Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.705
  Допаѓања:
  4.845
  За тоа дека од прва останувале трудни, го имам слушнато од многу мои блиски. Сепак е до здравјето и плодноста, иако и факторот возраст не треба да се занемарува.
   
 2. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo ,jas imam 12nedeli bremenost ,deneska bev da abortiram i mi rekoa deke vece e kasno i treba posle 4nedeli da si odam da abortiram so inkukcija , dali moze da mi kaze nekoj dali e strasno i dali ima
  Mnogu bolki ili pa kako e ,mi prvo bebe i prviot abort sto ke pravam ,a inaci celo vreme pametot mi na ova situacia i placam
  i mnogu se stresiram mi pravi problem na srceto
   
 3. Lovebug01

  Lovebug01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  Зошто касно? Јас киретажа класична на 13+0 имам правено. Прашај во друга болница. Добро не беше баш класична мојата, прво имав индукција со Цитотек, па по неколку часа киретажа, ама никој не ми рече да чекам 4 недели. Не би требало да е страшно и многу болно, мал е плодот. Од Цитотекот имав менструални болки. Ќе помине се, не се плаши.
   
 4. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  608
  Да не зависи од тоа и колкав е плодот ако е понапреден да одговара за 13 недела можеби и ради тоа ... А ако била и на државно намерно ги одвлекуваат до 15-16 недела и повеќе за да се откажеш малце нелогично е твој живот што сакаш ќе правиш(facepalm)
   
 5. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Rabotata e sto ginekoloskite bolnici sega se zatvoreni ,vo drzavna bolnica bev ,mene mi rekoa deka ke treba da rodam bebeto nego ke bide mrtov zostov prvo ke mi davat inekcija vo stomace da go rodam bebeto pa posle da me cistat ,ne znam jas mnogu se plasam nikos nemase vakov neseto i stvarno ne znam ni sto ke bide a najvise od bolkite se plasam ;( inaci blagodaram malku mi ja ulesnite bolkata
   
 6. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Da vo drzavna bolnoca si bev od tamu me vrati zosto nema drugi ginekolski bolnici otvoreni ,mi rekoa deka e kasno da naprais klasicen abortus i treba bebeto da ceakas da se formira dobro zosto sega e rezik a posle 4nedeli ke dojdesh i ke praime abortus
   
 7. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  608
  Затоа не ме ни чуди имаш избор исто како и да немаш ...твој избор си е како мислиш али веќе кога си стигнала до тука ќе бидеш силна и ќе истераш до крај :):)
   
 8. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  ah ne bas tolku lesno situacia jas nemozam da go rodam
  Ova bebe uste ne sum ni omazana ni nisto zatoa ne mozam da imam dete uste kaj roditelite si sedam ne ke mozam da isteram
  Do kraj ali pa blagodaram za zborovite
   
 9. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  2.952
  Пол:
  Женски
  Јас имав спонтан, без киретажа, и фала му на Господ, што се случи се без киретажа, затоа што тоа уште толку ќе же утепаше. Јас имав и видлив плод, и сакус, без срцева реакција во 7ма недела, само што прокрварев одма отидов на гинекологија, не прегледаа и одма ми ставија инекција Прогестерон, ми дадоа Добростан и Магнезиум, не станував од кревет, џабе беше се, продолжив да си крварам, само се исчисти за неполна недела, на преглед само што ме видоа, ми кажаа дека е скроз исчистено и немало потреба од киретажа, без антибиотици, без креми, чуда и останати работи да примам, се беше во ред, еве и после 3 ипол месеци се е во ред и со менструацијата, така да не се секирај, докторите најдобро си знаат, и јас бев така загрижена да не, не ми се исчисти, ама се си беше како што треба, не се секирај, прави како што викаат докторите. :hai:
   
  На Sophie3 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sophie3

  Sophie3 Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2020
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за оговорот. Кај мене бхцг паѓа малку побавно (неделно по 500) но според брзинта бо требало до крајот на оваа недела бременоста да е комплетно исчистена.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  2.952
  Пол:
  Женски
  Немаш гајле, ќе одиш ќе се провериш, за недела дена сигурно ќе е исчистено само, верувај поубаво така, јас не испитував бхцг, се гледаше на ехо се, психичкиот дел ми беше по тежок, ама со тек на време се опоравувам.
   
 12. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, vcera imav spontan abortus 9 nedela, prokrvariv, bev na bolnica proverija i mi rekoa deka e iscisteno. Deneska bev na kontrola kaj ginekologot i mi rece deka uste ne e celo iscisteno, t.e ima uste pola. Sega neznam sto da pravam nemam povejke krv onaka malku a ginekologot mi vika cekaj 1 nedela ako ne se iscisti prirodno mora kiretaza da se pravi. Ne znam dali da cekam ili da odam na bolnica? Ili nekoj ako znaj sto da pijam za prirodno da predizvikam krv. Premnogu mi e tesko... Inace vo stranstvo sum, tuka ne davaat apcinja koi predizvikuvaat spontan abortus kako vo Makedonija.
   
 13. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  960
  Пол:
  Женски
  Обично како за вештачка киретажа ги даваат примолут нор, така ми ги дале поради ендометрумот. Ама сепак прашај доктор
   
 14. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Nisto ne mi dadoa, prasav rece zabraneto bilo. Sega vidov 50 e se ama neznam dali dali e pametno sama da prevzemam
   
 15. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Твој избор е дали ќе почекаш или не, јас сум секогаш организмот да се остави сам да си ја заврши работата, ако е тоа возможно. Ерготил капки ако можеш да си набавиш, минатиот месец и јас имав спонтан 9-та недела, гинекологот на ехо ми кажа дека е чисто, ама истиот ден ги почнав капките да сопре исцедокот и после 2 дена пак добив грчеви и се дочисти што беше останато, крварев уште некој ден и се заврши. Можеш да следиш и со тест за бременист, ако цртата станува побледа и на крај тестот стане негативен, значи се е исчистено.
   
  На pavlinapale и lovely12 им се допаѓа ова.
 16. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  960
  Пол:
  Женски
  Да и ерготилот ја контрахира матката, мене на спонтан ми го дадоа...ама поарно лекар. Пази да не качиш температура, тоа мора да излезе бидејќи се распаѓа... може да направи компликација
   
  На pavlinapale му/ѝ се допаѓа ова.
 17. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  2.952
  Пол:
  Женски
  Значи, никако на своја рака не земајте такви апчиња, никако! Може да доведе до компликации. Колку време има поминато од тогаш? Кај мене се исчисти за една недела од прилика, така да почекај уште некој ден, ако не киретажа, и тоа е тоа, загубата е тешка и болна, ама мораш да прифатиш.
   
  На pavlinapale и lovely12 им се допаѓа ова.
 18. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  2 dena pominaa, do vcera imav krv deneska samo rozova krv. Ne prevzemam nisto sama, nesakam da dojdi do komplikacii. Neznam dali da cekam do drugata nedela ili najubo utre da odam na bolnica pa ako mozi neka me docistat. Fala vi mnogu
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pavlinapale

  pavlinapale Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Ergotil kapkite se za da sopri iscedokot? Ili? Mene mi treba nesto za da iskrvaram povejke za da se docisti. Vcera mi rekoa iscisteno e, deneska mi velat uste pola ima
   
 20. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Капките предизвикуваат контракции на матката и така помагаат да се исфрли што има останато внатре, ќе го видиш излегува како крварење и парчиња поголеми, помали, зависи кога престанал да се развива ембрионот, а потоа помагаат и да се намали обимот и времето на крварење. Сигурно ти кажале дека ако во меѓувреме ти се јави многу обилно крварење или качиш температура, да не чекаш. И мене иначе ми кажа исчистено, што гледал не знам, оти со капките се исфрли уште доста големо парче, постелката претпоставувам и одма после престанаа и болките и крварењето полека се намали.
   
  На pavlinapale и thelittle17 им се допаѓа ова.