1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спинална анестезија

Дискусија во 'Бременост' започната од Dory, 12 септември 2014.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.723
    Ако се пораѓате царски може и да не ви дадат посебно пемпеле за анестезија, зошто се подразбира дека со анестезија ќе се прави операцијата.
    Мада кај мене анестезиологот кога го прави заклучокот обавезно дава пемпеле за потпис.
    Мислам дека само кај класична спинална нема, зошто не се ни прават предоперативни испитувања освен лабораторија и трансфузија, не се оди на посебен преглед кај анестезиолог.
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Сигурна сум. И мм беше со мене. Ништо не потпишав.
     
    На fana и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  3. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Mene pred operacija koga trebase da odlucat koja anestezija najmnogu mi odgovara me pratija osven kaj transfuziolog i kaj anesteziolog pa toj odluci za spinalna otkako me pregleda. I mene licno, mnogu me bolese, prvoto bockanje ne bese uspesno, a vtoroto edvaj izdrzav zasto e bockanje direktno vo nerv i boli ama MNOGU. E sega, sekoj so svoja prikazna... I da, morav da potpisam.
     
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Значи не сум единствена што потпишувала во систина, пред некој ден на една друга тема испаднав дека лажам дека сум потпишувала. :tmi:
     
    На Ano и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Taman rabota. Pa ne ovde ispagja deka non stop lazeme koga zborime za privatnovo, dzanam od niv leb jademe. Posto neli drugive sto nw bile znaat kako e.
    Inaku za anestezija mora da se potpise, rizik e. Ti vikam stotuku porodena mi dojdoa na boks da me uspijat i prvo mi objasnija i dadoa da se potpisam pa posle se ostalo.
     
    На alisijad и LiliBoz им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Абе не е дека ти лажеш или тие што не потпишале дека лажат. очигледно има пропусти.
     
    На Annath, wannaBeMomma и alisijad им се допаѓа ова.
  7. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Така е да, ама знаеш како беше на темата, ние две три што пишавме дека сме потпишувале делуваше ко да измислуваме.Бар јас така се почувствував.
    @wannaBeMomma да, и мене на бокс јас од болки се виткам, анестеѕиологот ми даде да се потпишам прво па ми стави анестезија, исто и за операциите, само што таму во соба се потпишував.
     
    На wannaBeMomma и LiliBoz им се допаѓа ова.
  8. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    Мислам дека претеруваш никој никого луд не нарече, напротив ние неколкумина што кажавме дека сме потпишувале пред анестезија не напраивте дека измислуваме и дека такво нешто не е можно. А како што читам сега тука е и повеќе од можнo и протоколот е таков.
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не е така. Верувам дека сте потпишувале, ама исто така и вие треба да верувате дека ние ништо не сме потпишале. Имаше став како да не се сеќаваме, не сме виделе што потпишуваме..
     
  10. Martinaa ♥

    Martinaa ♥ Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Искуства со спинална анестезија при царски рез...
    Слушам многу како да не се мрдала главата да не се исправува да не се врти лево десно и од кои причини тоа не се прави. Овие дена треба да се породам со царски ама некако оваа ме плаши сепак во `рбет се става..Дали боли? По колку време можевте слободно да се движите?
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    За главава прв пат слушам.
    И спинална и епидурална позади ме имаат боцкано, разлика не осетив меѓу нив. 1-2 секунди пецкање/болка и тоа.
    Уствари спинална беше подобро бидејќи бев смирена и концентрирана, епидурал за време на најјали контракции и отварање ми ја пуштија. Потешко од тоа да не мрдаш во текот на тие болки нема.

    Станав после 12 часа. Првиот ден беше со јаки болки. После 36-48 веќе се движев без болки.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Главата смееш да ја вртиш лево десно а горе долу не. Зошто - не знам така ми рекоја на државна во Битола така правев. Болка ќе осетиш некои 5-10 секунди максимум и толку. Ме станаа по 24ч е тоа ќе го осетиш и боли многу. Секое наредно станување ќе биде полесно и помалку болно. Со лесно.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Огромни главоболки 5 дена имав. Не требало да се врти главата за да не те боли. А ставањето спинална ич не е болно. Ништо не осетив.
     
  14. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.815
    Допаѓања:
    7.016
    Пол:
    Женски
    Јас ја вртев главата немав никакви болки после тоа. Многу малку боли кога ти ја ставаат. После 12 саати ме станаа, беше болно но после тоа се помалку ќе те боли.
     
  15. Martinaa ♥

    Martinaa ♥ Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам за одговорите :)
     
    На Coco31 и fana им се допаѓа ова.
  16. Monnii

    Monnii Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zdravoo, sakam da gi prasam majkite so se imaat porodeno so spinalna anestezija, dali posle toa imaat nekakvi posledici. Eve mene na primer me bolat zglobovite na racete, na nozete..nekogas mi se ukocuvat racete neznam dali mi e od anestezijata sakam da znam dali i kaj drugi se ima sluceno ili samo kaj mene
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    никогаш ништо не сум осетила како последица од спиналната..
     
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.106
    Пол:
    Женски
    Ич ништо. :)
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Исто :)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ужасно неподносливи главоболки две недели после породување. Друго ништо.