1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спирала

Дискусија во 'Секс' започната од RainBow, 8 јули 2010.

  1. ecaliban

    ecaliban Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Shana, ne rekov deka mora da boli. Mislam samo deka kaj devojkite sto nemaat dete poveke moze da boli odkolku kaj devojkite so dete.
    Sestra mi i majka mi veke so godini imat spirala i dosega ne se gi imale istite problemi kako majka ti, tetka ti i majkata na drugarkata ti.
     
  2. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Денеска е барем лесно, ГТШ (google the sh~t)

    Мирена си има вебсајт, па прочитајте си.

    http://www.mirena-us.com/mirena_right/index.jsp

    IMPORTANT SAFETY INFORMATION ABOUT MIRENA
    Only you and your healthcare provider can decide if Mirena is right for you. Mirena is recommended for women who have had a child.

    Don't use Mirena if you have a pelvic infection, get infections easily or have certain cancers. Less than 1% of users get a serious infection called pelvic inflammatory disease. If you have persistent pelvic or abdominal pain, see your healthcare provider.
    Mirena may attach to or go through the wall of the uterus and cause other problems. If Mirena comes out, use back-up birth control and call your healthcare provider.
    Although uncommon, pregnancy while using Mirena can be life threatening and may result in loss of pregnancy or fertility.
    Ovarian cysts may occur and usually disappear.
    Bleeding and spotting may increase in the first few months and continue to be irregular. Periods over time may become shorter, lighter or even stop.
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    Јас решив да си ставам Мирена, па со среќа нека ми е. Докторот ми препорачувале уште пред 4 години, кога се породив со второто дете, и еднаш за малку и ќе отидев, т.е. имав и закажано, само се премислив во последен момент, т.е. вечерта пред денот на ставањето.
    Прогуглав и одма почнав да цвикам :D

    Проблемот е што имам обилни крварења, коишто некако ги поврзаа со отсуство на едниот јајник - а што е право тогаш и ми се засилија карварењата, што резултираа во огромен пад на железото. Претходно никогаш не сум имала проблеми со железо, а сега не можам да се оправам. Консултирав двајца доктори - тој кај којшто одам цел живот, и една пријателка на мајка ми која ги следи сите новитети и оди на сите конгреси, и двајцата ми кажаа дека во мојот случај ич не треба да мислам, туку обавезно да си ставам. Според нив Мирена и нема некои штетни последици, така што во мојот случај би имала само корист. Се разбира, ако организмот ми ја прифати.
    Инаку докторот мој кажа дека во многу случаи се препорачува, буквално има еден куп матки спасено со спирали.

    Ме ежи самата помисла да имам туѓо тело во мене. Јас не знам како луѓето се решаваат импланти да ставаат! Ги сакам моите работи, и не сакам туѓи, па какви и да се! Да ме прашаат сега дали би го избрала мојот целулит или силиконски гради, без размислување ќе го изберам мојот и само мој целулит!

    Ама се трудам да не се премислам, зошто го ценам мислењето на двајцава доктори што ги консултирав, и верувам дека е за мое добро, т.е. време е да си го средам железото додека се одразило само на опаѓање на косата, а не нешто посериозно.

    Би требало да ја ставам за околу 2 недели, па ќе споделам искуство.
     
    На Lolo5 и cecka1303 им се допаѓа ова.
  4. Landemora

    Landemora Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Темава е за Спирала, малку ке отидам оф топик
    Има ли на форумов гинеколог, или некоја што знае зошто овде во МК не се препишуваат тоест зошто не се препорачуваат Дијафрагми ? како заштита од несакана бременост !?
    Чисто ме интересира, зашто во светот одамна се употребуваат! А овде кога ќе прашаш гинекологот, те гледа као да паднал од марс :)
     
    На Lolo5 и cecka1303 им се допаѓа ова.
  5. cecka1303

    cecka1303 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво јас сум нова на фемина ги читав вашите напишани пораки за спиралите и би сакала и јас да споделам нешто со вас би сакала да ставам и јас спирала имам едно дете но мало е и не сакам да останам сега пак трудна барем не околу 4 години, раѕмислувам на тоа да ставам спирала се консултирав со мојот доктор и тој реце дека моѕам да ставам и дека најдобра била спиралата НОВА Т380, планирам да ја ставам овие денови па сакав да слушнам и други мислења...сакав да знам колку се сигурни и дали ке можам да останам пак трудна.Ве молам доколку некој знае нешто повеке ве молам пишете ми :$
     
  6. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    zdravo devojki jas imam 2 decinja i veke ne planiram da ragam pa zatoa sakam da se zastitam so spirala.Dovolno se informirav okolu efektite i kontraindikaciite od nea edinstveno sto me interesira e kolku cini spiralata?
     
    На cecka1303 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cecka1303

    cecka1303 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zdravo ,,ohoho,, i jas se rasprasuvav za spirala i kako sto znam spuiralata nova t380 e 2099 denari, za drugi ne prasuvav zatoa sto mojot doktor mi ja preporaca ovaa spirala i mi kaza deka e najdobra i bila navistina efikasna
     
  8. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    blagodaram cecka navistina mi pomogna mnoguuu
     
  9. kristinamk

    kristinamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    НЕМОЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈ НЕМОЈТЕЕЕЕ
    КЕ РЕЦЕТЕ ЗАСТО СЕГА ПРЕД 2 МЕСЕЦИ ЈА ИЗВАДОВ
    САМО 1 МЕСЕЦ ЈА ДРЗЕВ И ПОЦНАВ ПРОБЛЕМИ ДА ИМАМ ,БЕЗБОЛНО Е ИЦ НЕ БОЛИ КО КЕ ТИ ЈА СТАВАТ И ВАДЕНЈЕТО ИСТО ТАКА Е БЕЗБОЛЕН САМО ЕТЕ СЕКОЈ ОРГАНИЗАМ Е РАЗЛИЦИТ АМА ЈАС ЕТЕ БОЛКИ ИМАВ НЕ МИ ЈА ПРИМАСЕ ОРГАНИЗМОТ И КРВАРЕВ И СЕ ДО ДЕНЕСКА СЕ МИ СЕ ИСПОРЕМЕТИ.СЕПАК ТОА Е ОД ВАС ВИЕ СИ ОДЛУЦУВАТЕ. ПОЗДРАВ АКО ТЕ ИНТЕРЕСИРА НЕСТО ПО ДЕТАЛНО ЗА СПИРАЛАТА СЛОБОДНО ПИСИ НА ПОРАКИ НА PRIVATE ;)
     
  10. kristinamk

    kristinamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    DA TOLKU CINI JAS JA STAVIV AMA NEMAM BAS UBO MISLENJE ZA NEA A DA EFIKASNA E DOSTAAAA AMA ETE SEKOJ ORGANIZAM NE E IST.. :$
     
  11. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505

    Ариел, имав проблеми со обилни крварења а сега дури и да немам циклус со Мирена. Ке добијам еднаш во 2-3 месеци и тоа сосема малку, како што порано ми било во последните денови. А што се однесува до страно тело, ништо не чуствуваш. Мене проблем ми беше да се опуштам на почетокот бидејки или правиш деца или не, ми беше страв да не останам бремена :fubar: Ако не планираш трето дете скоро, искрено ти ја препорачувам.
     
  12. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Со колешка ми дискутиравме на оваа тема и ќе ви го пренесам она што неа и го рекол нејзиниот гинеколог-и понудил спирала со цена од околу 200 евра(најскапата),за која гарантирал времетраење на користење од 7год.Сепак,постоел ризик од забременување мал,но сепак го имало ако од х-причини дојдело до поместување на спиралата,ама затоа требало да се вршат чести прегледи,како не би дошло до ова.Јас за сега не сакам ни да мислам за употреба на спирала-немам потреба,но сакав само да го соопштам она што го дознав,сепак некому мозе и ќе користи.
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Не би ставила спирала,ни од ког аке родам деца никогаш:еднаш во една книга прочитав како жената сама си ја вагаше спиралата и ми се згрози од самата слика што си ја створив во мене.Тогаш дознав што всушност е спиралата,но не би ставила никогаш.Подобро со кондом,апчина или такво нешто, :puke:
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас можеби би ставила, но откако ќе родам, сега никако. Инаку сум слушала дека е доста ефикасна, но ме исплаши тоа дека е можно организмот да не ми ја прими. :|
     
  15. Katerinki4ka

    Katerinki4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Monchence напиша:
    Здраво ...
    значи вака имавме секс со кондом ...дечко ми сврши во кондомот (иако имаше кондом го извади од мене па сврши надвор во кондом) ... после некој си пола саат имавме пак секс но БЕЗ кондом,не сврши во мене туку на стомакот ми сврши .. моето прашање е дали дали има шанси за бременост бидејќи имавме по 2 пат секс истиот ден, а пред тоа беше свршил .. ?

    Nemas nikakvi sansi za bremenost ne se sekiraj.Za da ostanes bremena treba da ti svrsi vo vaginata a toa sto ste imale dva pati edno po drugo nisto ne znaci,duri kao cist primer sto nemoze da se ostane bremena ke dadam deka i koga imas menzus i da ti svrsi maskoto vo vaginata nemozes da ostanes bremena,zasto menzusut e necistotija i od spermazoidi i necistotija sigurno nemozes da zabremenis a i seks bez kondom isto taka zatoaa ne grizi se e e vo red :) pozdravce ;)
     
  16. ecaliban

    ecaliban Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Какви глупости!
    Ако имаш мензис можеш да останеш бремена пошто сперматозоидите може да останат до неколку денови во тебе!
    Затоа и кога имаш треба да се користи кондом (освен ако зимаш пилула или слично).
     
  17. Katerinki4ka

    Katerinki4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Воопшто не се глупости.Јас со моето момче сум имала секс и сум имала мензис и не сум користела никакви пилули па не сум останала бремена,и тоа не еднаш туку неколку пати,а сперматозоидите не остануваат внатре пошто мензисот ги исфрла,се прочистува тогаш женското кога има мензис.Јас ова го велам од искуство,сигурно не би го напишала овде онака.Поздрав. :)
     
  18. ecaliban

    ecaliban Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Епа убаво што на тебе досега све било добро,тоа е случајно ама не е точно дека мензисот све исфрла...
     
  19. Katerinki4ka

    Katerinki4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Мензисот не исфрла све?
    Можеш да ми објасниш што исфрла,а што не?Мензисот е нечистотија преку која женското се прочистува...
     
  20. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Katerinki4ka cамо да те просветлам... Мензисот не е нечистотија.
    Пред секое исфрлање на јајце-клетка, слојот на матката се здебелува, во случај клетката да е оплодена и да би можел да ја прифати и да ја вгнезди.
    Кога таа нема да се оплоди, задебелениот слој се лушти и исфрла. И така секој месец се додека не забремениш. А додека имаш мензис имаш шанси да добиеш
     
    На ecaliban му/ѝ се допаѓа ова.