1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спирала

Дискусија во 'Секс' започната од RainBow, 8 јули 2010.

  1. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Вaкa сегa имaм еднo прaшaње не зa мене туку зa еднa мoјa другaркa тaa стaви спирaлa и сaмo штo јa стaви имaше еден мaл инциндент и сегa имa бoлки кaкo зa пoрaгaј мн крвaри штo мислите дaли и се имa пoместенo или не и приa спирaлaтa мoже некoј сoвет се дoдекa oди нa кoнтрoлa дa јa утешaм пoзз фaлa oднaпред
     
  2. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Можно е да и е поместена спиралата.Нека оди на гинеколог што побргу да види за што се работи и тој да и даде најдобар професионален совет.
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Спиралата според мене е вистинскиот начин за долготрајна и безбена заштита од бременост. Сега има многу различни типови на спирали и ни од далеку не се толку опасни како оние кои ѓи кориателе нашите мајќи пред многу години. Само околу тоа кога треба да се вгради спиралата имам мала недоумица, читам дека можело да се стави и пред да родиш па кога ќе бидеш спремна за раѓање ја вадиш, но исто така има мислења дека спирала треба да вградиш откако ќе го завршиш репродуктивниот период. Но постојат и други начини за заштита а еден од нив е и подврзувањето на јајцеводите.
     
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Подврзување на јајцеводите се прави после завршување на репродуктивениот период, значи после подврзување нема ,,одврзување,,
    И тоа се прави само ако раѓаш со царски рез и се изјасниш дека несакаш повеќе да раѓаш.
    Во спротивно е цел еден оперативен процес и многу чини.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    И спиралата мора да се менува на секои 3-4 години.Може да се случи самиот организам да ја препознае како страно тело и да ја исфрли при циклус.Или не дај боже лекарот да не е доволно стручен и да не ја намести правилно.
    Тогаш може да се појават болки,крварења.

    И обавезно пред да ја ставите направите си брис,пап,гинеколошки преглед.Да се исклучи можна инфекција.
     
    На BabyStyle и Petar80 им се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Не ми е баш познат тој начин на на заштита, ама не би практикувала. Од заштита преферирам само кондоми.
     
  7. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.091
    Пол:
    Женски
    Јас имам спирала бакарна веке 5месеци и немам никакви проблеми, разговарав со докторката и ми рече најдобра опција ти е спирала отколку да се труеш со апчиња, апчињата го слабеат срцето, и кога ке видите секако е штетно или секоја година деца или абортуси, , , јас сум за спирала нова т бакарна
     
    На JessieT, Sunnny и riba79 им се допаѓа ова.
  8. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Minnie od kade ja kupi spiralata i koja cena e?sakam i jas da stavam.pozdrav
     
    На didisi, Sunnny и Petar80 им се допаѓа ова.
  9. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Луѓе откако ставив спирала уживам уште повеќе во сексот, повеќе секс имаме сега отколку како дечко и девојка. Опуштање целосно
     
    На EdnaDevojka21 и Petar80 им се допаѓа ова.
  10. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.027
    Допаѓања:
    4.753
    Пол:
    Женски
    Моја пријателка стави спирала во Јули, во Ремедика ама незнам кој тип е спиралата.И рекле дека треба да ја извади после 3 год.Ама откако ја стави секој месец циклусот и трае по 9 дена, и рекле дека ова е поради спиралата ама мене некако не ми е нормално?Дали знаете нешто околу ова?
     
  11. саздовска

    саздовска Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    јас ставив пред една недела спирала мирена бидејќи имав чести крварења и одев на киретажи 3 пати и за да не правам операција гинекологот ми ја препорача спиралата па ќе видиме каков ефект ќе има.
     
  12. саздовска

    саздовска Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    спиралата Мирена кошта 7.100,00 ден. а местењето во Државна болница 80,00 ден.
     
    На Ivona S му/ѝ се допаѓа ова.
  13. baby dool

    baby dool Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    девојки пијам една година веќе Qlaira таблети и сум презадоволна менструација кажи речи и немам веќе но мојот гинеколог настојува за спирала веќе неколку месеци како подобра била од апчињата и еве утре ќе одам за да ја порачам бидејќи завршив со таблетите и се решив за спирала но читајќи разни искуства по гугл нешто ме фаќа страв од тоа изместување и од бременост па се прашувам дали е посигурна од таблетите и сум во дилема што да правам??? Инаку имам две дечиња и затоа ми е за заштита од бременост а за менструација и онака кога не користев никаква заштита немав многу крварење.... Па се надевам некоја ќе пише поново искуство со мирена спирала за заштита од бременост... Поздрав до сите
     
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.056
    Пол:
    Женски
    Би сакала да дознаам повеке информации за спирала .
    Сакам да ставам спирала , е сега бидејки не сум била на гинеколог ( сум немала потреба) не сум информирана дали се купува од аптека па се оди на гинеколог па таму треба да ми ја ставаат , или директно се оди само на гинеколог ?
    И на колку време треба да се заменува со нова ?
    И дали при сексуален акт може да пречи спиралата?
     
    На IvaSand му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.056
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав мислењата и се разочарав :(
    Јас сакам да ставам спирала , немам родено , и нема да рагам , но ме плашат тие инфекции што ги кажувате :worried:
     
  16. IvaSand

    IvaSand Нов член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Јас имам ставено спирала. Пиши ми во порака за повеќе инфо @Justicija
     
  17. angieangie

    angieangie Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj da mi pise kade ima da se nabavi spirala i kolku kosta?? Blagodaram
     
  18. butterfly_mk

    butterfly_mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира зошто ставате спирали, дали кондомите не ви помагаат? Не можам да разберам.
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Не е исто со и без кондом, особено во брак..
     
    На Роберт 7 и angieangie им се допаѓа ова.
  20. angieangie

    angieangie Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Лошо искуство со пукање на кондом,затоа