува дека е свесен за се и се согласува за тоа.
     
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Во Систина ги правев 6те ИВФ, последното во друга приватна клиника, пораѓајот ( анестезиологот беше мој човек ) на Гак и хистеро и лапаро на Гак. Никогаш не потпишав ниеден документ за анестезија. Нема зашто да лажам. За во Ремедика како е незнам немам искуство.
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    не велам дека лажете таман работа. Само чудно зошто секој се оградува бидејќи не се знае никогаш исходот од анестезија.инаку искрена да бидам само ивф знам што е но не ја знам постапката баш дали успиваат или не. другово што наброја па ич не знам што е..
     
    Последна измена од модератор: 26 февруари 2018
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Па еве и јас тврдам, 2014 операција, 2016 серклаж, неколку месеци подоцна порагај. За порагајот бидејки во последен момент се решив за анестезија на бокс анестезиологот ме праша во крати црто детали и ми даде документи да се потпишам.Пред тоа се потпишував уште во собата на други документи, ова беше за анестезијата. Ако мене ме сметале за посебен случај па да ми дале само мене да се потпишам нека биде така. За пункции исто ги слушав сестрите кога на албанките т.е на нивните мажи им збореа на српски дека да се потпишат треба за анестезијата. Ајде настрана тие ете може сум чула не сум дочула, ама 1000% знам дека јас потпишував.
    Мајка ми правеше операција на градата во државна само што ја прашав сега дали се потпишувала рече да. Како и да е отидовме вон темата :)
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Може немале тонер бе па не испринтале па и вие :D
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    5ivf.Prethodno eden kup anestezii.Niednas ne sum se potpisala
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Не знам како не сте потпишувале, не е можно само јас да сум потпишувала куп документи, добро ете и @LiliBoz и @butterflysk потпишувале. Не е можно пред одење во сала да не се потпишете, и број бараа од мој близок за контакт за недај боже, сестрите од систина само вртеа тоа листовите, тука потпиши се, овде потпиши се, ова за ова е,ова за тоа е. На крај се извинуваа заради огромната документација.
     
    На LiliBoz и anastasijaki им се допаѓа ова.
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Neznam kolku intervencii imam dosega so anestezija,od koi i carski.Ni ednas ne mi dale da potpisam
     
    На sofi2107 и TheSecret им се допаѓа ова.
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    јас се потпишував пред операцијата во Систина мн убаво се сеќавам дека на еден лист за анестезијата имаше напишано доста вознемирувачки работи :( за пораѓајот потпишував нешто во соба али не беше за анестезија ко што паметам.
    Јас прв пат на темава читам дека некој не се потпишувал.
     
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.865
    Пол:
    Женски
    Ni jas nikogas nisto ne sum potpisala za anastezija. Dve operacii i ne sum potpisala. Alergicna na anastezija sum i toa i go kazav na anasteziologot pa ne mi dadoa nisto da potpisam (neli pogotovo vo vakov slucaj so alergija bi trebalo da se zastitat ama ne,ne potpisav nisto).
    Isto i so sin mi vo Sistina ne potpisav za anastezija nisto. Tamu so gluposti me davea za potpisuvanje kako na primer za menito
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Јас не потпишав ништо. Нема потреба луди да ги правите сите. Никој не ми даде документ ни кога имав анелгезија (првото боцкање), а па на царски кога ме носеа немаше време за ништо, не па за документи.
     
    Последна измена од модератор: 26 февруари 2018
    На fana и LiliBoz им се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    И јас поминав две операции, двете со целосна анестезија, не потпишав ништо. Ни мм потпишал. По правило, и за епидуралот треба да се потпишува, впрочем, за секој вид анестезија.
     
  19. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Јас и во систина и во борн пред пункција потпишував и во ремедика пред пораѓај исто.
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Не е можно, да не не нагласиле за што е или слично, јас и за епидуралот и сега кога ме успаа на бокс потпишував

    Да се редактирам, отпосле дочитав до крај
     
    Последна измена: 26 февруари 2018
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.