1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтано породување или со царски рез?

Дискусија во 'Бременост' започната од Cka, 30 јули 2017.

?

Каде и како се породивте?

  1. Природно, во приватна клиника

    94 глас(а)
    17,5%
  2. Природно, во државна клиника

    201 глас(а)
    37,5%
  3. Со царски рез, во приватна клиника

    112 глас(а)
    20,9%
  4. Со царски рез, во државна клиника

    148 глас(а)
    27,6%
Дозволен е избор на повеќе опции
  1. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    @mariz Браво на другаркати, алал да и е како ги износи толку и каде и пораснаа :muscle: стварно до сега немав чуено некој со близнаци до 39 да стигни :clap:
    Само не те разбрав убаво, природно ги роди така?
    Чим кај дијабетот е проблем тоа што се поголеми кај мене го нема тој проблем зошто на време се откри и бебињата по раст се точно за неделите 2-3 дена помали.
    Нема да стигнам до 39 никако, калцификати на постелка, цервикс 12мм каде и да е ќе се породам.
    @fana до последниот преглед не му ја мислев пошо муабетот беше за царски, сега ме збуни докторот рече убаво се наместени за природно може да пробаме. :worried:
     
    На Zastitnicka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    И она се чудеше, со скратен цервикс беше и она (мислам дека 1цм) прими зреење за белите дробови 31ва и после веќе си затера :lol: Плус она второродка, првото и беше 2г кога се породи. Природно и брзо.

    Имаше низ темиве и природно првородки со близнаци ама ич не ми текнува кои беа. Види прашај разгледај во темата за близнаци.
     
    На Zastitnicka, Kitten и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  3. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Nairobi88 мислам дека @bela.m природно се породи со близначињата, побарај и’ ги мислењата. Се надевам ќе види па ќе ти сподели и искуство :)
     
    На Zastitnicka и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  4. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    @Nairobi88 тука сум, на располагање.
    Јас се породив природно со близначиња во 33 недела на ГАК. Прашај ме слободно се што те интересира, ќе најдам време да ти одговорам. Знам колку прашања имаш во глава :)
    Со лесно!

    @Sexybaby86 те помислив мила, како сте?
     
    На Zastitnicka, Kitten, Nairobi88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Добри сме, во исчекување за некоја недела да стигне бебка. Големата дада само ја бара, да сум одела во болница да го земам бебето вика :D
     
    На Zastitnicka, Kaetana и Meckicja им се допаѓа ова.
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Браво! Така треба!
    Се најдобро :*
     
    На Zastitnicka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  7. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Баш пред некое време и други членки прашуваа и им го кажав моето искуство, дека кај мене првото бебе беше со главата надолу, а второто карлично и се породив природно во Систина, иако сé беше спремно и за царски, во случај на потреба. По правило ако и двете или барем првото се свртени со главата надолу, треба да се проба природно и не знам кој лекар си прашувала, ама др.Панчевски кој и ме породи прави царски само ако е навистина потребно.
     
    На Zastitnicka и Kitten им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Браво! Значи второто излегло со ноџињата?

    @Nairobi88 само храбро мајка :muscle:
     
    На Zastitnicka и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  9. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    @bela.m , @Saba08
    Ако е се во ред и дочекам болки и се отворам прво ќе пробаат да ме породат природно бидејки двете се со главата надолу. Но ако треба да ме породат пред тоа заради компликации сигурно нема да ме чекаат за природно.
    Сега ќе ми ги прават испитувањата што се во пакетот за царски бидејки како и да се пораѓам салата пак ќе биди спремна во случај да затреба царски.
    Јас се исплашив од муабетот што некои од случаите почнале со природно првото бебе излегло а второто во меѓувреме се качува горе под гради и не се спушта па завршиле и со царски. Мајката ќе има трауми и последици од 2 пораѓаи наместо 1.
    Имам друго прашање, за природно нели се земаат брисеви за да не случајно му се пренеси на бебе при пород некоја бактерија. Кога ги земаат тие брисеви? Ако дојде јајцето на газот и нема време да се направат?

    Иначе јас сум 33 + 6 примив зреење пред 8 дена, имам цервикс од 12мм и постелката покажува знаци на стареење. Бебињата се 2120, 2070г.
     
    На Zastitnicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Јас зреење примав во 30+ недела. За неполни две недели се породив. Брисеви ми земаа во 30 недела, порано од вообичаено бидејќи веќе имаше индикации за предвремено. И кај мене беа главично поставени. Не мисли така. Ќе биде се во ред. Во безбедна недела си веќе, плус и тежината на бебињата е одлична.
    Слободно пиши ми во лп ако имаш потреба. Со среќа мајка!
     
    На Zastitnicka и Nairobi88 им се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ама зошто трауми и последици? Многу жени немаат ни првото ни второто без разлика како се породиле. Мисли позитивно, сепак носиш две бебенца. Ќе биде сѐ во ред (fingers)
     
    На Zastitnicka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nairobi88

    Nairobi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    Добро се подразбира што мислам под трауми и последици. Секој зафат има последици односно трауми. Тоа е период на зараснување и опоравување. Баш дека се две јас сакам да се опоравам побрзо. А не да треба да заздравувам и доле и горе од сечење.
     
    На Zastitnicka и Kitten им се допаѓа ова.
  13. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
     
    На Zastitnicka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Те разбирам. Но затоа подобро да излезат природно за побрзо да се опоравиш. Раната долу е најмал проблем. Само нека сѐ биде во ред.
    Инаку во случај да имате бактерија и се пренесе на бебето, и бебето прима антибиотик откако ќе се роди.
     
    На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Zastitnicka

    Zastitnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ве молам за споделување на искуство дали вие кои сте имале поголеми бебиња (над 4кг), тоа било индикација за пораѓај со царски?
    И како сте се породиле..
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    @mariz :)
     
    На Zastitnicka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Моето прво дете се роди 4450 . Јас сум ситна и слабичка, не знам како го истуркав :) се пораѓав со епидурал во приватна болница, добро поминав, немав сила да го истуркам бебето, па докторката ме стегаше на стомак кога напнував за полесно да излезе. Се роди 55 цм
     
    На Jana06, Zastitnicka, Maja92@ и 2 други им се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.133
    Пол:
    Женски
    И го прати одма во 1во одд сигурно. :rofl:
    Се шалам, нека ти е здраво и живо, ти се дивам што си се нафатила да раѓаш големо бебе природно, моја другарка така у Чаир се породи со двете, едното 4400, другото 4600 и двапати распука и не можеше да седне со недели од што беше шиена.(facepalm)
     
    На Zastitnicka, Kom.pot и eta им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Јас сум природно со 4400г 56cm, ама ми го мереа под 4кг, грешка. После пораѓајот рекоа дека тоа бебе било за царски. Ме намачија и мене, а и него. Два пати ме шиеја, ем сечена.. ем распукав.. И на клиторис ме шиеја (facepalm) Но има вака доста што успеале над 4кг да родат природно. И @mssuniquee мислам големо бебе роди природно.

    А за сила.. Не се ни сеќавам баш, една од напред влечеше, еден лево, еден десно стискаше. Буквално ми се качија на стомак... Сега да сум, ке молам, ке бегам, царски да го извадат :D
     
    На Jana06, Zastitnicka, Kate Rina 93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.658
    Допаѓања:
    51.792
    Пол:
    Женски
    @Zastitnicka Да, и јас родив бебе 4.400 природно без никаква анестезија :) И баш брзо се породив. За чудо нит распукав ништо. Знам дека 1 цм ме шиеја. Баш и моја познаничка ми пиша и она имала бебе над 4кг но и кажале мора царски. Незнам зошто, јас бев баш слаба трудница само стомак имав, но имав широка карлица. Можда до тоа е
    Со среќа како и да е само да е живо и здраво ќе изгураш:D
     
    На Jana06, Zastitnicka, Martka и 4 други им се допаѓа ова.