1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтано породување или со царски рез?

Дискусија во 'Бременост' започната од Cka, 30 јули 2017.

?

Каде и како се породивте?

  1. Природно, во приватна клиника

    94 глас(а)
    17,5%
  2. Природно, во државна клиника

    201 глас(а)
    37,5%
  3. Со царски рез, во приватна клиника

    112 глас(а)
    20,9%
  4. Со царски рез, во државна клиника

    148 глас(а)
    27,6%
Дозволен е избор на повеќе опции
  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас бев 10, па завршив на царски. Не секоја состојба е иста, ниту пак тоа што некој е 8 отворен е индикација дека можела природно. Секоја состојба е уникатна.
     
    На CameliaMiller, Meckicja, emkaemka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.325
    Пол:
    Женски
    Posebno Kosovarite gi lustat od pari zemanje... Sekako ne se site Dr isti daleku od toa no ima I takvi koj te gledaat samo za pari.
     
    На Meckicja и jule84 им се допаѓа ова.
  3. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    Да јасно ми е кукла но овој пример го наведов бидејќи пациентката можела природно но ја виделе косоварка и ајдеее сечии оф бе што ме чека ми се темни од пораѓај.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Баш.
    Не ми текна да погледнам анкетата, но ете, царски рез е позастапен на приватните клиники отколку природното.

    @wannaBeMomma сфаќаш лично, ептен жустро ја браниш Систина секој пат.
    Значи не е зборот само за Систина, туку генерално за сите приватни клиники, а сликата која ја оставаат е таа. Знам дека Систина сеуште држи некој баланс, ама па затоа се и најскапи.
    Еден царски во другиве приватни е колку природното во Систина. Другиве најчесто сакаат да те ољуштат.

    Блиска другарка ја чекаа само 2 саата да се отвори (ова во Санте), и одма ја убедија за царски. Не се отварала....Ноу комент!
    А лесно е да убедиш пациент па посебно кога се работи и за здравјето на бебето. Знам дека и мене можат да ме убедат, сепак не сум доктор, на докторите треба да веруваме. А тие пак злоупотребуваат. Знам дека ако мене ми се случи никогаш нема да бидам 100% сигурна дали морало да биде така. Само докторот ќе знае :|
    Веруваш, а кому да веруваш?:(
     
    На Skorpija25, Meckicja, Melinda85 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Нека сум офффф ама:

    Ќе стигнеш, престани со црни мисли :!:
    :hug:


    За темава! Се породив со закажан царски во приватна клиника, но и на државна да бев исто ќе беше, се знаеше точно кога мора да се прекине бременоста поради низа ризици и кон мене и бебушот.
    Јас тука читајќи некои искуства бав спремна на големи болки и тешко опораввање, ама се ми беше гола вода. И да по мене вистина било дека со царскиот ќе си царица :emo:
     
    На Dennings, CameliaMiller, pile30 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Normalno deka ke ja branam zatoa sto imam iskustvo tamu :)
     
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Јас сум задоволна од Систина навистина и од водење бременост и посветеност и се, но докторот што ме водеше кога се распрашував за пораѓај, се од околу ми вртеше за царски. Има доктори таму што форсираат царски за жал.
     
    На jule84 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И јас имам искуство од Чаир па не застанувам во одбрана на сите доктори. Имало и тука случаеви на некоректност и нечовечки однос па никогаш не сум рипнала да ја бранам болницата. Да ме плаќаат пеки, ама вака, кое фајде? Неможе никаде да е сѐ идеално.
     
    На mssuniquee, ZAHRA, Meckicja и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Истото сакав да го пишам. Еве јас од Кузеска од Систина имам одвратно искуство и не значи дека ќе ја бранам Систина дека сите доктори се супер.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Оф мори мајко (facepalm)
     
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    А ние што сме природно породени што сме? Или па царица дека и плус во приватна клиника? :)
     
    На TutiFuti и mirandaa им се допаѓа ова.
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.727
    Допаѓања:
    39.851
    Пол:
    Женски
    Извини,ама незнам зошто секогаш се пронаоѓаш дека некој се обидува да те омаловажи. Девојчето си кажа дека таа поминала лесно и од тој аспект се осетила царски. Не секој што бил со царски се осетил како нејзе, исто како што има и мајки кои се породиле прелесно природно и би кажале исто. Жал ми е што си истерала тежок пораѓај, ама најдобронамерно ќе те посоветувам да не се наоѓаш засегната од сечиј коментар.
     
    На CameliaMiller, *Лорена*, podravka и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Не се осеќам омаловажено не се грижи. Да, имав тежок пораѓај, може зашто раѓав на клиника, што знам. :?: И зошто омаловажување, не разбирам, м?
     
  14. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.727
    Допаѓања:
    39.851
    Пол:
    Женски
    Извини ако грешно ти го разбрав прашањето.;)

     
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ама јас не го поставив тоа прашање зашто се осеќам омаловажено, туку иронично го поставив :)
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ајдеее (facepalm) Некогаш ептен извртувате мислења :clap:
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Нека каже некоја што се породила и така и така. Вака ние не сме меродавни, еве јас бев природно и сега за второ би ми било криво ако мора царски. Факт е дека опоравувањето е полесно.
    Не е исто после пораѓај да лежиш 24 часа на интензивна и после пораѓај да полежиш 2 саати и после да биде како ништо да не било.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас 2 часа бев на интензивна само. Во 12 на пладне се породив, а следното утро ме станаа и веќе се туширав. Еве и @emkaemka сакаше да каже дека ептен лесно минала. Не секогаш природното е полесно.
     
    На Meckicja, CameliaMiller, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Се породив природно со дома искркани болки појдов на болница и родив сета збрука цтг преглед на болница не траеше ни 1 час појдов со 9 прсти отворена а всала ко ме внесоа се породив за 15-20 мин сосе водењак течење пошто таму ми го пукнаа добив напон а непукнат водењак. Незнам како изгледаат тој тежок пораѓај како што ми го опишуваа пред да се породам природното било многу тешко.. Јас лесно поминав потешки ми беа болките пред да се породам отколку за време на пораѓајот.. Ко влегов всоба ми рекоа лесно си поминала почнаа да кажуваат дека по 2-3 сати биле на бокс жени.. Да е како овај пораѓај и наредниот ич не му ја мислам не ни помислувам на царски уште 5 можам да родам на истиот начин..
     
    На Meckicja, Skorpija25 и emkaemka им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Блазе си ти. Јас ни првиот (иако полесно поминав) ни вториот пат не се осетив како царица. Камо да беше кај сите така лесно и брзо опоравувањето после цезареа.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.