1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Споменка (Горјан Петревски)

Дискусија во 'Книги' започната од tea4e, 8 април 2013.

 1. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.147
  Ја имате читано?
  Јас ја имам и можам да кажам дека е прекрасна.Навистина е една од најубавите книги што сум ги прочитала ,па дури и најубава. :inlove:

  „Споменка“ е роман напишан со многу емоции и прекрасни чувства...

  Ова име го носи девојчето кое за прв пат се соочува со најубавото чувство. Од сите тие игри, од постојаната дружба зад насмевките на двајца млади се сокрива љубовта. Првата љубов се засолнува во срцата на Споменка и Бојан.
  Тие ја чувствуваат нејзината топлина и ја прифаќаат љубовната игра. Не знаат што ќе им донесе љубовната игра. Не знаат какви карти им поделила судбината. Нивните мисли не можат да го предвидат букетот трендафили кој ќе им биде препуштен на водите на реката. Ниту пак размислуваат за разделба.
  Но, дали и судбината цели кон истото... останува вие да откриете. Првата љубов на Бојан и Споменка ќе ја доживеете како своја воздишка. Непотребни се повеќе зборови бидејќи не го доловуваат она вистинското.
   
  На resenska, маја15 и ivy531 им се допаѓа ова.
 2. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  544
  Да сум ја прочитала, и мислам дека имаше втор дел, но никако не можам да го најдам.. А би ми се допаднало да го прочитам.. :)
   
 3. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  906
  Сум ја прочитала. Прекрасна книга, напишана со многу емоции. Една од омилените ми е. :inlove:
   
 4. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.580
  Допаѓања:
  10.997
  Пол:
  Женски
  Прекрасна книга. Eдна од моите омилени, а ги имам прочитано и вториот и третиот дел. :))
   
 5. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.147
  Четири дела се... :) :inlove:
   
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  :inlove: Мајка ми знам ми ја зема оваа книга од библиотека бев 4то одд и тогаш знам дека се заљубив во читањето.Најомилената книга од детството.Пред некој месец го прочитав и третиот дел а воедно и последниот така да завршив но да се решам некој ден пак ќе ја читам :) вреди да се прочита во секоја смисла на зборот зрачи со убавина и топлина.Така да кој ја прочитал сигурна сум дека не се покајал.
   
 7. yeayea

  yeayea Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  „ Споменка “ ми е една од најомилените книги...а и Горјан Петревски несомнено е еден од најдобрите македонски автори...Сепак книгата може да се каже дека го опфаќа периодот кога децата навлегуваат во улавите години со кои доаѓа првата љубов, како љубовта која Бојан ја чувствува кон Споменка...
   
 8. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Може накој накратко да ми ја раскаже?Плисс за утре ми е..Фала од напред.. ;) ;) ;)
   
 9. Therose.S

  Therose.S Активен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Горјан Петрески ми е омилен автор, па можам да прокоментирам за книгава... Најголем впечаток ми остави првиот дел кој е навистина сликовито опишан. На една средба колку што се сеќавам рече дека е пишувана по сеќавањата на неговата прва љубов... Си се топам на вакви романтични книги
   
 10. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Преубава книга, прво ни ја дадоа за лектира ама јас тогаш бев светска мрза за книги и не ја прочитав. После незнам што ми стана ја прочитав и преубава книга, па ја зедов и вториот дел "Задоцнети писма до Споменка" мислам дека така се викаше, и конечно пред некој ден ја прочитав и третиот дел "Сонот со Споменка" неја ја читав една година и конечно да ја дочитам :D . Сите книги на Горијан Петревски му се убави :)
   
 11. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  211
  Да, nati44, има и втор и трет дел и тие се прекрасни. Можеш да ги најдеш во книжарниците на Просветно Дело. :)
  Вториот дел се вика Спомените за Споменка, а третиот-Сонот со Споменка
  Има и лирски записи-Задоцнети писма до споменка
   

  Прикачени фајлови:

 12. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Вториот дел е Спомените за Споменка, а не Задоцнети писма до Споменка. :)
   
 13. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.147
  Колку што ја имам читано порано,Задоцнетите писма до Споменка е 4-ти дел и не е поврзан со останатите 3 дела. :)
   
 14. Petunia-Queen

  Petunia-Queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  315
  Ги имам прочитано сите 4 дела и се заљубив во книгава. :inlove:
   
 15. Maria17

  Maria17 Нов член

  Се зачлени на:
  1 април 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1

  Јас го имам прочитано и вториот дел, иако не ми беше зададен за лектира. Се вика „Спомените на Споменка“. :)
   
 16. Grejsi

  Grejsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  73
  Омилената детска триологија и тоа од македонски автор. Горјан Петревски е мајстор за детски романи.
  Ги имам прочитано сите три дела, и искрено повторно би ги прочитала. :)
   
 17. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Денеска ми ја дадоа за лектира "спомените за споменка"..А првиот дел колку што памтам не сум го прочитала поради здравствени причини..И сега не можам да се "уклучам"...некако грдо ми почнува..паа... -.- :3
   
  На маја15 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Kaде можам овај дел да го најдам ми треба за поклон?До 15,05
  [​IMG]
   
 19. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  63
  Ја имам прочитано, леле да, преубава е. :) :angel: :angel: :angel: :angel:
   
 20. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Првиот и вториот дел ги имам прочитано уште кога имав 13-14 години.. Ми беше омилена хх :)