1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтано породување или со царски рез?

Дискусија во 'Бременост' започната од Cka, 30 јули 2017.

?

Каде и како се породивте?

  1. Природно, во приватна клиника

    94 глас(а)
    17,5%
  2. Природно, во државна клиника

    201 глас(а)
    37,5%
  3. Со царски рез, во приватна клиника

    112 глас(а)
    20,9%
  4. Со царски рез, во државна клиника

    148 глас(а)
    27,6%
Дозволен е избор на повеќе опции
  1. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Моето се роди царски 4430 и 56цм. Причина термин ми беше поминат, бебето ми беше високо, матна плодова вода, инфузии инекции не делуваа и контракции ми беа на 10/7/6мин и не се отварав повеќе од 7 прста или како и да мерат. А и кога го донесоа во соба и кога го видов прво што помислив беше дека е баш големо и никогаш не би можела да го родам природно.
     
    На Zastitnicka и Maja92@ им се допаѓа ова.
  2. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.401
    Пол:
    Женски
    Две мои роднини во Чаир природно родија големи бебиња, на едната и беше 4660г , а на другата 4200г. И двете викаат дека прелесно поминле. :whew:
     
    На Zastitnicka, Maja92@, Филотеа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Голем плод само по себе не е индикација за царски. Освен ако ти сакаш и докторот прифати да те породи царски, што е можно со врски или приватно.
    Јас сум крупна, синко веднаш видоа дека е крупен ама од сосема друга причина бев царски.
     
    На Zastitnicka, Maja92@, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Кај мене го мереа 3 и нешто, не знаеја дека е над 4 кг.
    Докторката ми рече да знаевме дека е олково одма на царски ќе одевме.
    Инску мн малце бев шиена, ич не распукав само малце ме сецнаа. Немав никаков проблем со раната после тоа
     
    На mariz, Zastitnicka и Maja92@ им се допаѓа ова.
  5. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас од 3 кила бебе бев сечена и распукав, а ич не сум ситна.. Нема правило тоа, докторите одлучуваат на крај.
     
    На Jana06, Zastitnicka и Maja92@ им се допаѓа ова.
  6. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    и двете деца ги родив над 4 килограми( генот од татко им е таков :)) природно со малку шиење и нормално закрепнување но килажата на бебулите не е индикација дека ке бидеш веднаш царски туку самиот доктор треба да процени.Со првото отидов на преглед 6 прсти отворена и наредниот ден се отворив 10 прст и правец бокс. Високо беше бебето па ми се качи докторот на стомак да ме натиснува за побрзо да излезе.

    Второто исто 6 прсти отворена на преглед и се породив за 7 часа од преглед. Во двата случаи ми беше омекнато грлото на матката а и имам широка карлица но и докторите пред да ме качат на бокс ме проверија вагинално и потврдија дека природно ке си се породам.
     
    На mssuniquee, Jana06, Zastitnicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. tari

    tari Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    1.269
    Пол:
    Женски
    Мамички имам едно прашање за сите вас кои што се породивте со царски
    Имено бремена сум 36+4и сега за сега планирам природно да се пораѓам ама според вашиве приказни гледам дека не секогаш излегува според планот
    Вчера во муабет со пријателка која е породена царски пред повеќе од 10г ми рече ако раѓаш царски никако да не прифаќаш спинална анестезија имала многу последици и ризици
    Според вашите искуства кај повеќето прочитав спинална анестезија дури и мислам немам прочитано некоја да родила со царски со целосна анестезија
    Ме интересираат вашите искуства
     
  8. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Јас бев со целосна анестезија. Ама не сум примила спинална па не можам да ти споредам. Ама ако не мораш царски, подобро ти е природно. Ги поминав двете и можам да кажам само-подобро и лош природен пороѓај отколку добар царски.
     
    На tari му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Мхм да|(
    @tari не се грижи воопшто за спиналната, јас бев со спинална куп познанички се породија со царски спинална и немаат никаков проблем со кичмата.
    Јас како исклучок од сите имав главоболки 10 дена после царскиот. Немав проблем со раната ни со кичмата ни ден денес ништо не ми е поминати се 3 години.
    Не мора да значи дека ќе бидеш царски, ама и да бидеш ништо страшно. Само биди смирена и со позитивна мисла. Со лесно :)
     
    На Frosty!, buba4e89, kukla21 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    И јас пред 2 години се породив царски со спинална и до сега не сум имала никаков проблем.
    Првите месеци секако боли грбот, според мене тоа е од оптеретеноста на грбот од тежината на стомакот во бременост плус незгодната положба што ја заземаме со бебето на почеток. Се приметив и сама дека кога ќе го земев бебето се туткав неприродно, згрчена целата па затоа ме болеше грбот.
    Тоа беше само месец дена, после 2 месеци од царски секој ден по 8 саати на работа нон стоп во движење во чевли на штикла од 8 цм без никаков проблем.
     
    На tari, Krofna*, fana и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Jas pominav dva carski prviot so celosna anestezija,vtoriot so spinalna. Definitivno so spinalna e mnogu podobro,a I opstata anestezija ima pogooem rizik od spinalnata. Od opstata dva dena nemozev pri sebe da si dojdam,so spinalnata nemav rakva Kaka,nitu povrakav nitu imav glavobolki. Kako sekoj organizam e razlicen, spored Mene spinalnata anestezija e so pomalku rizici od opstata
     
    На fana, tari, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Nefertiti.

    Nefertiti. Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2019
    Пораки:
    525
    Допаѓања:
    5.378
    Пол:
    Женски
    А во кои случаи се прави царски со целосна анестезија?
    Пошто знам дека обично е со спинална.
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Да, да. Многу е подобро. Другарка со царски после 1-2 недели нормално си функционираше, а на мене ми требаа скоро 2 месеци за тоа. Со природниот има повеќе ризици за бебето, и тоа не можеш да го оспореш. Не дај Боже само да присуствуваш на тежок пораѓај кај што бебето го вадат полумртво со вакум, па анестезиолози го реанимират. Ќе видеш тогаш колку е подобро. За џабе не се оде на царски ако природниот не тргне како што треба.
     
    На Iva2020, Izzy_0504 и fana им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Сум била под целосна анестезија и ми е едно од најтрауматичните искуства.
    Царски бев со епидурална анестезија која е иста како спиналната само можеш да мрдаш. Нема буквално ништо страшно, кога ми ја изгасија анестезијата како да не сум ја имала. Се надевам ќе имаш лесен и брз природен пораѓај, но и да дојде до царски само опушти се, не боли спиналната и за пола саат ќе гушкаш бебе. Со лесно.
     
    На Brpbrp и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  15. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    So celosna Se odi samo dokolku ima seriozna povredna na nervite na polovinata ili na vratnite nervi,povredna na rbetot ili karlicata.
    Vo site drugi slucai Se odi so spinalna,osven vo mojot slucaj koga nemaa na odelenie spinalna pa mi stavija opera,ova vo Stop na ginekologija kade Sto e vistinski horor
     
    На Nefertiti. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Природен пороѓај-зборам за ситуации кои не се опасни по живот за мајката и за бебето. Природно се породив малку потешко и помачно, со карлично бебе, правена епизиотомија. 24 саати со болки.
    Царскиот беше поедноставен. За пола саат се беше готово.
    Е она што прави голема разлика е - опоравувањето после. Мене тие болки од природниот не ми се споредуваат со болките после царскиот.
    А на 90% жени околу мене породени со царски, во најголем дел причината е- не сакам да се мачам со болки, страв ми е и сл. Пошто ниедна жена на светов досега се нема породено :^)
     
    На elimkd, Kitten и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Кај секоја жена е различно. Баш опоравувањето кај мене одеше мнооогу тешко, скоро 2 месеци. Природниот пораѓај ми беше лесен, со 2 напони излезе, нормално имав болки пред тоа. А отпосле ми се инфицира епизиотомијата. Секоја вечер сум плакала од болки, страшна беше работата, се исплашив ептен и секакви црни мисли ми поминуваа низ глава.
     
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И? Која е поентата на реченицата?
    Познавам две жени кои се породија царски по нивна желба во Чаир зашто се плашеа од болки. Скроз разбирам, нивно тело е, самите си знаат на што се спремни. Ова сум го слушнала од многу и стварно не ми е јасно зашто толку ви смета.
     
    На AngIv, NovusOrdoSeclorum, Harper и 11 други им се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Меме ми е смешно кога баш тие што им ги полнат џебовите на докторите после трубат како царскиот бил многу тежок и како они се многу измачиле. Имам ваква блиска.

    Мене сега да ми кажат да бидам царски, со двете раце ќе потпишам. Подобро 5 дена во болки отколку 2 месеци
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Ја сум спинал со двете.
    Траума од анестезиолог имам вториот пат која се испофали 30 год дека има искуство а уствари мене не можеше да ме погоди и не ме погоди.
    Дојде друга и од прва ме боцна.
    Ова у Систина со анестезиолог дојден од клиника тазе. Се изнафали у пм и за 2 сек се погази.
    Другарка моја примаше адреналин ради истата. (facepalm)
    Инаку немам фала богу последици. :D
    Слушам дека од целосна ептен боли глава, ама немам искуство.
    Со спинална топ минав не лажам мајке ми.
    Само да е нормален анестезиологот.:drunk:
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.