1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спомени од моето детство

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Andemona, 6 јануари 2014.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Изгледа. И јас ги сакав Take That, имав десет години кога почнаа со кариерата :l:
    Арно ме потсети на Land before time, го заборавив. Are you afraid of the dark и Storyteller не ги гледав баш, Clueless не ми се допаѓаше толку колку Girls just want to have fun, башка постара бев кога излезе. За Титаник веќе и полнолетна бев.
    Од списанија купував и јас од тоа италијанското, баш ради подароците, мислам дека Cioe се викаше. Тоа беше покрај популарната Gioia. Купував и Smash Hits! пошто ептен следев британска музичка сцена, слушав се што излегуваше, ама омилени ми беа Take That. Уште имам цели албуми музика од тоа време, полни ми се телефонот и компјутерот.
     
    На Love 83, Rama и Nausicaa им се допаѓа ова.
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Annath, Clueless? Цело основно ги замени ранците со папки, да не останеме покуси и ние :D:D:D

    Го побарав Girls just want go have fun, според содржината мислам дека го имам гледано многу (многу!) одамна и од цел филм само ја памтам сцената каде фината девојка отпадна од натпреварот по танцување и другарка и влезе место неа (или нешто слично се случи). Го ставив да се симнува :) Претпоставувам дека и песната на Синди Лопер ја има во филмот?


    Инаку, купував покасно, кога веќе бевме средно и едно германско списание, Браво мислам дека се викаше ама никако не ми текнува имаше ли и таму подароци :)
     
    На MarigoldA, prominent, Love 83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Оригиналната песна ја има, не од Синди Лопер. Го имавме снимено цел филм на видео касета, и нонстоп го вртевме со другарките. Сега да ме утепаш не знам што гледав во филмот, ама ете, интересен ми беше тогаш. Може дека сум ептен по танцувањето.
    А за Clueless, стварно бев постара, средно веќе. Не ми беше нешто посебно и не се сеќавам дека паѓаа во несвест за тој филм кај нас. За Титаник да.

    Браво само постери имаше. И јас го купував, оти имаше едно време и џиновски постери, колку цел ѕид од соба :D
     
    На MarigoldA, prominent, Love 83 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    A Mame32, компилацијата од игрици, ви текнуе?
    Немавме никој компјутер тогаш, па ја терав мајка ми секој втор ден да идеме кај едни луѓе на гости за да ги играм игриве, поточно омилената, Cadillacs and Dinosaurs. :D
    [​IMG]

    И секако Hercules :inlove:
    [​IMG]
     
    На Gosh, Lella, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Annath, даааа постерите!!!!! Знам дека имаше некоја причина зошто го купував, ама никако не ми текнуваше зошто :D:D:D А дека германски учев и во основно и во средно, се „вадев“ дека го купувам за да го вежбам јазикот :)

    Појма немав дека Girls just want to have fun не е на Синди Лопер :|:|:| Како одеше она интернетското- I was today years old кога дознав дека ова е оригиналот. Песната ко створена е за неа.
     
    На MarigoldA, prominent, Love 83 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Не, преработката ја прослави Синди, а Синди ја прослави песната. Обострано беше :D
    Јас Smash Hits! го купував ради јазикот. Браво ради постерите, Cioe ради подароците. Што пари сум дала за списанија тогаш....
     
    На Love 83, prominent, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Колку пари имам и јас дадено за списанија, чудо:D Најмногу германските ги купував.

    @Annath, мислам дека во Браво, освен џиновските постери, имаше и подароци одвреме навреме. Ако не во германското Браво, тогаш во српското сигурно, а 20 денари беше српското издание, се сеќавам. Германското беше некаде 70-80, ако не се лажам, ама имаше двојно повеќе страници.

    Еве на пример во овој број имало приврзоци за ташна:D и бесплатни карти за кино ама тоа за нас секако не важело:D

    [​IMG]

    Mислам дека и купував Popcorn одвреме навреме ама тоа беше скапо многу, еднаш месечно го носеа само.
    Е сега ме фати носталгија да одам и да си купам списание, не е исто да читаш од интернет и од хартија:D
     
    На Gosh, MarigoldA, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    upload_2019-12-13_15-46-28.jpeg
    Беа благи, да ти се слоши, ама до ден денес можам вкусот да го осетам.
    И големи беа.Кога ги жвакаш, полна устата, неможеш ни да збориш.
     
    На Poyraz Karayel, Slatkata00, MarigoldA и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Српско не сум купувала, само германско. Во периодот од 93-98 беше тоа. Имам и Попкорн купувано. Се сеќавам дека парите што ми ги даваа моите за јадење на школо ги чував и собирав да имам доволно. Тогаш Smаsh Hits! го купував еднаш на две недели, чинеше прво 90, па 130 денари. Тогашната вредност на парите беше друга, скапи беа списанијата за тоа време.
     
    На prominent, Love 83 и Rama им се допаѓа ова.
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Списанија ретко купував, ми текнува понекогаш земав Наш свет, и Тин шема:D
    Ама затоа најредовна бев во купување на весникот Вест, секој ден од прва средно заминував право во трафика да купам, бидејќи во него имаше сликички и по некои содржини за тогашните мои омилени серии, Млади бунтовници и Клон:!:
     
    На Gosh, MarigoldA, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Мм уште ја игра Cadillacs and Dinosaurs:D.И на компјутер ја чува а сега скоро и на таблет гледам си ја игра.
    А се сеќавате на овие игри ?
    Судбина си кажувавме ,што како ќе ни се сличи :D
    ca4123e1beafe7e314ae35eeb95d4df5.jpg
    И ова исто многу го игравме
    601b19fa30142439b85d7c55a27bf710.jpg
     
    На joy1, Bitter-Sweet, Celltica и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ние со другарките си "гледавме" да не речам гатавме, на колку години ќе се омажиме и за кој:rofl:
    Вака на лист пишувавме години кога сакаме да се омажиме, пишувавме број на деца, број на симпатии, дали ќе бидеме богати, сиромашни и пази, милионери, држави каде ќе живееме, и броевме со годината за мажење, вртејќи во круг, се додека од сите наброени работи кои одеа во пар, да останеше по едно:!:

    Исто и на кафе секој ден си гледавме, и бурма од мајките, со конец врзана ја вртевме над чаша полна со вода, и колку пати ќе чукнеше бурмата, тогаш ќе се омажевме мислевме:D
    И цигарата откако ќе ја испафкав, јер не бев пушач никогаш, и неа ја вртев колку што имав години, и на крајот излегуваше буквата В секогаш:rofl:
     
    На melissa, Celltica, MarigoldA и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Леле даа,ме потсети на некои работи што ете не ми текнувале .Мене секогаш ми искачаше памтам С ,а замисли и мм е на С :rofl:.
    Имало вистина ,не дека не :wasntme::D.
     
    На prominent и Rama им се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Мене 100 години по ред само В, и дур не се омажам за некој таков нема да верувам:rofl::D
     
    На prominent и Love 83 им се допаѓа ова.
  15. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    10.420
    Пол:
    Женски
    Ова и ние го игравме.
    Во квадрат на колку години сакаш да се мажиш. Горе тројца симпатии, Трајче Стојче и Петко да речиме, десно богати, сиромашни, милионери, долу 1, 2 или 3 број на деца и лево мислам беа местата на живеење. Кои петарди од деца сме биле. :D

    Имаше и едно лимонче мислам се викаше. Парови се поврзуваа, кој со кого ќе се падне.
    Гледања на карти за љубовна судбина сто и кусур знаев. Еех времиња.
     
    На Gosh, Celltica, nightingale и 3 други им се допаѓа ова.
  16. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    А колку често им барав по 20 денари на моите, ги исцедив буквално:D Освен Чунга Лунга и овие ги џвакав многу, не знаев за мерка, целата лента на два-три пати:D

    [​IMG]

    Други десерти и грицки

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На melissa, Poyraz Karayel, Celltica и 6 други им се допаѓа ова.
  17. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
  18. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    @prominent кај ти се минти и шок мастиките, хуба буба? :D
     
    Последна измена: 14 декември 2019
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    890
    Пол:
    Машки
    Super Mario

    [​IMG]

    Panini албуми со сликички

    [​IMG]
     
    На melissa, Love 83, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @bicycle, прво не ми текнуваше кои беа Минти, ама кога ги видов веднаш ми текна... Имаше сликички и од Касандра мислам, радости:D

    [​IMG]

    Овие мислам ги има и сега ама мене страшно ме потсетуваат на деновите од основно, на секој голем одмор ги јадев како десерт по тостот или бурекот:D


    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На joy1, barby, 1209 и 10 други им се допаѓа ова.