1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтано породување или со царски рез?

Дискусија во 'Бременост' започната од Cka, 30 јули 2017.

?

Каде и како се породивте?

  1. Природно, во приватна клиника

    94 глас(а)
    17,5%
  2. Природно, во државна клиника

    201 глас(а)
    37,5%
  3. Со царски рез, во приватна клиника

    112 глас(а)
    20,9%
  4. Со царски рез, во државна клиника

    148 глас(а)
    27,6%
Дозволен е избор на повеќе опции
  1. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    @RainBow Јас кажав дека ми рекоа дека анестезијата е 100% сигурна, веројатно така ми рекоа така зошто паничев, плачев, ми беше страв, нормално, не знаев што ме чека, па за да ме смират во моментот и за да соработувам, инаку за ризици не ми спомнаа, едноставно само ме прашуваа на што сум алергична, дали сум пушач и дали имам хронични заболувања.

    Ризиците може да постојат или да не постојат зависно од нашето општо физичко здравје, што значи не за секого постои ризик, и не за секого постојат исти ризици, затоа и ни ги поставуваат тие прашања пред да примиме анестезија. Можеби за мене не постои никаков ризик, но ти имаш ризик од згручување на крвта, ова како пример онака го кажувам.

    Како што кажав, јас се породив со царски затоа што така требаше, а не затоа што јас така одбрав, иако да бидам искрена потајно си мислев дека така ќе ми биде побезболно и полесно, но ниту еднаш не побарав да се порордам со царски, си викав како дојде така, само анестезија да ми дадат ако е природно.

    Јас не стојам во одбрана на начинот на породување со царки рез, ама ми пречи осудувањето кон жените кои сами одбираат да се породат со царски, затоа што сметам дека треба да постои правото на избор кога нема индикација за породување со царски, секој човек има право да реши како ќе се постапува со неговото тело и никој нема право да му сугерира, само да му ги објасни потенцијалните ризици доколку ги има, како и предностите, и на едната и на другата процедура.
     
    На Searcher, Luna91, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Of bre zeni a zamislete da ste alergicni na anastezija a mora na carski. E togas odlucuvate bebeto da se spasi voopsto ne razmisluvate za svojot zivot, a najmalku pa dali nekoj ke kaze ti so carski ne si prava majka. I po igra na sudbinata posle nekolku saata mu se zablagodaruvate na boga sto i dvajcata ste zivi. Ete takva porodilna prikazna imam jas. Zatoa ne sudete nikomu nikogas neznaete so kakva maka si e covekot, a i kako sto gledate sekogas zivotot ni nosi presvrti.
     
    На Narcis789, Zaljubena111, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.043
    Ако тргаме со претпоставка - што ако сум јас тој 1%... до каде?
    Немам обемно искуство, но до сега кај мене на работа, за 3 ипол години, починаа 0 пациенти од анестезија.

    Што никако не значи дека нема никому да се случи. Ама со секоја опција постои ризик. И сите имаме различна перцепција за ризиците кои ги преземаме.

    Како што кажа @Kitten, обично се зборува за трагичните породувања природни, ретко за "полесните". Но ако читаме пак за царските, или со епидурална, ретко ина лошо искуство - повеќе се позитивни.

    Мајка ми мене 13 саати ме раѓала, сестра ми вкупно 3. Двете сме природно родени. Ама после мене и требале скоро 15 години за да се осмели за второ, до толку траума и' останало.

    Некои жени и покрај траумата немаат проблем да се нафатат на истото, некои не се нафаќаат воопшто, некои како @Luna91 не би раѓале второ природно. Некои, не би ни пробале природно. Ниту заб не пломбирам без анестезија, не пак 3кг дете да родам. Затоа што не гледам смисла во болката, ако можам да ја избегнам.

    Терминот "немајка" се крие меѓу редови, и не е феноменот "санктимами" присутен само на форумов. Осуда има колку сакате, и имање на став со осудување не е исто.

    Јас не ги осудувам оние кои прифаќаат сите болки да ги истрпат, не ги разбирам, ама нивно тело - нивно право.
     
    На Searcher, Luna91, fana и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Sto ti kazaa za karlicno za poragaj. Jas sum sedmi mesec i seuste malata e karlicno svrtena. Sto ke pravam neznam. So prvoto si bese normalno svrtena. Maticniot mi kaza prirodno poragal porano karlicno. Mene mi e strav. Pozz
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Имa време и местo дa се зaврти. А aкo не се зaврти мoј сoвет е дa не прифaќaш дa рaѓaш спoнтaнo.
     
    На Beautymom и LiliBoz им се допаѓа ова.
  6. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Малку дискутабилна тема без конечен одговор.Јас лично за мене би го слушала докторот како ќе ми каже така и како е добро за мене и моето бебе.Во животот доаѓаат и моменти кога човек се става на ризик,и во тој момент треба да се мисли на бебуш да се стиснат забите и да се роди бебуш жив и здрав а и мајката да е способна и после тоа да функционира.Со лесно на сите❤
     
    На TheSecret, LadyC и joy1 им се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Jas ni prasav kako bese ni znam. Seuste se mali i se vrtat non stop, ne znam zasto toj strav
     
    На duffi и kukla21 им се допаѓа ова.
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Гордана вика до 36-37ма стално ќе се врти.
    А не пак 7ми месец. Моето еднаш горе тропка па долу, секаде е.

    @Beautymom а што толку инсистираш за карлично природно породување?
    Ако треба царски-царски нека е.
    Плус што е многу рано за тоа, ќе се врти уште многу.
    Ете денес на моето пак му се ноџињата долу, а до пред некој ден си беше таман.
     
    На mariz, danichap, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Мене во 34та ми беше карлично, а на контрола во 36+ веќе беше со главче надолу и остана така до крај :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.630
    Допаѓања:
    152.284
    Ич д ане се секираш
    мојата мома ја надносив 16дена над термин
    на 14 дена над термин ме гледа на ехо бебуш со газето надоле вика одиме со царски дојди утре да те примам одам утредента бебе свртено со глава надоле ме примаа и со провокации 16ти ден над термин се роди момата
    Од прво до последно се на се 4часа вкупно пораѓај
     
    На mal.ecka, orhideea, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Вчера бев на цтг,мирно без контракции а бебе уште свртено карлично...да дочекаме раѓање во термин па како ќе биде породувањето така.35+3сум

    Рано ти е тебе уште,јас сум 35+2 па уште има шанса да се сврти,ако не со царски...со Господ напред,не се плашам,оставам во негови раце.
     
    Последна измена од модератор: 8 ноември 2017
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Не требa дa се чекa крaен термин зa кaрличнo бебе, 7-10 денa пред терминoт се зaкaжувa цaрски рез. Шaнсите зa дa се сврти вo тaa неделa се мaли, нo сепaк пoстoјaт. Вo секoј случaј сo леснo мaјкa :*
     
    На mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Докторката рече во 38 недела можи да закажиме царски,да не чекаме до 40 недела...фала ти:hug:
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.391
    Пол:
    Женски
    Мајка имаш време, не ми текнува која во труднички кажуваше имало на Јутјуб вежби за да се сврти бебето и биле успешни. Се мислам @Smizzy беше ама не сум сигурна.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Јас со двете природно се породив , двете беа нормално свртени и немаше некои компликации , додека пак самата јас сум родена карлично по природен пат . Господ еден знае како мајка ми ме родила . Сум излегувала со глава и нозе заедно т.е прво што излегло било задник :D мајка ми кога ми раскажуваше се пукнав од смеење , вели докторот бил поиспаничен од неа :D среќа се поминало во најдобар можен ред , без компликации . Идни мајки со бебиња свртени карлично , не грижете се , секогаш постои можност бебето да се сврти во последен миг , а ако тоа не се случи , тука се докторите за секоја интервенција :l: со лесно да ви се бременостите :l:
     
    На victoria, Sexybaby86, Kitten и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 и ти заврши на царски? :worried: Што се случи, нели се беше во ред?

    Ахх почнува да ме фаќа некоја внатрешна нервоза и нетрпение, едино ме теши фактот што ќе одам на државно па таму ќе ме чекаат да се отворам колку и да треба, плус второ дете па ваљда ќе биде полесно.
     
    На mssuniquee и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Кај нас на државно и не чекаат баш.
    80% се царски.
    А и ако се има индикации зошто да се чека, полошо е .
     
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Завршив @Kitten зс жал, тоа е. Со болки отидов, два дена ги трпев, ни сантим не се отворив и покрај провокација, а уште на последното цтг веќе снемуваше вода. Дојде до степен кога стана критично и веќе не можеше да се чека. Тоа е, јас веќе заборавив, пошто прцулов си е до мене :l:
    Инаку јас сама инсистирав да чекаме додека може, свесно одбрав да трпам и болки и се, ама ете, не биваше. Докторката знаеше дека сакам природно да пробам и не форсираше во ниту еден момент за царски, ама кога веќе немаше каде, мораше. Сепак брзо се опоравив, очекував да е многу полошо, ама само дента отпосле ми беше критична.
    Не се плаши, ќе те чекаат тебе за природно, и плус со второ си, сигурна сум дека лесно ќе поминеш :l:
     
    Последна измена: 20 февруари 2018
    На ludoto19, girl-miri, Kitten и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека грешиш Дафи, барем пред 4 години беше Ок.
    Сега реков, ќе фатам врски за природно да поминам :D
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Кај нас во болница. :)
    ГАК и Чаир не знам како е . Тука се премалку доктори, па ич не им се чека.
    А и сите бараат само двајца. И тоа е резултатот за жал.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.