Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

 1. tritocki

  tritocki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site sakam da prasam koga dobivte prva menstruacija posle kiretaza jas pred 50 dena imav spontan i kiretaza no seuste nemam dobieno a imam oteceni I bolni gradi i povremeni bolki vo stomak kako pred dobivanje? Bev na genikolog pred okolu 10tina dena me gledase mi rece samo sto ne ti doslo no ete uste nema.. Dali nekoja imala ovakvo iskustvo i dali bi mozelo da e nesto opasno ?
   
 2. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.451
  Допаѓања:
  138.151
  Пол:
  Женски
  28 дена после чистење.
  исто ко да ми било циклус коа ме чистеле
   
 3. lovely12

  lovely12 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.004
  Пол:
  Женски
  Јас после спонтан неможев да добијам, само задебелуваше ендометриумот и ми дадоа примолут нор... потоа 3м ме ставија на циклопрогинова за да се среди циклусот. Се случува побарај нека ти даде терапија да не се мачиш
   
  На tritocki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tritocki

  tritocki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Potoa nemase li nikakvi problemi komplikacii od taa terapija
   
 5. lovely12

  lovely12 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.004
  Пол:
  Женски
  Не целосно ми се регулираше, ама во наредна бременост со постојано прогестеронска подршка. Јас си имам проблем со прогестерон, затоа прашај си
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tinka1234

  Tinka1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Jas pravev kiretaza na 09.03 a menstruacija dobiv na 02.04
   
 7. Brokeneyes

  Brokeneyes Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Една 10 пати абортирала страшно
   
 8. lovely12

  lovely12 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  1.004
  Пол:
  Женски
  Имаше со мене на гак една жена, додека бев на ургентен имаше 12инвитра и незнам колку киретажи. И пак беше за киретажа...греотичка;(
   
 9. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво жени јас после 3дена ке треба да имам абортус ,на 16недела сум ,ме интересира дали има некој што имаше ваков абортирание или после 16 недела за да ми каже како е ,се уплашам не знам колку е болно или тешка ,прв пат ми и многу сум стресирана :sweat::(
   
 10. anas

  anas Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Jas imav
  Jas imav vo 17 nedela, so apcinja za provokacija plodot se isfrla, ke dobiesh slabi bolki kako menstrualni, ne e bolno bidejki plodot e mal, nemoj da se plasis, so lesno!!!
   
 11. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Blagodaram mnogu malku mi ja olesni dusata blagodaram mnogu
   
 12. _baby_girl_

  _baby_girl_ Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki
  Na 25.03 imav kiretaza rana bremenost. Menstruacija mi dojde posle 30 dena od kiretaza vtorata menstruacija isto posle 30 dena. Bolkata nemozam da ja opisam dusata me boli iako malo ama sepak moe bese .... Posle ova poveke i poveke sakam da imam bebe. Spored vas koga e najdobro da se proba pak ?
   
 13. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.360
  Најдобро да ти каже твојот гинеколог, а потоа ти кога ќе се осеќаш спремна. Мене ми кажаа после 3 месеци може да се почне со пробување,фати после 6.
  Кај секоја е различно,се надевам ќе ти се исполни душата за брзо време. Знам дека е тешко
   
  На Dalia93 и _baby_girl_ им се допаѓа ова.
 14. _baby_girl_

  _baby_girl_ Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Se nadevam i jas ti blagodaram
   
  На Dalia93 и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
 15. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  15.338
  Тогаш кога телото физички ќе се опорави и ти психички ќе закрепнеш, не форсирај ништо, остави му на времето да ти покаже. Знам како боли, сум го минала еднаш тој пат и претешко е, нема зборови за утеха но од лично искуство ти кажувам да не брзаш.
  Нека поминат 2-3 месеци додека се стабилизираат и хормоните па направи си преглед на ехо и анализи, пап тест, микробиолошки брисеви, хормонален статус па ако е се во ред, пробајте повторно. Консултирај се и со матичниот гинеколог, тој најдобро ќе те советува.
  Верувај, штом еднаш се случила бременост, ќе се случи пак. :) (fingers)
   
  На Bebce1, Dalia93, Maja92@ и 3 други им се допаѓа ова.
 16. _baby_girl_

  _baby_girl_ Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  se nadevam znam deka e koga najmalce ocekuvas togas ke bidi ama sepak bolkata e golema nemozis da ne pomislis
  Ti blagodaram
   
  На Radost i ocaj и Maja92@ им се допаѓа ова.
 17. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  15.338
  Ќе мислиш, секако, не се заборава, но учиш да живееш со тоа. Најважно е во овој момент да си ја вратиш силата, да не се фокусираш на болката и тагата туку да мислиш на себе (не, не е себично колку и да ти звучи така), да продолжиш со нормалниот живот и да се насочиш на убавата иднина и бебчето кое ќе ве израдува.
   
  На _baby_girl_ и Maja92@ им се допаѓа ова.
 18. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.922
  Допаѓања:
  3.015
  Пол:
  Женски
  Убаво ти кажала Талија, и јас без психички катастрофа, треба време секако, не се брзај, прво направи си ги сите тестови и прегледи, да видиш дали се е како што треба, потоа доколку се чувствуваш спремна, зошто да не.. Трпение спасение, со тек на време, ќе биде многу подобро.
   
  На Thallia и _baby_girl_ им се допаѓа ова.
 19. _baby_girl_

  _baby_girl_ Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2020
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram devojki na odgovorite ❤️
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bebel

  Bebel Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo zeni momentalno sum bolnica inam abourt so indukcija ,mi davat hapcina i plus infuzija za da dobijam bolki ali eve dva dena denska nisto nemam , ,dali e normalno ovaka mu se dasava li i n nekoj ovaka